The7mk2 v5.0.0.b5 - en to it_IT translation catalogue (1948 entries)

en: "Read More" Button
it_IT: Pulsante "Leggi di più"

en: "Read more" button
it_IT: Pulsante "Leggi di più"

en: #%d (no title)
it_IT: #%d (senza titolo)

en: % Comments
it_IT: % commenti

en: %%url%% is not a %s or does not exist.
it_IT: %%url%% non è un %s oppure non esiste.

en: %1$s at %2$s
it_IT: %1$s a %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
it_IT: %1$s installato e attivato con successo.

en: %1$s installed successfully.
it_IT: %1$s installato con successo.

en: %1$s, can be upgraded to %2$s
it_IT: %1$s, può essere aggiornato a %2$s

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
it_IT: %s &#8220;%s&#8221; già esiste.

en: %s quantity
it_IT: %s quantità

en: &larr; Older Comments
it_IT: &larr; Vecchi commenti

en: (%s recommended)
it_IT: (%s raccomandato)

en: (Edit)
it_IT: (Modifica)

en: (milliseconds)
it_IT: (millisecondi)

en: - Select -
it_IT: - Seleziona -

en: 1 Comment
it_IT: 1 commento

en: 1 image | %s images
it_IT[0]: 1 immagine
it_IT[1]: %s immagini

en: <p>I am test text for BANNER. Click edit button to change this text.</p>
it_IT: <p>Questo è un testo di prova per BANNER. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.</p>

en: <p>I am test text for CALL TO ACTION. Click edit button to change this text.</p>
it_IT: <p>Questo è un testo di prova per CALL TO ACTION. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.</p>

en: <p>I am test text for QUOTE. Click edit button to change this text.</p>
it_IT: <p>Questo è un testo di prova per CITAZIONE. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.</p>

en: <strong>Important notice</strong>: You have an outdated version of <strong>The7 Elements</strong> plugin. For better compatibility with theme it is required to <a href="%s">update the plugin</a>.
it_IT: <strong>Avviso importante</strong>: hai una versione obsoleta del plugin <strong>The7 Elements</strong>.Per una migliore compatibilità con il tema è necessario <a href="%s">aggiornare il plugin</a>.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
it_IT: Una nuova versione dell'importatore è disponibile. Aggiorna la versione %s per assicurare piena compatibilità con i nuovi file esportati.

en: A password will be sent to your email address.
it_IT: Una password sarà inviata al tuo indirizzo email.

en: Accent
it_IT: Risalto

en: Accent color
it_IT: Colore di risalto

en: Access denied. Theme was remotely de-registered.
it_IT: Accesso negato. Il tema è stato deregistrato da remoto.

en: Access to The7 remote server allow to auto update theme, bundled plugins and install demo content.
it_IT: Accedi al server di The7 da remoto per aggiornare automaticamente il tema, i plugin correlati e installare il contenuto demo.

en: Accordion
it_IT: Menù a fisarmonica

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate %2$s
it_IT: Attiva %2$s

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
it_IT[0]: Attiva il plugin installato
it_IT[1]: Attiva i plugin installati

en: Activating plugin(s)
it_IT: Attivazione plugin

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Plugins
it_IT: Plugin attivi

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add a set of multiple icons and give some custom style.
it_IT: Aggiungi un set di icone multiple e personalizzalo.

en: Advanced user guide
it_IT: Guida per utenti esperti

en: Affects only masonry layout
it_IT: Si applica solo al layout masonry

en: Album navigation
it_IT: Album di navigazione

en: Align
it_IT: Allinea

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: All
it_IT: Tutti

en: All done.
it_IT: Finito.

en: All installations and activations have been completed.
it_IT: Tutti i processi di installazione e attivazione sono stati completati.

en: All installations have been completed.
it_IT: Tutti i processi di installazione sono stati completati.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it_IT: Tutti i plugin sono stati installati e attivati con successo. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
it_IT: Tutti i pugin installati e attivati con successo. %s

en: All posts
it_IT: Tutti i post

en: Allow to send critical alerts by email
it_IT: Permetti di inviare messaggi di allerta critica per email

en: An email to send alert to
it_IT: Un'email di allerta da inviare a

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'installazione %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Anchor
it_IT: Ancora

en: Animated pie chart
it_IT: Grafico a torta animato

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Apply Coupon
it_IT: Utilizza il Coupon

en: Apply to page
it_IT: Applica alla pagina

en: Applying preset ...
it_IT: Sto applicando i valori programmati...

en: Archives: %s
it_IT: Archivi: %s

en: Arrow Background
it_IT: Sfondo della freccia

en: Arrow Icon
it_IT: Icona della frecce

en: Arrow background color
it_IT: Colore dello sfondo della freccia

en: Arrow background hover color
it_IT: Colore dell'hover dello sfondo della freccia

en: Arrow border color
it_IT: Colore del contorno della freccia

en: Arrow border color hover
it_IT: Colore dell'hover del contorno della freccia

en: Arrow border radius
it_IT: Curvatura dell'angolo della freccia

en: Arrow border width
it_IT: Larghezza del contorno della freccia

en: Arrow icon color
it_IT: Colore dell'icona della freccia

en: Arrow icon color hover
it_IT: Colore dell'hover dell'icona della freccia

en: Arrow icon size
it_IT: Dimensione dell'icona della freccia

en: Arrows
it_IT: Frecce

en: Arrows behaviour
it_IT: Comportamento delle frecce

en: Arrows responsiveness
it_IT: Responsività delle frecce

en: Article author %s
it_IT: Autore degli articoli %s

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Assign Authors
it_IT: Assegna autori

en: Attention! At least one must be selected.
it_IT: Attenzione! Almeno una voce deve essere selezionata.

en: Author Archives: %s
it_IT: Archivi dell'autore: %s

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Auto update disabled because DISABLE_WP_CRON constant is set to true.
it_IT: Aggiornamento automatico disabilitato perché DISABLE_WP_CRON è impostato su true.

en: Autoplay slides
it_IT: Slide a avanzamento automatico

en: Autoplay slides‏
it_IT: Slide a avvio automatico

en: Autoplay speed
it_IT: Velocità dell'avvio automatico

en: Autoslide interval (in milliseconds)
it_IT: Intervallo di avanzamento automatico (in millisecondi):

en: Available on backorder
it_IT: Disponibile in arretrato

en: Available version:
it_IT: Versione disponibile:

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background (border) color
it_IT: Colore dello sfondo (contorno)

en: Background (border) hover color
it_IT: Colore dell'hover dello sfondo (contorno)

en: Background color
it_IT: Colore dello sfondo

en: Background image
it_IT: Immagine dello sfondo

en: Background position
it_IT: Posizione dello sfondo

en: Background repeat
it_IT: Sfondo di ripetizione

en: Background size
it_IT: Dimensione dello sfondo

en: Background under projects
it_IT: Sfondo dei progetti

en: Banner link
it_IT: Collegamento del banner

en: Banner minimal height
it_IT: Altezza minima del banner

en: Bar color
it_IT: Colore della barra

en: Before / After
it_IT: Prima / Dopo

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it_IT[0]: Inizio attivazione del plugin
it_IT[1]: Inizio l'attivazione dei plugin

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it_IT[0]: Inizio installazione del plugin
it_IT[1]: Inizio l'installazione dei plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
it_IT[0]: Inizio aggiornamento del plugin
it_IT[1]: Inizio l'aggiornamento dei plugin

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Blockquote style
it_IT: Stile del blocco della citazione

en: Blog Carousel
it_IT: Blog carosello

en: Blog List
it_IT: Blog a lista

en: Blog Masonry and Grid
it_IT: Blog a grigla e masonry

en: Blog Masonry and Grid (old)
it_IT: Grigla e Masonry del blog (vecchio)

en: Blog Mini
it_IT: Miniblog

en: Blog Scroller (old)
it_IT: Blog a scorrimento (vecchio)

en: Blur radius
it_IT: Sfoca curvatura dell'angolo

en: Border
it_IT: Contorno

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Border radius
it_IT: Curvatura dell'angolo

en: Border style
it_IT: Stile del contorno

en: Border width
it_IT: Larghezza del bordo

en: Bottom margin
it_IT: Margine superiore

en: Bottom padding
it_IT: Margine inferiore

en: Bullet position
it_IT: Posizione degli elenchi puntati

en: Bullets
it_IT: Elenco puntato

en: Bullets Position
it_IT: Posizione degli elenchi puntati

en: Bullets Style, Size & Color
it_IT: Stile, dimensione e colore dell'elenco puntato

en: Bullets color
it_IT: Colore degli elenchi puntati

en: Bullets hover color
it_IT: Colore dell'hover degli elenchi puntati

en: Bullets size
it_IT: Dimensione dell'elenco puntato

en: Button (old)
it_IT: Pulsante (vecchio)

en: Button alignment
it_IT: Allineamento del pulsante

en: Button text
it_IT: Testo del pulsante

en: Button width
it_IT: Larghezza del pulsante

en: By %s
it_IT: Di %s

en: CSS box
it_IT: Box CSS

en: Cannot access file system.
it_IT: Impossibile accedere al file di sistema.

en: Cannot delete screenshot file
it_IT: Impossibile cancellare lo screenshot

en: Cannot download file from url
it_IT: Impossibile scaricare il file dall'URL

en: Cannot get posts lists from package.
it_IT: Impossibile ottenere le liste dei post dal pacchetto.

en: Cannot switch options mode: invalid nonce. Please go to another options page and try one more time.
it_IT: Impossibile passare alla modalità opzioni. Vai a un'altra pagina delle opzioni e prova ancora una volta.

en: Cannot use DOMDocument to parse file - class does not exist
it_IT: Impossibile usare il documento DOM per decodificare il file - la classe non esiste

en: Cannot write write file
it_IT: impossibile scrivere il file

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Categorization
it_IT: Classificazione delle categorie

en: Categorization & Ordering settings
it_IT: Classificazione per categorie & Impostazioni dell'ordinamento

en: Categorization & pagination colors
it_IT: Colori della classificazione delle categorie e della numerazione delle pagine

en: Categorization position
it_IT: Posizione della classificazione per categorie

en: Categorization, ordering & pagination colors
it_IT: Colori della classificazione per categorie, ordinamento e numerazione delle pagine

en: Category "%s"
it_IT: %s

en: Category Archives: %s
it_IT: %s

en: Category: | Categories:
it_IT[0]: Categoria:
it_IT[1]: Categorie:

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Checkout Details
it_IT: Dettagli del checkout

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
it_IT: Scegli un file WXR (.xml) da caricare, poi clicca su Carica e importalo.

en: Choose bullets style
it_IT: Scegli stile dell'elenco puntato

en: Choose first image
it_IT: Scegli la prima immagine

en: Choose icon
it_IT: Scegli icona

en: Choose icon  for "Prev Arrow"
it_IT: Scegli icona per "Precedente"

en: Choose icon  for 'Prev Arrow'
it_IT: Scegli icona per 'Predecente'

en: Choose icon for "Next Arrow"
it_IT: Scegli icona per "Prossimo"

en: Choose icon for 'Next Arrow'
it_IT: Scegli icona per 'Prossimo'

en: Choose image
it_IT: Scegli l'immagine

en: Choose image zoom icon
it_IT: Scegli l'immagine dell'icona dello zoom

en: Choose post
it_IT: Scegli il post

en: Choose post categories
it_IT: Scegli le categorie dei post

en: Choose post type
it_IT: Scegli il tipo di post

en: Choose posts
it_IT: Scegli i post

en: Choose product categories
it_IT: Scegli le categorie dei prodotti

en: Choose products
it_IT: Scegli i prodotti

en: Choose second image
it_IT: Scegli la seconda immagine

en: Choose tags
it_IT: Scegli i tag

en: City
it_IT: Città

en: Cleanup after plugins installation.
it_IT: Pulizia dopo l'installazione dei plugin.

en: Click here to enter your code
it_IT: Clicca qui per inserire il coupon.

en: Click here to login
it_IT: Clicca qui per fare login.

en: Click me
it_IT: Clicca

en: Color
it_IT: Colore

en: Color Setting
it_IT: Impostazioni del colore

en: Color Settings
it_IT: Impostazioni del colore

en: Column minimum width
it_IT: Larghezza minima della colonna

en: Column minimum width (px)
it_IT: Larghezza minima della colonna (px)

en: Columns & Responsiveness
it_IT: Colonne e responsività

en: Columns on Desktop
it_IT: Colonne sul desktop

en: Columns on Horizontal Tablet
it_IT: Colonne sul tablet orizzontale

en: Columns on Mobile Phone
it_IT: Colonne sul mobile

en: Columns on Vertical Tablet
it_IT: Colonne sul tablet verticale

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment navigation
it_IT: Commento di navigazione

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Company
it_IT: Azienda

en: Contact Form
it_IT: Modulo di contatto

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content Area
it_IT: Area del contenuto

en: Content alignment
it_IT: Allineamento del contenuto

en: Content area overlap
it_IT: Sovrapposizione dell'area del contenuto

en: Content area paddings
it_IT: Margine dell'area del contenuto

en: Content area side overlap
it_IT: Sovrapposizione laterale dell'area del contenuto

en: Content area top margin
it_IT: Bordo superiore dell'area del contenuto

en: Content area top overlap
it_IT: Sovrapposizione dell'area superiore del contenuto

en: Content area width
it_IT: Larghezza dell'area del contenuto

en: Content or excerpt
it_IT: Contenuto o estratto

en: Could not copy file.
it_IT: Impossibile copiare il file.

en: Could not extract file from archive.
it_IT: Impossibile estrarre il file dall'archivio.

en: Could not retrieve file from archive.
it_IT: Impossibile recuperare il file dall'archivio.

en: Country
it_IT: Paese

en: Coupon code
it_IT: Codice del Coupon

en: Create an account?
it_IT: Creare un account?

en: Create new
it_IT: Crea nuovo

en: Current DB Version:
it_IT: Versione del database attuale:

en: Current Theme Version:
it_IT: Versione del tema attuale:

en: Current user cannot modify legacy settings
it_IT: L'utente attuale non può modificare le impostazioni obsolete

en: Custom background color
it_IT: Personalizza colore dello sfondo

en: Custom background hover color
it_IT: Personalizza colore dell'hover dello sfondo

en: Custom bar color
it_IT: Colore personalizzato della barra

en: Custom text color
it_IT: Personalizza colore del testo

en: Custom text hover color
it_IT: Personalizza colore dell'hover del testo

en: Customer Details
it_IT: Mostra i dettagli

en: Customize your site
it_IT: Personalizza il tuo sito

en: DB auto update
it_IT: Aggiornamento automatico DB

en: Daily Archives: %s
it_IT: Archivio giornaliero: %s

en: Dark Gray
it_IT: Grigio scuro

en: Date:
it_IT: Data:

en: De-register Theme
it_IT: Cancella la registrazione del tema

en: Decoration
it_IT: Decorazione

en: Decorative line on the left
it_IT: Linea decorativa sulla sinistra

en: Default options restored.
it_IT: Opzioni predefinite ripristinate.

en: Defaults saved
it_IT: Predefinito salvato

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Demo content successfully imported.
it_IT: Il contenuto demo è stato impostato con successo.

en: Demo page successfully imported.
it_IT: Pagina dimostrativa importata con successo.

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Design
it_IT: Grafica

en: Design Options
it_IT: Opzioni grafiche

en: Design Options
it_IT: Opzioni grafiche

en: Designates the ascending or descending order.
it_IT: Indica l'ordine crescente o decrescente.

en: Desired columns number
it_IT: Numero desiderato di colonne

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
it_IT: I dettagli sono mostrati sopra. L'importatore proverà di nuovo con un diverso decodificatore...

en: Dismiss this notice
it_IT: Ignora questo avviso

en: Dividers
it_IT: Divisori

en: Dividers color
it_IT: Colore dei divisori

en: Download and import file attachments
it_IT: Scarica e importa i file allegati

en: Downloading package.
it_IT: Scarica il pacchetto.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Element ID
it_IT: ID dell'elemento

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Empty section. Edit page to add content here.
it_IT: Sezione vuota. Modifica la pagina per aggiungervi del contenuto.

en: Enable Mega Menu
it_IT: Abilita il Mega Menù

en: Enable adaptive height
it_IT: Abilita altezza adattabile

en: Enable hover
it_IT: Abilita hover

en: Enable if browser width is less then
it_IT: Abilita

en: Enable parallax
it_IT: Abilita parallasse

en: Enable smooth scroll for anchor navigation
it_IT: Abilita la scorrimento per le ancore di navigazione

en: Enter element ID (Note: make sure it is unique and valid according to <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).
it_IT: Inserisci ID dell'elemento (Assicurati che sia unico e valido secondo <a href="%s" target="_blank">le specifiche w3c</a>).

en: Enter image size in pixels. Example: 200x100 (Width x Height).
it_IT: Inserisci dimensione dell'immagine in pixel. Esempio: 200x100 (larghezza x altezza).

en: Enter measurement units (if needed) Eg. %, px, points, etc. Graph value and unit will be appended to the graph title.
it_IT: Inserisci le unità di misura (se necessarie) ad es. px, punti, etc. Valori del grafico e unità saranno aggiunte al titolo del grafico.

en: Enter preset name
it_IT: Inserisci il nome programmato

en: Enter text which will be used as widget title. Leave blank if no title is needed.
it_IT: Inserisci il testo che sarà utilizzato come titolo del widget. Lascia vuoto se non è necessario alcun titolo.

en: Entries tagged with "%s"
it_IT: Entrate taggate con %s

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Error. Cannot complete following action
it_IT: Errore. Non è possibile completare l'azione seguente

en: Error: Cannot delete file
it_IT: Errore: non è possibile cancellare il file

en: Every %d minutes
it_IT: Ogni %d minuti

en: External Source
it_IT: Risorsa esterna

en: Extra Class
it_IT: Classe supplementare

en: Extra class name
it_IT: Nome della classe supplementare

en: Extra class name (optional)
it_IT: Nome della classe supplementare (opzionale)

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
it_IT: Creazione di un nuovo utente per %s fallita. I suoi post saranno attribuiti all'utente attuale.

en: Failed to import %s %s
it_IT: Importazione %s %s fallita

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
it_IT: Importazione fallita di %s &#8220;%s&#8221;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
it_IT: Importazione &#8220;%s&#8221; fallita: tipo del post %s fallito

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
it_IT: L'importazione dell'autore %s è fallita. I suoi post saranno attribuiti all'utente attuale.

en: Failed to import category %s
it_IT: Importazione della categoria fallita

en: Failed to import post tag %s
it_IT: Importazione del tag del post %s fallita-

en: Fancy List
it_IT: Elenco "fancy"

en: Fancy Media
it_IT: Media "fancy"

en: Fancy Quote
it_IT: Citazione "fancy"

en: Featured images
it_IT: Immagini in evidenza

en: Fetching attachments is not enabled
it_IT: Il recupero degli allegati non è abilitato

en: Field accept category ID, title, slug. Leave empty to show all posts.
it_IT: Questo campo accetta post ID, titolo, slug. Lascia vuoto per mostrare tutti i post.

en: Field accept post ID, title. Leave empty to show all posts.
it_IT: Questo campo accetta post ID, titolo. Lascia vuoto per mostrare tutti i post.

en: Field accept tag ID, title, slug. Leave empty to show all posts.
it_IT: Questo campo accetta tag ID, titolo. Lascia vuoto per mostrare tutti i post.

en: File System Accessible:
it_IT: File di sistema accessibile:

en: Final cleanup.
it_IT: Pulizia finale.

en: Find Address
it_IT: Trova l'indirizzo

en: Find us on:
it_IT: Ci puoi trovare su:

en: Fixed background
it_IT: Sfondo fisso

en: Font
it_IT: Carattere

en: Font color
it_IT: Colore del carattere

en: Font size
it_IT: Dimensioni del carattere

en: Font style
it_IT: Stile del carattere

en: Footer widget area
it_IT: Area del widget del piè pagina

en: Force Upgrade to %s
it_IT: Forza l'aggiornamento a %s

en: Form fields
it_IT: Campi del modulo

en: Full-width background
it_IT: Sfondo a piena larghezza

en: Full-width content
it_IT: Contenuto a piena larghezza

en: Gallery image
it_IT: Galleria

en: Gap (old)
it_IT: Spazio (vecchio)

en: Gap before pagination
it_IT: Spazio prima della numerazione delle pagine

en: Gap below categorization
it_IT: Spazio sotto la classificazione delle categorie

en: Gap below categorization & ordering
it_IT: Spazio sotto la classificazione per categorie & l'ordinamento

en: Gap below meta info
it_IT: Spazio sotto i metadati

en: Gap below post
it_IT: Spazio sotto il post

en: Gap below text
it_IT: Spazio sotto il testo.

en: Gap below title
it_IT: Spazio sotto il titolo

en: Gap between border & background
it_IT: Spazio tra contorno e sfondo

en: Gap between bullets
it_IT: Spazio tra gli elenchi puntati

en: Gap between columns
it_IT: Spazio tra le colonne

en: Gap between columns
it_IT: Spazio tra le colonne

en: Gap between icons
it_IT: Spazio tra le icone

en: Gap between images (px)
it_IT: Spazio tra le immagini (px)

en: Gap between posts (px)
it_IT: Spazio tra i post (px)

en: Gap height
it_IT: Altezza dello spazio

en: Get system report
it_IT: Ottieni il report di sistema

en: Getting Started
it_IT: Inizia

en: Go to Top
it_IT: Torna su

en: Go!
it_IT: Vai!

en: Gradient
it_IT: Gradiente

en: Grid view
it_IT: Vista a griglia

en: Guides & Support
it_IT: Guida & Supporto

en: Have a coupon?
it_IT: Hai un coupon?

en: Have fun!
it_IT: Buon divertimento!

en: Height
it_IT: Altezza

en: Hide Details
it_IT: Nascondi i dettagli

en: Hide featured image on post page:
it_IT: Nascondi l'immagini in evidenza nella pagina del post:

en: Home URL:
it_IT: URL della Home:

en: Hor. Tablet
it_IT: Tablet orizz.

en: Hor. tablet
it_IT: Tablet orizz.

en: Horizontal length
it_IT: Lunghezza orizzontale

en: Horizontal offset
it_IT: Sfalsamento

en: Horizontal position
it_IT: Posizione orizzontale

en: Hover Color Setting
it_IT: Impostazioni del colore dell'hover

en: Hover Icon
it_IT: Hover dell'icona

en: Hover background animation
it_IT: Animazione dell'hover dello sfondo

en: Hover background color
it_IT: Colore di sfondo al passaggio del mouse

en: How to:
it_IT: Come fare a:

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
it_IT: Ehilà! Aggiorna il tuo file WordPress eXtended RSS (WXR) e noi importeremo  in questo sito i post, le pagine, i commenti, i campi personalizzati, le categorie e i i tag.

en: I am test text for TEASER. Click edit button to change this text.
it_IT: Questo è un testo di prova per ANNUNCIO AD EFFETTO. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.

en: Icon
it_IT: Icona

en: Icon Background
it_IT: Sfondo dell'icona

en: Icon Size & Background
it_IT: Dimensione & sfondo dell'icona

en: Icon alignment
it_IT: Allineamento dell'icona

en: Icon background color
it_IT: Colore dello sfondo dell'icona

en: Icon border color
it_IT: Colore del bordo dell'icona

en: Icon color
it_IT: Colore dell'icona

en: Icon link
it_IT: Collegamento dell'icona

en: Icon paddings
it_IT: Margini dell'icona

en: Icon selector
it_IT: Selettore delle icone

en: Icon size
it_IT: Dimensione dell'icona

en: Icons Bar
it_IT: Barra delle icone

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
it_IT: Se un nuovo utente è creato in WordPress, una nuova password sarà generata automaticamente e il ruolo del nuovo utente sarà impostato come %s. Sarà necessario cambiare manualmente i dettagli del nuovo utente.

en: If selected, larger image will be opened on click.
it_IT: Se selezionata, un'immagine più grande verrà aperta con un click.

en: If you have a coupon code, please apply it below.
it_IT: Se hai un coupon, inserisci il codice qui sotto.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
it_IT: Se hai già comprato da noi, inserisci i tuoi dati qui sotto. Se sei un nuovo cliente, procedi alla sezione Billing &amp; Shipping.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
it_IT: Se desideri uno stile particolare per un determinato contenuto, allora utilizza questo campo per aggiungere un nome di classe e quindi fai riferimento ad esso nel file CSS.

en: Image & background style
it_IT: Stile dell'immagine e dello sfondo

en: Image ALT
it_IT: Immagine ALT

en: Image HEIGHT
it_IT: Altezza dell'immagine

en: Image Settings
it_IT: Impostazioni dell'immagine

en: Image URL
it_IT: URL dell'immagine

en: Image URL.
it_IT: URL dell'immagine.

en: Image WIDTH
it_IT: Larghezza dell'immagine

en: Image border radius
it_IT: Curvatura dell'angolo del contorno

en: Image decoration
it_IT: Decorazione dell'immagine

en: Image hover background color
it_IT: Colore dell'hover dello sfondo dell'immagine

en: Image hovers
it_IT: Hover delle immagini

en: Image link
it_IT: Collegamento dell'immagine

en: Image paddings
it_IT: Margine dell'immagine

en: Image preview
it_IT: Anteprima dell'immagine

en: Image size
it_IT: Dimensione dell'immagine

en: Image sizing
it_IT: Ridimensionamento delle immagini

en: Image width
it_IT: Larghezza dell'immagine

en: Images
it_IT: Immagini

en: Images from Media Library
it_IT: Immagini dalla libreria dei media

en: Images height
it_IT: Altezza delle immagini

en: Images width
it_IT: Larghezza delle immagini

en: Import Attachments
it_IT: Importa allegati

en: Import Fail!
it_IT: Importazione fallita!

en: Import WordPress
it_IT: Importa WordPress

en: Import a pre-made site
it_IT: Importa un sito già pronto

en: Import author:
it_IT: Importa l'autore:

en: Import post
it_IT: Importa il post

en: Import the entire content
it_IT: Importa l'intero contenuto

en: Important
it_IT: Importante

en: Importing
it_IT: Importazione

en: Importing attachments.
it_IT: Importazione allegati.

en: Importing content.
it_IT: Importazione contenuto.

en: Importing slider(s).
it_IT: Sto importando le slide.

en: Importing theme options.
it_IT: Sto importando le opzioni del tema.

en: Importing...
it_IT: Importazione in corso...

en: In order to import this demo, you need to install/activate the following plugins:
it_IT: Per importare questa demo dovrai installare/attivare i seguenti plugin:

en: In percents.
it_IT: In percentuale.

en: In pixels.
it_IT: In pixel.

en: In pixels. Leave this field empty if you want to preserve original thumbnails proportions.
it_IT: In pixel. Lascia questo campo vuoto se vuoi preservare le proporzioni originali delle miniature.

en: In pixels. This setting works only for inner row (a row inside a row).
it_IT: In pixel. Questa impostazione funziona solo per una riga all'interno di una riga.

en: In pixels. Will be calculated automatically if empty.
it_IT: In pixel. Se lasciato vuoto verrà calcolato automaticamente.

en: In pixels; negative values are allowed. if this is <a href="%s" target="_blank">the first stripe</a>, set -50px.
it_IT: In pixel; non sono ammessi valori negativi. Se questo è <a href="%s" target="_blank">the first stripe</a>, impostato -50px.

en: Incompatible Archive.
it_IT: Archivio incompatibile.

en: Inner padding
it_IT: Margine interno

en: Input graph value here. Choose range between 0 and 100.
it_IT: Inserisci qui il valore del grafico. Scegli un intervallo tra 0 e 100.

en: Input integer value for label. If empty "Pie value" will be used.
it_IT: Inserisci il valore intero per l'etichetta. Se vuoto verrà usato "Valore del grafico".

en: Install
it_IT: Installa

en: Install %2$s
it_IT: Installa %2$s

en: Install Plugins
it_IT: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i plugin richiesti

en: Install or update plugins
it_IT: Installa o aggiorna i plugin

en: Installation Path:
it_IT: Percorso di installazione:

en: Installed
it_IT: Installato

en: Installed But Not Activated
it_IT: Installato ma non attivato

en: Installed version:
it_IT: Versione installata:

en: Installing
it_IT: Installazione

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Sto installando il plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
it_IT: Sto installando i plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Sto installando e attivando il plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Insufficient user rights.
it_IT: Diritti dell'utente insufficienti.

en: Invalid file type
it_IT: Tipo di file non valido

en: Invalid response.
it_IT: Risposta non valida.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
it_IT: Ti consigliamo caldamente di fare un backup del tuo database prima di continuare. Sei sicuro di voler attivare l'aggiornamento adesso?

en: It looks like nothing was found at this location. Try using the search box below:
it_IT: Sembra che non sia stato trovato nulla in questa posizione. Prova a utilizzare la ricerca:

en: It seems that the font with the same name is already exists! Please upload the font with different name.
it_IT: Sembra che un font con questo nome esista già! Per favore rinomina il font.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it_IT: Sembra che siamo in grado di&rsquo;t trovare ciò che&rsquo;stai cercando. Forse la ricerca può aiutare.

en: It works if the image is set.
it_IT: Funziona se l'immagine è stabilita.

en: Language:
it_IT: Lingua:

en: Layout Settings
it_IT: Impostazioni di layout

en: Layout, Columns & Responsiveness
it_IT: Layout, colonne e responsività

en: Leave a comment
it_IT: Lascia un commento

en: Leave empty to display all posts.
it_IT: Lascia vuoto per mostrare tutti i post.

en: Leave empty to show all products. Input product ID or product SKU or product title to see suggestions.
it_IT: Lascia vuoto per mostrare tutti i prodotti. Inserisci l'ID del prodotto o lo SKU del prodotto o i titolo del prodotto per vedere i suggerimenti.

en: Leave empty to show full text.
it_IT: Lascia vuoto per usare mostrare il testo intero.

en: Leave empty to show products from all categories. Input product category name to see suggestions.
it_IT: Lascia vuoto per mostrare i prodotti da tutte le categorie. Inserisci il nome della categoria del prodotto per vedere i suggerimenti.

en: Leave empty to use H3 font size.
it_IT: Lascia vuoto per usare la dimensione del carattere H3.

en: Leave empty to use H3 line height.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'altezza della linea H3.

en: Leave empty to use H4 font size.
it_IT: Lascia vuoto per usare la dimensione del carattere H4.

en: Leave empty to use H4 line height.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'altezza della linea H4.

en: Leave empty to use accent color.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore di risalto.

en: Leave empty to use default color from Theme Options/Buttons
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore predefinito da Opzioni del tema / Pulsanti.

en: Leave empty to use default content boxes color & decoration.
it_IT: Lascia vuoto per mostrare colore e decorazione dei box del contenuto.

en: Leave empty to use default content boxes color & decoration. Note that decoration doesn't apply to gradient backgrounds.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore e la decorazione dei box del contenuto predefiniti. La decorazione non si applica agli sfondi gradiente.

en: Leave empty to use default divider color.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore predefinito dei divisori.

en: Leave empty to use default gap
it_IT: Lascia vuoto per usare lo spazio predefinito

en: Leave empty to use headings color.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore dell'intestazione.

en: Leave empty to use large font size.
it_IT: Lascia vuoto per usare la dimensione del carattere grande.

en: Leave empty to use large line height.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'altezza della linea grande.

en: Leave empty to use medium font size.
it_IT: Lascia vuoto per usare la dimensione del carattere medio.

en: Leave empty to use medium line height.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'altezza della linea media.

en: Leave empty to use predefined color or category color indication.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore predefinito o le indicazioni di colore delle categorie.

en: Leave empty to use predefined color.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore predefinito.

en: Leave empty to use primary text color.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore del testo primario.

en: Leave empty to use secondary text color.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore del testo secondario.

en: Leave empty to use small font size.
it_IT: Lascia vuoto per usare la dimensione del carattere piccolo.

en: Leave empty to use small line height.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'altezza della linea piccola.

en: Left Arrow Position
it_IT: Posizione della freccia sinistra

en: Left arrow horizontal offset
it_IT: Sfalsamento della freccia orizzontale a sinistra

en: Left padding
it_IT: Margine sinistro

en: Let’s get some work done!
it_IT: Al lavoro!

en: Light Gray
it_IT: Grigio chiaro

en: Line color
it_IT: Colore della linea

en: Line height
it_IT: Altezza della linea

en: Link
it_IT: Collegamento

en: Link Target
it_IT: Destinazione del link

en: Link URL
it_IT: URL del collegamento

en: List item image
it_IT: Elenca le immagini

en: List style
it_IT: Elenco degli stili

en: List view
it_IT: Vista a elenco

en: Live empty to use accent color.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore di risalto.

en: Load more
it_IT: Carica ancora

en: Loading effect
it_IT: Effetto di caricamento

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Log in
it_IT: Login

en: Log in to Reply
it_IT: Fai login per rispondere

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
it_IT: Connesso come <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Disconnettersi da questo account">Esci?</a>

en: Lost your password?
it_IT: Hai perso la password?

en: Make all posts the same width
it_IT: Rendi tutti i post della stessa larghezza

en: Make sure you add the actual URL of the video and not the share URL.
    				Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=l-epKcOA7RQ
    				Vimeo: https://vimeo.com/94502406
it_IT: Assicurati di aggiungere il reale video dell'URL e non l'URL di condivisione.
    				Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=l-epKcOA7RQ
    				Vimeo: https://vimeo.com/94502406

en: Margin-bottom
it_IT: Margine inferiore

en: Margin-left
it_IT: Margine sinistro

en: Margin-right
it_IT: Margine destro

en: Margin-top
it_IT: Margine superiore

en: Max Upload Size:
it_IT: Massima dimensione di caricamento:

en: Maximum number of words
it_IT: Numero massimo di parole

en: Media Gallery Carousel
it_IT: Carosello della galleria

en: Media Gallery Masonry and Grid
it_IT: Griglia e Masonry della galleria

en: Media style
it_IT: Stile dei Media

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
it_IT: Oggetto del menu mancante a causa dello slug del menu invalido: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
it_IT: Oggetto del menu mancante a causa dello slug del menu mancante

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message textarea height
it_IT: Altezza dell'area di testo del messaggio

en: Meta Information
it_IT: Metadati

en: Minimum required version:
it_IT: Versione minima richiesta:

en: Misc link
it_IT: Collegamenti vari

en: Mob. Phone
it_IT: Telefono

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Monthly Archives: %s
it_IT: Archivio mensile: %s

en: Multipurpose Carousel
it_IT: Carosello multiuso

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: My The7
it_IT: Il mio The7

en: MySQL Version:
it_IT: Versione MySQL:

en: Name
it_IT: Nome

en: Name &#42;
it_IT: Nome &#42;

en: Name&#42;
it_IT: Nome&#42;

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Newer Comments &rarr;
it_IT: Commenti recenti &rarr;

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next album:
it_IT: Album successivo:

en: Next post:
it_IT: Prossimo post:

en: Next tab
it_IT: Scheda successiva

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it_IT: Nessuna azione presa. Il plugin %1$s è già attivo.

en: No file chosen
it_IT: Nessun file scelto

en: No plugins are available to be activated at this time.
it_IT: Nessun plugin è disponibile per l'attivazione in questo momento.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it_IT: Nessun plugin è disponibile per l'installazione in questo momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it_IT: Nessun plugin è disponibile per l'aggiornamento in questo momento.

en: No plugins to install, update or activate.
it_IT: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it_IT: Non è stato selezionato nessun plugin da installare. Non è stata eseguita nessuna azione.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it_IT: Non è stato selezionato nessun plugin da installare. Non è stata eseguita nessuna azione.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it_IT: Non è stato selezionato nessun plugin da aggiornare. Non è stata eseguita nessuna azione.

en: No products in the cart.
it_IT: Nessun articolo nel carrello.

en: No title
it_IT: Nessun titolo

en: Normal
it_IT: Normale

en: Not Enabled
it_IT: Disabilitato

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Note: By default, all your posts will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it_IT: Nota: per impostazione predefinita, tutti i tuoi post saranno visualizzati. <br>Se vuoi restringere i risultati, seleziona la(e) categoria(e). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Nothing Found
it_IT: Nessun oggetto trovato

en: Number of columns
it_IT: Numero di colonne

en: Number of images to display on one page
it_IT: Numero di immagini da visualizzare in una pagina

en: Number of lines.
it_IT: Numero di linee.

en: Number of posts to display on one page
it_IT: Numero di post da mostrare su una pagina

en: Number of posts to show
it_IT: Numero di post da mostrare

en: Offset for posts query (i.e. 2 means, posts will be displayed starting from the third post).
it_IT: Compensazione per ricerca post (es. 2 significa che saranno mostrati i post a partire dal terzo post).

en: Old price for sale products
it_IT: Vecchio prezzo per prodotti in offerta

en: On click action
it_IT: Azione al clic

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it_IT: Ops! La pagina non è stata trovata.

en: Open in lighbox
it_IT: Apri nel contenitore evidenziato

en: Open link in
it_IT: Apri il collegamento in

en: Order
it_IT: Ordina

en: Order Complete
it_IT: Ordine completato

en: Order Details
it_IT: Dettagli dell'ordine

en: Order Number:
it_IT: Numero dell'ordine:

en: Order by
it_IT: Ordina per

en: Order saved
it_IT: Ordine salvato

en: Order way
it_IT: Modalità d'ordine

en: Orientation
it_IT: Orientamento

en: Other
it_IT: Altro

en: Other posts
it_IT: Altri post

en: Out Of Stock
it_IT: Esaurito

en: Outer padding
it_IT: Margine esterno

en: Overlapping Headers
it_IT: Intestazioni sovrapposte

en: Overlay background margins
it_IT: Margini dello sfondo in sovraimpressione

en: PHP Post Max Size:
it_IT: Max dimensione post PHP:

en: PHP Version:
it_IT: Versione PHP:

en: Padding
it_IT: Margine

en: Paddings
it_IT: Margini

en: Page not found
it_IT: Pagina non trovata

en: Page title
it_IT: Titolo della pagina

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Pagination
it_IT: Numerazione delle pagine

en: Pagination & Categorization
it_IT: Numerazione delle pagine & Classificazione per categorie

en: Pagination mode
it_IT: Modalità di numerazione delle pagine

en: Paint background
it_IT: Disegno dello sfondo

en: Parallax speed
it_IT: Velocità del parallasse

en: Parsing content.
it_IT: Analisi del contenuto.

en: Partners, Clients, etc.
it_IT: Partners, Clienti, ecc.

en: Pay
it_IT: Paga

en: Payment method:
it_IT: Metodo di pagamento:

en: Percent
it_IT: Percentuale

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Photo Albums
it_IT: Album fotografici

en: Photo Albums slug
it_IT: Slug degli album fotografici

en: Pie Chart
it_IT: Grafico a torta

en: Pie label value
it_IT: Etichetta del valore del grafico

en: Pie value
it_IT: Valore del grafico

en: Please <a href="%s">register</a> the theme
it_IT: Per favore <a href="%s">registra</a> il tema

en: Please <a href="%s">register</a> the theme to install this demo.
it_IT: Please <a href="%s">registra</a> il tema per installare la demo.

en: Please accept the privacy policy.
it_IT: Accetta la privacy policy.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it_IT: Contatta l'amministratore del sito per richiedere un aiuto.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it_IT: Contatta il provider del plugin e richiedi il loro plugin secondo le linee guida di WordPress.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
it_IT: Per favore copia e incolla questa informazione nel tuo ticket quando contatterai l'assistenza:

en: Please correct the errors highlighted below and try again.
it_IT: Si prega di correggere gli errori sotto evidenziati e riprovare.

en: Please note that this setting affects post paddings. So, for example: a value 10px will give you 20px gaps between posts)
it_IT: Questa impostazione influenza i margini dei post. Per esempio, un valore di 10px restituirà uno spazio di 20px tra i post.

en: Please note: narrow image with left or right alignment will be wrapped by the text below.
it_IT: Le immagini strette con allineamento a sx o dx saranno circondate dal testo sotto.

en: Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
it_IT: Per favore premi Ctrl/Cmd+C per copiare.

en: Please, fill the captcha.
it_IT: Riempi il captcha.

en: Please, mind that after an upgrade, plugin speciffic content would be not compatible with older versions of plugin.
it_IT: Per favore, ricorda che dopo un aggiornamento il contenuto specifico del plugin non sarà compatibile con le versioni precedenti del plugin.

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Plugin activation failed.
it_IT: Attivazione del plugin fallita.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it_IT: Plugin inattivo. Questo tema richiede una versione più aggiornata. Aggiorna il plugin.

en: Plugin(s) activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Portfolio slug
it_IT: Slug del portfolio

en: Position
it_IT: Posizione

en: Post Design & Elements
it_IT: Grafica e elementi del post

en: Post Meta
it_IT: Metadati del post

en: Post Title
it_IT: Titolo del post

en: Post comment
it_IT: Commenti sul post

en: Post image
it_IT: Immagine del post

en: Post navigation
it_IT: Naviga tra i post

en: Post paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between posts)
it_IT: Margini dei post (ad es. un margine di 5 pixel produrrà spazi di 10 pixel tra i post)

en: Post wide/normal width can be chosen in single post options.
it_IT: La larghezza ampia/normale del post può essere scelta nelle opzioni del singolo post.

en: Posts Filter
it_IT: Filtro dei post

en: Posts Number & Order
it_IT: Numero e ordine dei post

en: Posts offset
it_IT: Compensazione post

en: Posts per page
it_IT: Post per pagina

en: Posts width
it_IT: Larghezza dei post

en: Pre-Packaged
it_IT: Pre-installato

en: Pre-made Websites
it_IT: Siti già pronti

en: Preset Actions
it_IT: Azioni programmate

en: Preset saved
it_IT: Valori programmati salvati

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous album:
it_IT: Album precedente:

en: Previous post:
it_IT: Post precedente:

en: Previous tab
it_IT: Scheda precedente

en: Previously used menu
it_IT: Menu usati in precedenza

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Privacy message
it_IT: Messaggio di privacy

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product description
it_IT: Descrizione del prodotto

en: Product description color
it_IT: Colore della descrizione del prodotto

en: Product details
it_IT: Dettagli dell'articolo

en: Product rating
it_IT: Giudizio sul prodotto

en: Product short description
it_IT: Breve descrizione del prodotto

en: Product titles & price
it_IT: Titoli e prezzo dell'articolo

en: Products Carousel
it_IT: Carosello dei prodotti

en: Products Masonry and Grid
it_IT: Masonry e Griglia dei prodotti

en: Project media
it_IT: Media del progetto

en: Purchase Code
it_IT: Codice di acquisto

en: Purchase Code:
it_IT: Codice di acquisto:

en: Purchase code is not valid.
it_IT: Il codice di acquisto non è valido.

en: Purchase code successfully de-registered.
it_IT: Codice di acquisto deregistrato con successo.

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quick start guide
it_IT: Guida rapida

en: Quote type
it_IT: Tipo di citazione

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo post? <a href="%1$s"> Inizia qui </a>.

en: Recommended
it_IT: Raccomandato

en: Recommended Plugins
it_IT: Plugin consigliati

en: Refresh Cart
it_IT: Aggiorna il carrello

en: Register
it_IT: Registra

en: Register Theme
it_IT: Registra il tema

en: Related Posts
it_IT: Post correlati

en: Related products
it_IT: Prodotti correlati

en: Remember me
it_IT: Ricordami

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
it_IT: Ricordati di aggiornare le password e i ruoli degli utenti importati.

en: Remote file is incorrect size
it_IT: Il file remoto è della dimensione sbagliata

en: Remote file is too large, limit is %s
it_IT: Il file remoto è troppo grande, limitalo a %s

en: Remote server did not respond
it_IT: Il server remoto non ha risposto

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
it_IT: Il server remoto ha restituito l'errore %1$d %2$s

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove this item
it_IT: Rimuovo questo articolo

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Reply to %s
it_IT: Rispondi a %s

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Required Update not Available
it_IT: Aggiornamento richiesto non disponibile

en: Required fields
it_IT: Campi richiesti

en: Required fields are marked %s
it_IT: I campi obbligatori sono contrassegnati %s

en: Requires Update
it_IT: Richiede un aggiornamento

en: Responsive behaviour
it_IT: Responsive layout

en: Responsiveness
it_IT: Responsività

en: Responsiveness mode
it_IT: Modalità responsive

en: Restore Defaults
it_IT: Ripristina le opzioni predefinite

en: Restoring Defaults ...
it_IT: Sto ripristinando le opzioni predefinite...

en: Results for "%s"
it_IT: Risultati per %s

en: Return to Plugins Installer
it_IT: Ritorna all'installazione de plugin

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: Ritorno all'installazione de plugin richiesti

en: Return to the Dashboard
it_IT: Ritorna al pannello di controllo

en: Returning customer?
it_IT: Cliente di ritorno?

en: Right Arrow Position
it_IT: Posizione della freccia destra

en: Right arrow horizontal offset
it_IT: Sfalsamento della freccia orizzontale a destra

en: Right padding
it_IT: Margine destro

en: Row minimum height
it_IT: Altezza minima della riga

en: Row style
it_IT: Stile della riga

en: Run the updater
it_IT: Aziona il programma di aggiornamento

en: SUHOSIN Installed:
it_IT: SUHOSIN installato:

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Options
it_IT: Salva opzioni

en: Save as default
it_IT: Salva come impostazione predefinita

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
it_IT: Salva il mio nome, indirizzo email e sito web nel browser per la prossima volta che commenterò.

en: Saving Options ...
it_IT: Sto salvando le opzioni...

en: Scale animation on hover
it_IT: Animazione in scale al passaggio del mouse

en: Scroll mode
it_IT: Modalità di scorrimento

en: Scrolling
it_IT: Scorrimento

en: Search Results for: %s
it_IT: Cerca risultati per: %s

en: Search by demo name or URL (link)
it_IT: Cerca per nome o URL demo (link)

en: Search by demo name or URL (link):
it_IT: Cerca per nome o URL demo (link):

en: Search:
it_IT: Cerca:

en: Seems that you use expired or incorrect nonce. Please reload the page and try again.
it_IT: sembra che tu stia usando un nonce scaduto o scorretto. Ricarica la pagina e prova di nuovo.

en: Select Files
it_IT: Seleziona i file

en: Select Images
it_IT: Seleziona le immagini

en: Select a %s
it_IT: Seleziona un %s

en: Select how to sort retrieved posts.
it_IT: Selezionare come ordinare i post recuperati.

en: Select icon from library.
it_IT: Seleziona un'icona dalla libreria.

en: Select images from media library.
it_IT: Seleziona immagine dalla libreria

en: Select pie chart color.
it_IT: Scegli il colore del grafico a torta.

en: Server Environment
it_IT: Ambiente server

en: Server Info:
it_IT: Informazioni sul server:

en: Server error.
it_IT: Errore del server.

en: Service Information
it_IT: Informazioni sul servizio

en: Service is temporary unavailable. Theme update, installation and update of bundled plugins and demo content are not available. Please check back later.
    If the issue persists, contact your hosting provider and make sure that %s is not blocked.
it_IT: Il servizio è temporaneamente non disponibile. L'aggiornamento del tema, l'installazione dei plugin e l'aggiornamento dei plugin correlati e del contenuto demo non sono disponibili. Per favore riprova più tardi.
    Se il problema persiste, contatta il tuo hosting provider e assicurati che %s non sia bloccato.

en: Set image proportions, for example: 4x3, 3x2.
it_IT: Imposta le proporzioni delle immagini, es. 4x3, 3x2.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings Presets
it_IT: Impostazioni programmate

en: Shadow color
it_IT: Mostra colore

en: Share on %s
it_IT: Condividi su %s

en: Share on Facebook
it_IT: Condividi su Facebook

en: Share on Linkedin
it_IT: Condividi su Linkedin

en: Share on Whatsapp
it_IT: Condividi su Whatsapp

en: Share this
it_IT: Condividilo

en: Share with %s
it_IT: Condividi con %s

en: Ship to a different address?
it_IT: Spedire a un indirizzo diverso?

en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo di spedizione

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show Details
it_IT: Mostra i dettagli

en: Show all pages in paginator
it_IT: Mostra tutte le pagine nell'impaginatore

en: Show arrow background
it_IT: Mostra lo sfondo della freccia

en: Show arrow background hover
it_IT: Mostra l'hover dello sfondo della freccia

en: Show arrow border color
it_IT: Mostra il colore del contorno della freccia

en: Show arrow border color hover
it_IT: Mostra il colore dell'hover del contorno della freccia

en: Show arrows
it_IT: Mostra frecce

en: Show arrows on mobile device
it_IT: Mostra frecce sul mobile

en: Show asc. / desc. ordering
it_IT: Mostra ordinamento asc. / disc.

en: Show background
it_IT: Mostra lo sfondo

en: Show bullets
it_IT: Mostra elenco puntato

en: Show categories filter
it_IT: Mostra il filtro categorie

en: Show dividers
it_IT: Mostra divisori

en: Show icon background
it_IT: Mostra lo sfondo dell'icona

en: Show icon border color
it_IT: Mostra il colore del bordo dell'icona

en: Show icon on image hover
it_IT: Mostra l'icona al passaggio del mouse sull'immagine

en: Show name / date ordering
it_IT: Mostra ordinamento per nome / data

en: Show post author
it_IT: Mostra l'autore del post

en: Show post categories
it_IT: Mostra le categorie dei post

en: Show post comments
it_IT: Mostra i commenti sul post

en: Show post date
it_IT: Mostra la data dei post

en: Show privacy message
it_IT: Mostra il messaggio di privacy

en: Show theme options in sidebar
it_IT: Mostra le opzioni del tema nella barra laterale

en: Show:
it_IT: Mostra:

en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Sidebar position
it_IT: Posizione della barra laterale

en: Site URL:
it_IT: URL del sito:

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Skip to content
it_IT: Vai ai contenuti

en: Slideshow
it_IT: Presentazione

en: Slideshows
it_IT: Presentazioni

en: Slower then content scrolling: 0.1 - 1. Faster then content scrolling: 1 and above. Reverse direction: - 0.1 and below.
it_IT: Più lento dello scorrere del contenuto: 0.1 - 1.  Più veloce  dello scorrere del contenuto: 1 e superiore. Direzione inversa: - 0.1 e inferiore.

en: Smooth scroll?
it_IT: Scorrimento fluido

en: Social Icon
it_IT: Icona dei social

en: Social Icon Item
it_IT: Icona dei social

en: Social Icons
it_IT: Icone dei social

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con il plugin API.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it_IT: Spiacenti, ma niente corrisponde ai termini di ricerca. Riprova utilizzando differenti parole chiave.

en: Sorry, there has been an error.
it_IT: Spiacenti, c'è stato un errore.

en: Sort by date
it_IT: Ordina per data

en: Sort by name
it_IT: Ordina per nome

en: Source
it_IT: Origine

en: Spread
it_IT: Estensione

en: Status
it_IT: Stato

en: Style
it_IT: Stile

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
it_IT: Per uno stile diverso in un determinato contenuto, utilizza questo campo per aggiungere un nome di classe e quindi fare riferimento ad esso nel file CSS.

en: Style particular elements differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
it_IT: Usa uno stile diverso per un determinato contenuto - aggiungi un nome di classe e fai riferimento ad esso nel file di personalizzazione CSS.

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submit button caption
it_IT: Titolo del pulsante di invio

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Support portal
it_IT: Assistenza

en: Switch to mobile layout if browser width is less then
it_IT: Passa al layout mobile se la larghezza del browser è minore di

en: System Status
it_IT: Stato del sistema

en: Tabs
it_IT: Schede

en: Tag Archives: %s
it_IT: Archivio dei tag: %s

en: Taking a while? Click here to run it now.
it_IT: Ci sta mettendo troppo tempo? Clicca qui per farlo partire ora.

en: Target link
it_IT: Collegamento di destinazione

en: Team slug
it_IT: Slug delle squadre

en: Teaser
it_IT: Annuncio ad effetto

en: Telephone
it_IT: Telefono

en: Text
it_IT: Testo

en: Text & button position:
it_IT: Posizione del testo e del pulsante:

en: Text Colors
it_IT: Colori del testo

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Text hover color
it_IT: Colore dell'hover del testo

en: Thank you. Your order has been received.
it_IT: Grazie. Il tuo ordine è stato ricevuto.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
it_IT: Il file di esportazione non è stato trovato in <code>%s</code>. Probabilmente è dovuto a un problema legato ai permessi.

en: The file does not exist, please try again.
it_IT: Il file non esiste, prova di nuovo.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin necessita di essere aggiornato alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin necessitano di essere aggiornati alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully:
it_IT: Il seguente plugin è stato attivato con successo:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin raccomandato è al momento inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin raccomandati sono al momento inattivi: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin richiesto è al momento inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin richiesti sono al momento inattivi: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione  e attivazione è iniziato. Questo processo potrebbe impiegare del tempo su alcuni server. Abbiate pazienza.

en: The installation of %1$s failed.
it_IT: L'installazione di %1$s è fallita.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione è iniziato. Questo processo potrebbe impiegare del tempo su alcuni server. Abbi pazienza.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it_IT: Il pacchetto del plugin remoto consiste di uno o più file, ma i file non sono riuniti in una cartella.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto del plugin remoto non contiene una cartella con lo slug desiderato e la rinomina non ha funzionato.

en: The7 Icons
it_IT: Icone di The7

en: The7 Information
it_IT: Informazioni su The7

en: The7 Plugins
it_IT: Plugin di The7

en: The7 Post Types and Elements
it_IT: The7 Tipi e elementi dei post

en: The7 Server Available:
it_IT: Server di The7 disponibile:

en: The7 database update
it_IT: Aggiornamento del tema The7

en: The7 database update complete. Thank you for updating to the latest version!
it_IT: L'aggiornamento del database è completo. Grazie per esserti aggiornato all'ultima versione!

en: The7 remote content server availability
it_IT: Disponibilità del contenuto del server di The7 da remoto

en: The7 remote content server is available
it_IT: Il contenuto del server di The7 da remoto è disponibile

en: The7 remote content server is not available
it_IT: Il contenuto del server di The7 da remoto non è disponibile

en: The7 rows
it_IT: The7 righe

en: Theme Registration
it_IT: Registrazione del tema

en: Theme has no direct access to the file system. Therefore plugins and pre-made websites installation is not possible.<br>Please try to insert the following code: <code>define( "FS_METHOD", "direct" );</code><br>before <code>/* That's all, stop editing! Happy blogging. */</code> in <code>wp-config.php</code>.
it_IT: Il tema non ha accesso al file di sistema. Di conseguenza l'installazione dei plugin e dei siti già pronti non sono possibili.br>Per favore prova a inserire il seguente codice: <code>define( "FS_METHOD", "direct" );</code><br>before <code>/* Questo è tutto! */</code> in <code>wp-config.php</code>.

en: Theme is Registered
it_IT: Il tema è registrato

en: There are no icons.
it_IT: Non ci sono icone.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it_IT: Ci sono uno o più plugin richiesti o raccomandati da installare, aggiornare o attivare.

en: There is no categories
it_IT: Non ci sono categorie

en: There was an error when reading this WXR file
it_IT: C'è stato un errore nella lettura del file WXR

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
it_IT: Questo WXR file (versione %s) potrebbe non essere supportato da questa versione dell'importatore. Considera di aggiornarlo.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it_IT: Questo non sembra essere un file WXR, numero della versione WXR mancante/invalido

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it_IT: Il plugin necessita di essere aggiornato alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema raccomanda il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema raccomanda i seguenti plugin: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

en: Thumbnails height
it_IT: Altezza delle miniature

en: Thumbnails max width
it_IT: Larghezza max delle miniature

en: Thumbnails width
it_IT: Larghezza delle miniature

en: Title size
it_IT: Dimensione del titolo

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Per attivare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Per attivare <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Per installare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Per installare <span class="count">(%s)</span>

en: To disable BETA testing mode, visit %s page.
it_IT: per disabilitare a modalità di prova BETA, visita la pagina %s.

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
it_IT: Per rendere più facile per te modificare e salvare il contenuto importato, potresti riassegnare l'autore dell'oggetto importato a un utente giù esistente su questo sito. Per esempio, potresti importare tutte le entrate come entrate del <code>admin</code>.

en: To view this protected post, enter the password below:
it_IT: Per visualizzare questo post protetto, inserisci la password qui sotto:

en: Top margin
it_IT: Margine superiore

en: Top padding
it_IT: Margine superiore

en: Total
it_IT: Totale

en: Total number of posts
it_IT: Numero totale dei post

en: Total number of products
it_IT: Numero totale dei prodotti

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Transition speed
it_IT: Velocità di transizione

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type and hit enter &hellip;
it_IT: Digita e premi invio &hellip;

en: Unable to add this font. Please try again.
it_IT: Impossibile aggiungere questo font. Per favore prova di nuovo.

en: Unable to find dummy content.
it_IT: Impossibile trovare contenuto di prova.

en: Unable to write css. Upload icons downloaded only from icomoon
it_IT: Impossibile scrivere css. Carica le icone scaricate solo da icomoon

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
it_IT: Sfortunatamente il tuo ordine non può essere processato perché la tua banca ha declinato la transazione. Prova di nuovo.

en: Units
it_IT: Unità

en: Up to date
it_IT: Aggiornato

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update %2$s
it_IT: Aggiorna %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
it_IT: Aggionrnamento richiesto

en: Update recommended
it_IT: Aggiornamento raccomandato

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Sto aggiornando il plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
it_IT: Sto installando il plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
it_IT: Aggiorna i messaggi dall'autore del plugin:

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Use [dt_button] to insert a button. Default: button keeps alignment from content editor. On the right: button is aligned to the right.
it_IT: Usa [dt_button] per inserire un pulsante. Predefinito: il pulsante mantiene l'allineamento dell'editor del contenuto. Sulla destra: il pulsante è allineato a destra.

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username or email *
it_IT: Username o email *

en: Username or email address
it_IT: Username o email

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
it_IT: Questa funzionalità è riservata ai Super Amministratori. Purtroppo tu non hai i permessi necessari.

en: Version
it_IT: Versione

en: Vert. Tablet
it_IT: Tablet vert.

en: Vert. tablet
it_IT: Tablet vert.

en: Vertical length
it_IT: Altezza verticale

en: Vertical offset
it_IT: Sfalsamento verticale

en: Vertical position
it_IT: Posizione verticale

en: Video URL
it_IT: URL video

en: Video background (mp4)
it_IT: Video di sfondo (mp4)

en: Video background (ogv)
it_IT: Video di sfondo (ogv)

en: Video background (webm)
it_IT: Video di sfondo (webm)

en: View Cart
it_IT: Vedi il carrello

en: View File
it_IT: Visualizza il file

en: View all
it_IT: Vedi tutto

en: View all posts by %s
it_IT: Vedi tutti i post di %s

en: View cart
it_IT: Vedi carrello

en: Visible part of the "Before" image (in %)
it_IT: Parte visibile dell'immagine "Prima" (px)

en: Visit plugin homepage
it_IT: Visita la homepage del plugin

en: WP Memory Limit:
it_IT: Limite della memoria di WordPress:

en: WP Multisite:
it_IT: WordPress Multisito:

en: WP Version:
it_IT: Versione WordPress:

en: Wasn't able to create temp folder
it_IT: Non è stato in grado di creare una cartella temporanea

en: Wasn't able to work with Zip Archive
it_IT: Non è stato in grado di lavorare con l'archivio zip

en: We have assembled useful links to get you started:
it_IT: Abbiamo messo insieme alcuni link utili per iniziare:

en: We need to update your site database to match the latest theme version.
it_IT: Abbiamo bisogno di aggiornare il database del tuo sito per associarlo all'ultima versione del tema.

en: Website
it_IT: Sito web

en: White
it_IT: Bianco

en: Wide desktop
it_IT: Desktop intero

en: Widget title
it_IT: Titolo del widget

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Width:height (e.g. 16:9). Leave this field empty to preserve original image proportions.
it_IT: Larghezza:altezza (ad esempio 16:9). Lascia questo campo vuoto per conservare le proporzioni originali dell'immagine.

en: WordPress Environment
it_IT: Ambiente WordPress

en: WordPress Repository
it_IT: Deposito di Worpress

en: Yearly Archives: %s
it_IT: Archivio annuale: %s

en: Yes
it_IT: Sì

en: You are here:
it_IT: Tu sei qui:

en: You are using The7 in BETA testing mode and will receive latest nightly updates.
it_IT: Stai usando The7 nella versione di prova BETA e riceverai gli aggiornamenti al più tardi questa notte.

en: You can set up categorization colors, font & style in Theme Options >> Post Types >> General.
it_IT: Puoi impostare colori, carattere e stile della classificazione in categorie in Opzioni del tema >> Tipi di post >> Generale.

en: You can use pixels (px) or percents (%).
it_IT: Puoi utilizzare i pixel (px) o le percentuali (%).

en: You may be interested in&hellip;
it_IT: Puoi essere interessato in &hellip;

en: You may only upload maximum %d file
it_IT: Puoi caricare al massimo il %d del file

en: You may only upload maximum %d files
it_IT: Puoi caricare al massimo il %d dei file

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
it_IT: Devi essere <a href="%s">registrato</a> per inserire un commento.

en: You must be logged in to checkout.
it_IT: Devi essere loggato per il checkout.

en: Your Cart
it_IT: Il tuo carrello

en: Your cart
it_IT: Il tuo carrello

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Your database is being updated in the background.
it_IT: Il tuo database è stato aggiornato nel background.

en: Your email address will not be published.
it_IT: Il tuo indirizzo email non verrà pubblicato.

en: Your order
it_IT: Il tuo ordine

en: Your purchase code is:
it_IT: Il tuo codice di acquisto è:

en: Your server configuration does not meet our recommendations. Demo content import may not work correctly. Please apply:
it_IT: La tua configurazione del server non incontra le nostre richieste. L'importazione del contenuto dimostrativo potrebbe non funzionare correttamente. Per favore usa:

en: Zero size file downloaded
it_IT: File caricato con una dimensione pari a zero

en: ZipArchive:
it_IT: ArchivioZip:

[ctx: admin]
en: -- No presets --
it_IT: -- No predefinito --

[ctx: admin]
en: Category:
it_IT: Categoria:

[ctx: admin]
en: Change and close
it_IT: Cambia e chiudi

[ctx: admin]
en: Could not add the font because the server did not respond. Please reload the page, then try again.
it_IT: Impossibile aggiungere il font perché il server non ha risposto. Ricarica la pagina e riprova.

[ctx: admin]
en: Could not add the font.<br/>The script returned the following error:
it_IT: Impossibile aggiungere il font<br/>The script ha restituito il seguente errore:

[ctx: admin]
en: Could not remove the font
it_IT: Impossibile rimuovere il font

[ctx: admin]
en: Could not remove the font because the server did not respond.<br/>Please reload the page, then try again
it_IT: Impossibile rimuovere il font perché il server non ha risposto. <br/>Ricarica la pagina e riprova.

[ctx: admin]
en: Current user have no permission to edit widget areas.
it_IT: L'utente attuale non ha il permesso di modificare l'area dei widget.

[ctx: admin]
en: Default Icons
it_IT: Icone predefinite

[ctx: admin]
en: Delete Icon Set
it_IT: Elimina set di icone

[ctx: admin]
en: Disabled
it_IT: Disabilitato

[ctx: admin]
en: Enable Mega Menu
it_IT: Abilita il Mega Menù

[ctx: admin]
en: Enabled
it_IT: Abilitato

[ctx: admin]
en: Failed to create customization .CSS file. To improve your site performance, please check whether ".../wp-content/uploads/" folder is created, and its CHMOD is set to 755.
it_IT: Personalizzazione del file .CSS fallita. Per migliorare le performance del tuo sito controlla se la cartella ".../wp-content/uploads/" è stata creata e se il suo CHMOD è impostato su 755.

[ctx: admin]
en: Filter icons
it_IT: Filtro icone

[ctx: admin]
en: Font icon added successfully! Reloading ...
it_IT: Icona aggiunta con successo! Ricaricamento in corso...

[ctx: admin]
en: Full site
it_IT: Intero sito

[ctx: admin]
en: Fullwidth
it_IT: A piena larghezza

[ctx: admin]
en: Hide menu item on mobile
it_IT: Nascondi il menu sul dispotivo mobile

[ctx: admin]
en: Hide title in mega menu
it_IT: Nascondi il tiolo nel mega menù

[ctx: admin]
en: Icon
it_IT: Icona

[ctx: admin]
en: Icon Fonts Manager
it_IT: Gestone dei font delle icone

[ctx: admin]
en: Icons Manager
it_IT: Gestione delle icone

[ctx: admin]
en: Image
it_IT: Immagine

[ctx: admin]
en: Import
it_IT: Importa

[ctx: admin]
en: Import Page
it_IT: Importa pagina

[ctx: admin]
en: Import Post
it_IT: Importa post

[ctx: admin]
en: Insert Fonts Zip File
it_IT: Inserisci file zip dei font

[ctx: admin]
en: Install Font Awesome 4
it_IT: Installa Font Awesome 4

[ctx: admin]
en: Install Font Awesome 5
it_IT: Installa Font Awesome 5

[ctx: admin]
en: Manage widget areas
it_IT: Gestisci aree dei widget

[ctx: admin]
en: Minimum compatible version of WordPress is %s. Please, update your WordPress installation to be able to use The7 theme.
it_IT: La versione minima compatibile di WordPress è %s. Aggiorna la tua installazione WordPress  per usare il tema The7.

[ctx: admin]
en: No Icon
it_IT: Nessuna icona

[ctx: admin]
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: admin]
en: Number of columns
it_IT: Numero di colonne

[ctx: admin]
en: Page url to import
it_IT: URL della pagina da importare

[ctx: admin]
en: Please upload a valid ZIP file.<br/>You can create the file on icomoon.io
it_IT: Carica uno ZIP file valido. <br/>Lo puoi creare su icomoon.io

[ctx: admin]
en: Position:
it_IT: Posizione:

[ctx: admin]
en: Post featured image
it_IT: Immagine in evidenza del post

[ctx: admin]
en: Remove link
it_IT: Rimuovi il collegamento

[ctx: admin]
en: Save
it_IT: Salva

[ctx: admin]
en: Select a widget area to be used as the content for the column.
it_IT: Seleziona un'area dei widget da usare come contenuto per la colonna.

[ctx: admin]
en: Single page
it_IT: Pagina singola

[ctx: admin]
en: The7 Mega Menu
it_IT: Mega Menù

[ctx: admin]
en: The7 detected incompatible WordPress version!
it_IT: The7 ha riconosciuto un'incompatibilità con questa versione di WordPress!

[ctx: admin]
en: This item should start a new column
it_IT: Questa voce dovrebbe iniziare una nuova colonna

[ctx: admin]
en: This item should start a new row
it_IT: Questa voce dovrebbe iniziare una nuova riga

[ctx: admin]
en: This setting hide menu item and its child items in mobile menu.
it_IT: Questa impostazione nasconde il menù e i suoi oggetti nel menù mobile.

[ctx: admin]
en: Update WordPress.
it_IT: Aggiorna WordPress.

[ctx: admin]
en: Upload New Icons
it_IT: Carica nuove icone

[ctx: admin]
en: Upload/Select Fontello Font Zip
it_IT: Carica/Seleziona Fontello Font Zip

[ctx: admin]
en: Widget area to display
it_IT: Aree dei widget da mostrare

[ctx: admin]
en: Yes
it_IT: Si

[ctx: admin]
en: You have not sufficient capabilities to see this page.
it_IT: Non hai autorizzazioni sufficienti per vedere questa pagina.

[ctx: admin icons bar]
en: Icons
it_IT: Icone

[ctx: admin icons bar]
en: Icons Bar
it_IT: Barra delle icone

[ctx: admin icons bar]
en: search
it_IT: cerca

[ctx: admin status]
en: by %s
it_IT: di %s

[ctx: admin-bar]
en: Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

[ctx: admin-bar]
en: Hide
it_IT: Nascondi

[ctx: admin-bar]
en: Mobile
it_IT: Telefono

[ctx: admin-bar]
en: Options Panel
it_IT: Pannello delle opzioni

[ctx: admin-bar]
en: Show
it_IT: Mostra

[ctx: admin-bar]
en: View
it_IT: Visualizza

en: as a new user:
it_IT: come un nuovo utente:

en: assign posts to an existing user:
it_IT: assegna i post a un utente esistente:

[ctx: attachment field]
en: Hide title
it_IT: Nascondi il titolo

[ctx: attachment field]
en: Image link
it_IT: Collegamento dell'immagine

[ctx: attachment field]
en: Video url
it_IT: URL video

[ctx: back-end]
en: &mdash; Select &mdash;
it_IT: &mdash; Seleziona &mdash;

[ctx: back-end]
en: Edit page
it_IT: Modifica pagina

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Blog posts (from all categories) will be shown on this page.
it_IT:  &mdash; tutti i post (da tutte le categorie) saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Blog category(s) to be shown on this page.
it_IT:  &mdash; scegli le categorie del blog da visualizzare in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which category(s) will be excluded from displaying on this page.
it_IT:  &mdash; scegli quali categorie non saranno visualizzate in questa pagina.

[ctx: backend]
en: % pictures
it_IT: % di immagini

[ctx: backend]
en: 1 picture
it_IT: 1 immagine

[ctx: backend]
en: ALL your Blog posts are being displayed on this page!
it_IT: Tutti i tuoi post del blog saranno visualizzati in questa pagina!

[ctx: backend]
en: Advanced
it_IT: Avanzato

[ctx: backend]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: backend]
en: All, except
it_IT: Tutti, tranne

[ctx: backend]
en: Archives and 404
it_IT: Archivi e 404

[ctx: backend]
en: Bold
it_IT: Grassetto

[ctx: backend]
en: Bottom Menu
it_IT: Menù del piè di pagina

[ctx: backend]
en: But you can specify which Blog categories will (or will not) be shown.
it_IT: Puoi specificare quali categorie del blog saranno (o non saranno) visualizzate.

[ctx: backend]
en: Buttons
it_IT: Pulsanti

[ctx: backend]
en: By default all your Blog posts will be displayed on this page.
it_IT: Per impostazione predefinita, tutti i tuoi post saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en: Categories:
it_IT: Categorie:

[ctx: backend]
en: Contact Forms
it_IT: Modulo di contatto

[ctx: backend]
en: Date:
it_IT: Data:

[ctx: backend]
en: Edit
it_IT: Modifica

[ctx: backend]
en: Edit post type
it_IT: Modifica il tipo di post

[ctx: backend]
en: Edit this item
it_IT: Modifica l'elemento

[ctx: backend]
en: Export/Import Options
it_IT: Opzioni importa/esporta

[ctx: backend]
en: Fancy category background
it_IT: Sfondo delle categorie fancy

[ctx: backend]
en: Fancy category text color
it_IT: Colore del testo delle categorie fancy

[ctx: backend]
en: Footer
it_IT: Piè pagina

[ctx: backend]
en: Footer & Bottom Bar
it_IT: Piè di pagina e barra inferiore

[ctx: backend]
en: General Appearance
it_IT: Aspetto generale

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 1
it_IT: Intestazione Microwidget 1

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 2
it_IT: Intestazione Microwidget 2

[ctx: backend]
en: Image title
it_IT: Titolo dell'immagine

[ctx: backend]
en: Images Styling & Hovers
it_IT: Stile & Hover delle immagini

[ctx: backend]
en: In tabs above you can select from the following options:
it_IT: Nelle schede qui sopra potrai scegliere tra le seguenti opzioni:

[ctx: backend]
en: Italic
it_IT: Corsivo

[ctx: backend]
en: Mobile Menu
it_IT: Menù mobile

[ctx: backend]
en: Mobile Menu:
it_IT: Menù mobile:

[ctx: backend]
en: Move this item to the Trash
it_IT: Sposta l'elemento nel cestino

[ctx: backend]
en: Non-standard
it_IT: Non standard

[ctx: backend]
en: Nothing found
it_IT: Nessun risultato

[ctx: backend]
en: Only
it_IT: Solo

[ctx: backend]
en: Options saved.
it_IT: Opzioni salvate.

[ctx: backend]
en: Page Titles
it_IT: Titoli delle pagine

[ctx: backend]
en: Primary Menu
it_IT: menù principale

[ctx: backend]
en: Primary menu:
it_IT: Menù principale:

[ctx: backend]
en: Register Theme
it_IT: Registra il tema

[ctx: backend]
en: Search for an option ...
it_IT: Cerca opzione

[ctx: backend]
en: Share Buttons
it_IT: Pulsanti di condivisione

[ctx: backend]
en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

[ctx: backend]
en: Stripes
it_IT: Strisce

[ctx: backend]
en: Theme Options
it_IT: Opzioni del tema

[ctx: backend]
en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

[ctx: backend]
en: Top Bar & Header
it_IT: Barra superiore & Intestazione

[ctx: backend]
en: Trash
it_IT: Cestino

[ctx: backend]
en: Typography
it_IT: Tipografia

[ctx: backend]
en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

[ctx: backend]
en: Widget Areas
it_IT: Aree dei widget

[ctx: backend]
en: You have:
it_IT: Si dispone di:

[ctx: backend]
en: ascending
it_IT: ascendente

[ctx: backend]
en: author
it_IT: autore

[ctx: backend]
en: bottom
it_IT: sotto

[ctx: backend]
en: center
it_IT: centro

[ctx: backend]
en: comment_count
it_IT: conteggio dei commenti

[ctx: backend]
en: date
it_IT: data

[ctx: backend]
en: descending
it_IT: discendente

[ctx: backend]
en: left
it_IT: sinistra

[ctx: backend]
en: menu_order
it_IT: ordine del menù

[ctx: backend]
en: modified
it_IT: modificato

[ctx: backend]
en: name
it_IT: nome

[ctx: backend]
en: no pictures
it_IT: nessuna immagine

[ctx: backend]
en: no-repeat
it_IT: nessuna ripetizione

[ctx: backend]
en: parent
it_IT: genitore

[ctx: backend]
en: rand
it_IT: casuale

[ctx: backend]
en: repeat
it_IT: ripeti

[ctx: backend]
en: repeat-x
it_IT: ripeti-x

[ctx: backend]
en: repeat-y
it_IT: ripeti-y

[ctx: backend]
en: right
it_IT: destra

[ctx: backend]
en: title
it_IT: titolo

[ctx: backend]
en: top
it_IT: sopra

[ctx: backend bulk edit]
en: &mdash; No Change &mdash;
it_IT: &mdash; Nessuna modifica &mdash;

[ctx: backend bulk edit]
en: Apply setting preset
it_IT: Applica le impostazioni predefinite

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose footer
it_IT: Scegli barra laterale

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose sidebar
it_IT: Scegli barra laterale

[ctx: backend bulk edit]
en: Disabled
it_IT: Disabilitato

[ctx: backend bulk edit]
en: Featured image options
it_IT: Opzioni dell'immagine in evidenza

[ctx: backend bulk edit]
en: Left
it_IT: Sinistro

[ctx: backend bulk edit]
en: Right
it_IT: Destro

[ctx: backend bulk edit]
en: Setting preset
it_IT: Impostazioni predefinite

[ctx: backend bulk edit]
en: Show featured image
it_IT: Mostra immagine in evidenza

[ctx: backend bulk edit]
en: Show footer
it_IT: Mostra piè di pagina

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar and footer options
it_IT: Barra laterale e opzioni del piè di pagina

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar layout
it_IT: Layout della barra laterale

[ctx: backend bulk edit]
en: To apply setting preset just select one from the list below and press Update button.
it_IT: Per applicare le impostazioni predefinite selezionane una dalla lista qui sotto e clicca su Aggiorna.

[ctx: backend bulk edit]
en: Yes
it_IT: Sì

[ctx: backend bulk edit footer]
en: Yes
it_IT: Sì

[ctx: backend fields]
en: Delete
it_IT: Cancella

[ctx: backend fields]
en: Preset image
it_IT: Immagine programmata

[ctx: backend fields button]
en: Add
it_IT: Aggiungi

[ctx: backend media error]
en: You are not allowed to perform this action.
it_IT: Non sei autorizzato a eseguire questa azione.

[ctx: backend metabox]
en:  Top bar color
it_IT:  Colore della barra superiore

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button
it_IT: Pulsante "Ricarica"

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button & filter with AJAX
it_IT: Pulsante e filtro "Ricarica" con AJAX

[ctx: backend metabox]
en: + Show
it_IT: + Visualizza

[ctx: backend metabox]
en: - Hide
it_IT: - Nascondi

[ctx: backend metabox]
en: 100% width:
it_IT: 100% di larghezza:

[ctx: backend metabox]
en: AJAX Pagination
it_IT: AJAX impaginazione

[ctx: backend metabox]
en: Accent
it_IT: Risalto

[ctx: backend metabox]
en: After items
it_IT: Dopo gli elementi

[ctx: backend metabox]
en: Albums
it_IT: Album

[ctx: backend metabox]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: backend metabox]
en: All, except
it_IT: Tutti, tranne

[ctx: backend metabox]
en: Always visible
it_IT: Sempre visibile

[ctx: backend metabox]
en: Animation:
it_IT: Animazione:

[ctx: backend metabox]
en: Arrange by:
it_IT: Organizza per:

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay
it_IT: Avvio automatico

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay speed
it_IT: Velocità dell'avvio automatico

[ctx: backend metabox]
en: BOTTOM BAR
it_IT: BARRA INFERIORE

[ctx: backend metabox]
en: Back button url:
it_IT: URL del pulsante indietro:

[ctx: backend metabox]
en: Background
it_IT: Sfondo

[ctx: backend metabox]
en: Background color
it_IT: Colore dello sfondo

[ctx: backend metabox]
en: Background color:
it_IT: Colore di sfondo:

[ctx: backend metabox]
en: Background image
it_IT: Immagine dello sfondo

[ctx: backend metabox]
en: Background under posts:
it_IT: Sfondo dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Background under slideshow
it_IT: Sfondo della presentazione

[ctx: backend metabox]
en: Before items
it_IT: Prima degli elementi

[ctx: backend metabox]
en: Black
it_IT: Nero

[ctx: backend metabox]
en: Blog Options
it_IT: Opzioni del blog

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding
it_IT: Margine inferiore

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding (px or %)
it_IT: Margine inferiore (px or %)

[ctx: backend metabox]
en: Boxed
it_IT: Incorniciato

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs
it_IT: Breadcrumb

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs background color
it_IT: Colore di sfondo dei breadcrumb

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs text color
it_IT: Colore del testo dei breadcrumb

[ctx: backend metabox]
en: Category
it_IT: Categoria

[ctx: backend metabox]
en: Centre
it_IT: Centro

[ctx: backend metabox]
en: Centred title + centred breadcrumbs
it_IT: Titolo centrale + breadcrumbs centrali

[ctx: backend metabox]
en: Checkerboard order
it_IT: Ordine a scacchiera

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider
it_IT: Scegli il dispositivo di scorrimento

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider
it_IT: Scegli il dispositivo di scorrimento

[ctx: backend metabox]
en: Column minimum width (px):
it_IT: Larghezza minima della colonna (px):

[ctx: backend metabox]
en: Content Area Options
it_IT: Opzioni dell'area del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: Content alignment:
it_IT: Allineamento del contenuto:

[ctx: backend metabox]
en: Content area position
it_IT: Posizione del contenuto dell'area

[ctx: backend metabox]
en: Content:
it_IT: Contenuto:

[ctx: backend metabox]
en: Custom
it_IT: Personalizzato

[ctx: backend metabox]
en: Custom color
it_IT: Colore personalizzato

[ctx: backend metabox]
en: Custom title
it_IT: Titolo personalizzato

[ctx: backend metabox]
en: Dark
it_IT: Scuro

[ctx: backend metabox]
en: Default
it_IT: Predefinito

[ctx: backend metabox]
en: Desired columns number:
it_IT: Numero desiderato di colonne:

[ctx: backend metabox]
en: Direction aware
it_IT: Direzione nota

[ctx: backend metabox]
en: Disable
it_IT: Disabilita

[ctx: backend metabox]
en: Disabled
it_IT: Disabilitato

[ctx: backend metabox]
en: Display Blog Categories
it_IT: Mostra le categorie di blog

[ctx: backend metabox]
en: Display content area
it_IT: Mostra l'area del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: Edit slideshows
it_IT: Modifica le presentazioni

[ctx: backend metabox]
en: Enable fancy date:
it_IT: Abilita la data "fancy":

[ctx: backend metabox]
en: Enable slideshow background and paddings
it_IT: Attiva lo sfondo e i margini della presentazione

[ctx: backend metabox]
en: Enabled
it_IT: Abilitato

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image with paddings)
it_IT: Abilitato (immagine con margini)

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image without paddings)
it_IT: Abilitato (immagine senza margini)

[ctx: backend metabox]
en: FLOATING NAVIGATION
it_IT: MENU MOBILE

[ctx: backend metabox]
en: Fade
it_IT: Dissolvenza

[ctx: backend metabox]
en: Fade in
it_IT: Dissolvenza in

[ctx: backend metabox]
en: Fall perspective
it_IT: Prospettiva ridotta

[ctx: backend metabox]
en: Fancy Title Options
it_IT: Opzioni del titolo "fancy"

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title
it_IT: Titolo "fancy"

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title layout
it_IT: Layout del titolo "fancy"

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (desktop):
it_IT: Modalità di riempimento (desktop):

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (mobile):
it_IT: Modalità di riempimento (mobile):

[ctx: backend metabox]
en: Fixed at it's position
it_IT: Fisso nella sua posizione

[ctx: backend metabox]
en: Flip
it_IT: Lancio

[ctx: backend metabox]
en: Fly
it_IT: Volo

[ctx: backend metabox]
en: Font color
it_IT: Colore del carattere

[ctx: backend metabox]
en: Font size
it_IT: Dimensionie del carattere

[ctx: backend metabox]
en: Footer Options
it_IT: Opzioni del piè di pagina

[ctx: backend metabox]
en: Footer widget area
it_IT: Area del widget del piè pagina

[ctx: backend metabox]
en: From theme options
it_IT: Dalle opzioni del tema

[ctx: backend metabox]
en: Full-width
it_IT: A larghezza intera

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen
it_IT: Schermo intero

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow
it_IT: Presentazione a schermo pieno

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow + text area
it_IT: Presentazione a schermo pieno + area di testo

[ctx: backend metabox]
en: Gap between images (px):
it_IT: Spazio tra le immagini (px):

[ctx: backend metabox]
en: Grid
it_IT: Griglia

[ctx: backend metabox]
en: Header background color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione

[ctx: backend metabox]
en: Header background opacity
it_IT: Opacità dello sfondo dell'intestazione

[ctx: backend metabox]
en: Header color
it_IT: Colore dell'intestazione

[ctx: backend metabox]
en: Helix
it_IT: Spirale

[ctx: backend metabox]
en: Hide by default
it_IT: Nascondi per impostazione predefinita

[ctx: backend metabox]
en: Hide captions
it_IT: Nascondi le didascalie

[ctx: backend metabox]
en: Hide last row if there's not enough images to fill it:
it_IT: Nascondi l'ultima riga se c'è un numero sufficiente di immagini per riempirla:

[ctx: backend metabox]
en: Hide on mobile layout
it_IT: Nascondi nel layout per mobile

[ctx: backend metabox]
en: Hide page title
it_IT: Nascondi  il titolo della pagina

[ctx: backend metabox]
en: Hide:
it_IT: Nascondi:

[ctx: backend metabox]
en: High-DPI (retina) favicon:
it_IT: Logo ad alta definizione (retina):

[ctx: backend metabox]
en: High-DPI (retina) logo:
it_IT: Logo in alta definizione (retina):

[ctx: backend metabox]
en: Image paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
it_IT: Margini tra le immagini (ad esempio uno margine di 5 pixel produrrà spazi di 10 pixel tra le immagini)

[ctx: backend metabox]
en: Images proportions:
it_IT: Proporzioni delle immagini:

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing
it_IT: Ridimensionamento delle immagini

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing:
it_IT: Ridimensionamento delle immagini:

[ctx: backend metabox]
en: In the bottom
it_IT: In fondo

[ctx: backend metabox]
en: Inactive image transparency (%)
it_IT: Trasparenza dell'immagine inattiva (%)

[ctx: backend metabox]
en: Landscape images
it_IT: Immagini in orizzontale

[ctx: backend metabox]
en: Lazy loading
it_IT: Caricamento programmato

[ctx: backend metabox]
en: Leave empty to hide logo.
it_IT: Lascia vuoto per nascondere il logo.

[ctx: backend metabox]
en: Left
it_IT: Sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Left title + left breadcrumbs
it_IT: Titolo a sinistra + breadcrumbs a sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Left title + right breadcrumbs
it_IT: Titolo a sinistra + breadcrumbs a destra

[ctx: backend metabox]
en: Left-aligned image
it_IT: Immagine allineata a sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Line height
it_IT: Altezza della linea

[ctx: backend metabox]
en: Loading effect:
it_IT: Effetto del caricamento:

[ctx: backend metabox]
en: Loading mode:
it_IT: Modalità di caricamento:

[ctx: backend metabox]
en: MAIN
it_IT: PRINCIPALE

[ctx: backend metabox]
en: MOBILE HEADER
it_IT: INTESTAZIONE PER MOBILE

[ctx: backend metabox]
en: Make all posts the same width:
it_IT: Rendi tutti i post della stessa larghezza:

[ctx: backend metabox]
en: Max width (%):
it_IT: Max larghezza (%):

[ctx: backend metabox]
en: Microsite Logo
it_IT: Logo del microsite

[ctx: backend metabox]
en: Min width (%):
it_IT: Min larghezza (%):

[ctx: backend metabox]
en: Minimum height (px)
it_IT: Altezza minima (px)

[ctx: backend metabox]
en: Move up
it_IT: Sposta su

[ctx: backend metabox]
en: Move with the content
it_IT: Muovi con il contenuto

[ctx: backend metabox]
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: backend metabox]
en: Number of posts to display on one page:
it_IT: Numero di post da visualizzare su una pagina:

[ctx: backend metabox]
en: On hover
it_IT: Sull'elemento

[ctx: backend metabox]
en: Only
it_IT: Solo

[ctx: backend metabox]
en: Order by:
it_IT: Ordina per:

[ctx: backend metabox]
en: Order:
it_IT: Ordine:

[ctx: backend metabox]
en: Overlapping
it_IT: Sovrapposto

[ctx: backend metabox]
en: Page Header Options
it_IT: Opzioni dell'intestazione della pagina

[ctx: backend metabox]
en: Page layout:
it_IT: Layout di pagina:

[ctx: backend metabox]
en: Page title
it_IT: Titolo della pagina

[ctx: backend metabox]
en: Pagination & filter with AJAX
it_IT: Impaginazione e filtro con AJAX

[ctx: backend metabox]
en: Parallax speed
it_IT: Velocità del parallasse

[ctx: backend metabox]
en: Paused
it_IT: Pausa

[ctx: backend metabox]
en: Photo scroller
it_IT: Foto scroller

[ctx: backend metabox]
en: Play
it_IT: Avvia

[ctx: backend metabox]
en: Porthole slider
it_IT: Dispositivo di scorrimento ad oblò

[ctx: backend metabox]
en: Portrait images
it_IT: Immagini in verticale

[ctx: backend metabox]
en: Position x
it_IT: Posizione x

[ctx: backend metabox]
en: Position y
it_IT: Posizione y

[ctx: backend metabox]
en: Post Options
it_IT: Opzioni del post

[ctx: backend metabox]
en: Post preview width:
it_IT: Larghezza dell'anteprima del post:

[ctx: backend metabox]
en: Real column width will slightly vary depending on site visitor screen width
it_IT: L'effettiva larghezza della colonna potrà leggermente variare a seconda delle dimensioni dello schermo del visitatore del sito

[ctx: backend metabox]
en: Related posts can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
it_IT: I post relativi possono essere abilitati / disabilitati attraverso le %s Opzioni del tema / Blog, portafoglio, galleria%s

[ctx: backend metabox]
en: Related posts category:
it_IT: Categoria dei relativi post:

[ctx: backend metabox]
en: Repeat options
it_IT: Ripeti le opzioni

[ctx: backend metabox]
en: Responsive subtitle font size
it_IT: Dimensione del carattere del sottotitolo responsive

[ctx: backend metabox]
en: Responsive subtitle line height
it_IT: Altezza della linea del sottotitolo responsive

[ctx: backend metabox]
en: Responsive title font size
it_IT: Dimensione del carattere del titolo responsive

[ctx: backend metabox]
en: Responsive title line height
it_IT: Altezza della linea del titolo responsive

[ctx: backend metabox]
en: Responsiveness
it_IT: Responsività

[ctx: backend metabox]
en: Right
it_IT: Destro

[ctx: backend metabox]
en: Right title + left breadcrumbs
it_IT: Titolo a destra + breadcrumbs a sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Right title + right breadcrumbs
it_IT: Titolo a destra + breadcrumbs a destra

[ctx: backend metabox]
en: Right-aligned image
it_IT: Immagine allineata a destra

[ctx: backend metabox]
en: Row target height (px):
it_IT: Altezza della riga (px):

[ctx: backend metabox]
en: Scale
it_IT: Scala

[ctx: backend metabox]
en: Scale up
it_IT: Ingrandisci

[ctx: backend metabox]
en: Scroll effect
it_IT: Effetto di scorrimento

[ctx: backend metabox]
en: Show all pages in paginator:
it_IT: Mostra tutte le pagine nell'impaginatore:

[ctx: backend metabox]
en: Show asc. / desc. ordering:
it_IT: Mostra in ordine asc. / disc.:

[ctx: backend metabox]
en: Show by default
it_IT: Visualizza per impostazione predefinita

[ctx: backend metabox]
en: Show categories filter:
it_IT: Mostra il filtro per le categorie:

[ctx: backend metabox]
en: Show excerpts:
it_IT: Mostra estratti:

[ctx: backend metabox]
en: Show image miniatures:
it_IT: Mostra
     
    miniature
     
    di immagini
    :

[ctx: backend metabox]
en: Show name / date ordering:
it_IT: Mostra il nome / ordinato per data:

[ctx: backend metabox]
en: Show page title
it_IT: Mostra il titolo della pagina

[ctx: backend metabox]
en: Show pixel overlay
it_IT: Visualizza i pixel di sovrapposizione

[ctx: backend metabox]
en: Show post author:
it_IT: Mostra l'autore dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Show post categories:
it_IT: Mostra le categorie dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Show post comments:
it_IT: Mostra i commenti sul post:

[ctx: backend metabox]
en: Show post date:
it_IT: Mostra la data dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Show read more buttons:
it_IT: Mostra pulsanti Leggi di più:

[ctx: backend metabox]
en: Show widgetized footer
it_IT: Mostra il piè pagina con widget

[ctx: backend metabox]
en: Side paddings
it_IT: Margini laterali

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar Options
it_IT: Opzioni della barra laterale

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar position
it_IT: Posizione della barra laterale

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar widget area
it_IT: Area dei widget della barra laterale

[ctx: backend metabox]
en: Slider proportions
it_IT: Proporzioni del dispositivo di scorrimento

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow
it_IT: Presentazione

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow Options
it_IT: Opzioni della presentazione

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow(s)
it_IT: Presentazione

[ctx: backend metabox]
en: Standard (no AJAX)
it_IT: Standard (non AJAX)

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle font color
it_IT: Colore dei caratteri del sottotitolo

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT HEADER
it_IT: INTESTAZIONE TRASPARENTE

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT MOBILE HEADER
it_IT: INTESTAZIONE TRASPARENTE PER MOBILE

[ctx: backend metabox]
en: Text transformation
it_IT: Trasformazione del testo

[ctx: backend metabox]
en: Theme Options
it_IT: Opzioni del tema

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnail width (in %):
it_IT: Larghezza della miniatura (%):

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails
it_IT: Miniature

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails height
it_IT: Altezza delle miniature

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails width
it_IT: Larghezza delle miniature

[ctx: backend metabox]
en: Title
it_IT: Titolo

[ctx: backend metabox]
en: Top bar color
it_IT: Colore del carattere della barra superiore

[ctx: backend metabox]
en: Top bar opacity
it_IT: Opacità della barra superiore

[ctx: backend metabox]
en: Top padding
it_IT: Margine superiore

[ctx: backend metabox]
en: Top padding (px or %)
it_IT: Margine superiore (px or %)

[ctx: backend metabox]
en: Transparent
it_IT: Trasparente

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background color
it_IT: Colore dello sfondo trasparente

[ctx: backend metabox]
en: White
it_IT: Bianco

[ctx: backend metabox]
en: Yes
it_IT: Si

[ctx: backend metabox]
en: advanced settings
it_IT: impostazioni avanzate

[ctx: backend metabox]
en: all pages
it_IT: tutte le pagine

[ctx: backend metabox]
en: bottom bar
it_IT: barra inferiore

[ctx: backend metabox]
en: choose category(s)
it_IT: scegli la categoria

[ctx: backend metabox]
en: content area
it_IT: area del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: content-width
it_IT: larghezza del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: fill the viewport (crop)
it_IT: riempe la finestra (taglia)

[ctx: backend metabox]
en: first page
it_IT: prima pagina

[ctx: backend metabox]
en: fit (preserve proportions)
it_IT: adatta (mantiene le proporzioni)

[ctx: backend metabox]
en: floating menu
it_IT: menù mobile

[ctx: backend metabox]
en: from the same category
it_IT: dalla stessa categoria

[ctx: backend metabox]
en: full-width
it_IT: a larghezza intera

[ctx: backend metabox]
en: header &amp; top bar
it_IT: intestazione e barra superiore

[ctx: backend metabox]
en: if non selected, all slideshows will be displayed.
it_IT: se non selezionate, tutte le presentazioni saranno visualizzate.

[ctx: backend metabox]
en: large
it_IT: largo

[ctx: backend metabox]
en: make images round
it_IT: rendi le immagini rotonde

[ctx: backend metabox]
en: medium
it_IT: medio

[ctx: backend metabox]
en: none
it_IT: nessuno

[ctx: backend metabox]
en: normal
it_IT: normale

[ctx: backend metabox]
en: paused
it_IT: in pausa

[ctx: backend metabox]
en: playing
it_IT: in riproduzione

[ctx: backend metabox]
en: preserve images proportions
it_IT: mantieni le proporzioni d'immagine

[ctx: backend metabox]
en: resize images
it_IT: ridimensiona le immagini

[ctx: backend metabox]
en: small
it_IT: piccolo

[ctx: backend metabox]
en: top bar
it_IT: barra superiore

[ctx: backend metabox]
en: wide
it_IT: ampio

[ctx: backend options]
en: blue
it_IT: blu

[ctx: backend options]
en: bottom
it_IT: inferiore

[ctx: backend options]
en: center
it_IT: centro

[ctx: backend options]
en: everywhere
it_IT: ovunque

[ctx: backend options]
en: everywhere except front page
it_IT: ovunque tranne che in prima pagina

[ctx: backend options]
en: everywhere except homepage templates
it_IT: ovunque tranne i modelli della homepage

[ctx: backend options]
en: fade
it_IT: dissolvenza

[ctx: backend options]
en: front page only
it_IT: solo prima pagina

[ctx: backend options]
en: green
it_IT: verde

[ctx: backend options]
en: left
it_IT: sinistra

[ctx: backend options]
en: no-repeat
it_IT: nessuna ripetizione

[ctx: backend options]
en: nowhere
it_IT: da nessuna parte

[ctx: backend options]
en: on every page
it_IT: su ogni pagina

[ctx: backend options]
en: only on homepage templates
it_IT: solo sui modelli della homepage

[ctx: backend options]
en: orange
it_IT: arancio

[ctx: backend options]
en: pink
it_IT: rosa

[ctx: backend options]
en: purple
it_IT: porpora

[ctx: backend options]
en: repeat
it_IT: ripeti

[ctx: backend options]
en: repeat-x
it_IT: ripeti-x

[ctx: backend options]
en: repeat-y
it_IT: ripeti-y

[ctx: backend options]
en: right
it_IT: destra

[ctx: backend options]
en: top
it_IT: superiore

[ctx: backend options]
en: white
it_IT: bianco

[ctx: backend options]
en: yellow
it_IT: giallo

en: by Dream-Theme
it_IT: di Dream-Theme

[ctx: contact form feedback]
en: Sorry, we suspect that you are bot
it_IT: Spiacenti, sospettiamo che tu sia un bot

[ctx: contact form feedback]
en: The message has not been sent. Please try again.
it_IT: Il messaggio non è stato inviato. Riprova.

[ctx: contact form feedback]
en: Your message has been sent.
it_IT: Il messaggio è stato inviato.

[ctx: details button]
en: Details
it_IT: Dettagli

en: example
it_IT: esempio

en: f.e. <code>&lt;i class="fa fa-coffee"&gt;&lt;/i&gt;</code>
it_IT: f.e. <code>&lt;i classe="fa fa-coffee"&gt;&lt;/i&gt;</code>

[ctx: file upload]
en: + Add new file
it_IT: + Aggiungi un nuovo file

[ctx: file upload]
en: Delete
it_IT: Cancella

[ctx: file upload]
en: Edit
it_IT: Modifica

[ctx: file upload]
en: Select or Upload Files
it_IT: Seleziona o carica i file

[ctx: file upload]
en: Upload Files
it_IT: Carica i file

en: for #anchor navigation
it_IT: per #ancora di navigazione

en: image height in px
it_IT: altezza dell'immagine in px

[ctx: image upload]
en: + Add new image
it_IT: + Aggiungi una nuova immagine

[ctx: image upload]
en: Allowed Image Files
it_IT: File immagine consentiti

[ctx: image upload]
en: Delete
it_IT: Cancella

[ctx: image upload]
en: Drop images here
it_IT: Trascina le immagini qui

[ctx: image upload]
en: Edit
it_IT: Modifica

[ctx: image upload]
en: Select Files
it_IT: Seleziona i file

[ctx: image upload]
en: Select or Upload Images
it_IT: Seleziona o carica immagini

[ctx: image upload]
en: Upload Images
it_IT: Carica le immagini

[ctx: image upload]
en: or
it_IT: o

en: image width in px
it_IT: larghezza dell'immagine in px

[ctx: mail]
en: City:
it_IT: Città:

[ctx: mail]
en: Company:
it_IT: Azienda:

[ctx: mail]
en: Country:
it_IT: Paese:

[ctx: mail]
en: Message:
it_IT: Messaggio:

[ctx: mail]
en: Name:
it_IT: Nome:

[ctx: mail]
en: Telephone:
it_IT: Telefono:

[ctx: mail]
en: Website:
it_IT: Sito web:

[ctx: media bulk action]
en: Hide titles
it_IT: Nascondi i titoli

[ctx: media bulk action]
en: Show titles
it_IT: Mostra i titoli

[ctx: media title hidden]
en: Hidden
it_IT: Nascosto

[ctx: media title visible]
en: Visible
it_IT: Visibile

[ctx: metabox]
en: height
it_IT: altezza

[ctx: metabox]
en: width
it_IT: larghezza

[ctx: options import]
en: Yes, do it!
it_IT: Certo, fallo!

en: or assign posts to an existing user:
it_IT: o assegna i post a un utente esistente:

en: or create new user with login name:
it_IT: o crea un nuovo utente con il nome di login:

[ctx: pages]
en: Select a Page
it_IT: Seleziona una pagina

[ctx: pagination defaults]
en: First
it_IT: Prima

[ctx: pagination defaults]
en: Last
it_IT: Ultima

[ctx: pagination defaults]
en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
it_IT: Pagina %CURRENT_PAGE% di %TOTAL_PAGES%

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
it_IT: e

[ctx: shortcode simple login]
en: Log In
it_IT: Login

[ctx: shortcode simple login]
en: Remember Me
it_IT: Ricordami

[ctx: shortcode simple login]
en: Username
it_IT: Nome utente

en: submit
it_IT: invia

[ctx: team link]
en: Personal blog / website
it_IT: Blog personale / sito web

[ctx: theme options]
en: Button title
it_IT: Titolo del pulsante

[ctx: theme options]
en: Color
it_IT: Colore

[ctx: theme options]
en: Default
it_IT: Predefinito

[ctx: theme options]
en: Share this image
it_IT: Condividi questa immagine

[ctx: theme options]
en: Share this page
it_IT: Condividi questa pagina

[ctx: theme options]
en: Share this post
it_IT: Condividi questo post

[ctx: theme options]
en: Share this product
it_IT: Condividi questo prodotto

[ctx: theme-options]
en: "Close menu" button
it_IT: Pulsante "Chiudi menù"

[ctx: theme-options]
en: "Fixed" setting isn't compatible with "overlapping" title area style.
it_IT: L'impostazione "fisso" non è compatibile con lo stile dell'area con titolo "sovrapposto".

[ctx: theme-options]
en: "Open menu" button
it_IT: Pulsante "Apri menù"

[ctx: theme-options]
en: 'Add to cart' button
it_IT: Pulsante "Aggiungi al carrello"

[ctx: theme-options]
en: 'Add to cart' button in related products
it_IT: Pulsante "Aggiungi al carrello" nei prodotti correlati

[ctx: theme-options]
en: 152x152 px (retina iPad)
it_IT: 152x152px (retina iPad)

[ctx: theme-options]
en: 404 page
it_IT: Pagina 404

[ctx: theme-options]
en: 60x60 px (old iPhone)
it_IT: 60x60px (vecchio iPhone)

[ctx: theme-options]
en: 76x76 px (old iPad)
it_IT: 76x76px (vecchio iPad)

[ctx: theme-options]
en: Accent
it_IT: Risalto

[ctx: theme-options]
en: Accent color
it_IT: Modalità risalto colore

[ctx: theme-options]
en: Active
it_IT: Attivo

[ctx: theme-options]
en: Active background color
it_IT: Attiva il colore dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Add background image
it_IT: Aggiungi una immagine di sfondo

[ctx: theme-options]
en: Advanced Settings
it_IT: Impostazioni avanzate

[ctx: theme-options]
en: Allways
it_IT: Sempre

[ctx: theme-options]
en: Always visible
it_IT: Sempre visibile

[ctx: theme-options]
en: Animation on opening
it_IT: Animazione all'apertura

[ctx: theme-options]
en: Appearance
it_IT: Aspetto

[ctx: theme-options]
en: Apply to all
it_IT: Applica a tutto

[ctx: theme-options]
en: Archive title
it_IT: Titolo dell'archivio

[ctx: theme-options]
en: Archives
it_IT: Archivi

[ctx: theme-options]
en: Area below menu padding
it_IT: Margine dell'area sotto il menù

[ctx: theme-options]
en: Arrow size
it_IT: Dimensione della freccia

[ctx: theme-options]
en: Author
it_IT: Autore

[ctx: theme-options]
en: Author info in posts
it_IT: Informazioni sull'autore nei post

[ctx: theme-options]
en: Available areas:
it_IT: Aree disponibili:

[ctx: theme-options]
en: Back button
it_IT: Pulsante indietro

[ctx: theme-options]
en: Back button url
it_IT: URL del pulsante indietro

[ctx: theme-options]
en: Background
it_IT: Sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background & border
it_IT: Sfondo & contorno

[ctx: theme-options]
en: Background Image
it_IT: Immagine dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background behind each widget
it_IT: Sfondo di ciascun widget

[ctx: theme-options]
en: Background behind whole sidebar
it_IT: Sfondo dell'intera barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Background color
it_IT: Colore dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background height
it_IT: Altezza dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background opacity
it_IT: Opacità dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background under the box
it_IT: Sfondo del riquadro

[ctx: theme-options]
en: Background width
it_IT: Larghezza dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background width on click
it_IT: Larghezza dello sfondo al clic

[ctx: theme-options]
en: Basic font
it_IT: Caratteri di base

[ctx: theme-options]
en: Basic fonts
it_IT: Caratteri di base

[ctx: theme-options]
en: Below menu
it_IT: Sotto il menù

[ctx: theme-options]
en: Big buttons
it_IT: Pulsanti grandi

[ctx: theme-options]
en: Blog archives
it_IT: Archivi del blog

[ctx: theme-options]
en: Blog category template
it_IT: Modello del blog delle categorie

[ctx: theme-options]
en: Bold
it_IT: Grassetto

[ctx: theme-options]
en: Bold Italic
it_IT: Grassetto Italico

[ctx: theme-options]
en: Border
it_IT: Contorno

[ctx: theme-options]
en: Border color
it_IT: Colore del contorno

[ctx: theme-options]
en: Border height
it_IT: Altezza del contorno

[ctx: theme-options]
en: Border hover color
it_IT: Colore dell'hover del contorno

[ctx: theme-options]
en: Border radius
it_IT: Curvatura dell'angolo

[ctx: theme-options]
en: Border style
it_IT: Stile del contorno

[ctx: theme-options]
en: Border width
it_IT: Larghezza del contorno

[ctx: theme-options]
en: Bottom
it_IT: Inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom Center
it_IT: Inferiore centro

[ctx: theme-options]
en: Bottom Left
it_IT: Inferiore sinistro

[ctx: theme-options]
en: Bottom Right
it_IT: Inferiore destro

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar
it_IT: Barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar background &amp; lines
it_IT: Sfondo e linee della barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar font color
it_IT: Colore del carattere della barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar layout
it_IT: Layout della barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar style
it_IT: Stile della barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom padding (px)
it_IT: Margine inferiore (px)

[ctx: theme-options]
en: Box width
it_IT: Larghezza del riquadro

[ctx: theme-options]
en: Boxed
it_IT: Incorniciato

[ctx: theme-options]
en: Browser width based
it_IT: Basato sulla larghezza del browser

[ctx: theme-options]
en: Button
it_IT: Pulsante

[ctx: theme-options]
en: Button 1
it_IT: Pulsante 1

[ctx: theme-options]
en: Button 2
it_IT: Pulsante 2

[ctx: theme-options]
en: Button background color
it_IT: Colore dello sfondo del pulsante

[ctx: theme-options]
en: Button name
it_IT: Nome del pulsante

[ctx: theme-options]
en: Button settings
it_IT: Impostazioni del pulsante

[ctx: theme-options]
en: Buttons
it_IT: Pulsanti

[ctx: theme-options]
en: Buttons color
it_IT: Colore dei pulsanti

[ctx: theme-options]
en: Buttons decoration
it_IT: Decorazione dei pulsanti

[ctx: theme-options]
en: Buttons style
it_IT: Stile dei pulsanti

[ctx: theme-options]
en: Can dramatically reduce page loading speed. Recommended.
it_IT: Può drasticamente ridurre la velocità del caricamento. Raccomandato.

[ctx: theme-options]
en: Can improve scrolling performance on mobile devices
it_IT: Può migliorare la performance dello scorrimento su mobile

[ctx: theme-options]
en: Can slightly reduce page load time.
it_IT: Può ridurre di molto il tempo di caricamento delle pagine.

[ctx: theme-options]
en: Caption
it_IT: Didascalia

[ctx: theme-options]
en: Cart
it_IT: Carrello

[ctx: theme-options]
en: Cart & Checkout
it_IT: Carrello e Cassa

[ctx: theme-options]
en: Cart settings
it_IT: Impostazioni del carrello

[ctx: theme-options]
en: Categories
it_IT: Categorie

[ctx: theme-options]
en: Categorization & sorting
it_IT: Classificazione in categorie e ordinamento

[ctx: theme-options]
en: Center
it_IT: Centrale

[ctx: theme-options]
en: Centered
it_IT: Centrato

[ctx: theme-options]
en: Choose basic font-family
it_IT: Scegli la famiglia di caratteri di base

[ctx: theme-options]
en: Choose color
it_IT: Scegli il colore

[ctx: theme-options]
en: Choose layout
it_IT: Scegli il layout

[ctx: theme-options]
en: Choose style
it_IT: Scegli lo stile

[ctx: theme-options]
en: Circle
it_IT: Cerchio

[ctx: theme-options]
en: Classic
it_IT: Classico

[ctx: theme-options]
en: Classic header layout settings
it_IT: Impostazioni del layout dell'intestazione classica

[ctx: theme-options]
en: Click OK to restore default settings on this page!
it_IT: Premi Ok per ripristinare le impostazioni predefinite in questa pagina!

[ctx: theme-options]
en: Color
it_IT: Colore

[ctx: theme-options]
en: Color accent
it_IT: Colore risalto

[ctx: theme-options]
en: Color scheme
it_IT: Schema di colore

[ctx: theme-options]
en: Column minimum width
it_IT: Larghezza minima della colonna

[ctx: theme-options]
en: Comments
it_IT: Commenti

[ctx: theme-options]
en: Contact Form Appearance
it_IT: Aspetto del modulo di contatto

[ctx: theme-options]
en: Contact form appearance
it_IT: Aspetto del modulo di contatto

[ctx: theme-options]
en: Contact form messages
it_IT: Messaggi del modulo di contatto

[ctx: theme-options]
en: Content boxes
it_IT: Riquadri del contenuto

[ctx: theme-options]
en: Content color
it_IT: Colore del contenuto

[ctx: theme-options]
en: Content width
it_IT: Larghezza del contenuto

[ctx: theme-options]
en: Content-width line
it_IT: Larghezza di linea del contenuto

[ctx: theme-options]
en: Copyright information
it_IT: Informazioni di Copyright

[ctx: theme-options]
en: Custom
it_IT: Cliente

[ctx: theme-options]
en: Custom (in px)
it_IT: Personalizza (in px)

[ctx: theme-options]
en: Custom CSS
it_IT: Personalizza CSS

[ctx: theme-options]
en: Custom JavaScript
it_IT: Personalizza JavaScript

[ctx: theme-options]
en: Custom color
it_IT: Colore personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Custom color outline
it_IT: Colore di contorno personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Custom gradient
it_IT: Gradiente personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Custom logo
it_IT: Personalizza logo

[ctx: theme-options]
en: Custom margin
it_IT: Margine personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Dark
it_IT: Scuro

[ctx: theme-options]
en: Date
it_IT: Data

[ctx: theme-options]
en: Decorative line
it_IT: Linea decorativa

[ctx: theme-options]
en: Default
it_IT: Predefinito

[ctx: theme-options]
en: Default Footer
it_IT: Piè pagina predefinito

[ctx: theme-options]
en: Default Sidebar
it_IT: Barra laterale predefinita

[ctx: theme-options]
en: Default layout
it_IT: Layout predefinito

[ctx: theme-options]
en: Description below mega menu items
it_IT: Descrizione sotto il mega menù

[ctx: theme-options]
en: Desired columns number
it_IT: Numero desiderato di colonne

[ctx: theme-options]
en: Desktop menu style
it_IT: Stile del menu desktop

[ctx: theme-options]
en: Details icon
it_IT: Dettagli dell'icona

[ctx: theme-options]
en: Disable breadcrumbs
it_IT: Disabilita breadcrumbs

[ctx: theme-options]
en: Disabled
it_IT: Disabilitato

[ctx: theme-options]
en: Display messages
it_IT: Mostra i messaggi

[ctx: theme-options]
en: Distance between content area & sidebar
it_IT: Distanza tra il contenuto dell'area e la barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Dividers
it_IT: Divisori

[ctx: theme-options]
en: Dividers between widgets
it_IT: Divisori tra i widgets

[ctx: theme-options]
en: Dividers color
it_IT: Colori dei divisori

[ctx: theme-options]
en: Documentation
it_IT: Documentazione

[ctx: theme-options]
en: Don't show
it_IT: Non mostrare

[ctx: theme-options]
en: Downwards
it_IT: Verso il basso

[ctx: theme-options]
en: Dropdown
it_IT: A tendina

[ctx: theme-options]
en: E.g. "1/4+1/4+1/2"
it_IT: Ad es. "1/4+1/4+1/2"

[ctx: theme-options]
en: E.g. 20 pixel padding will give you 40 pixel gap between columns.
it_IT: Ad esempio uno margine di 20 pixel produrrà uno spazio di 40 pixel tra le colonne.

[ctx: theme-options]
en: EDD Cart
it_IT: Carrello EDD

[ctx: theme-options]
en: EDD shopping cart
it_IT: Carrello e-commerce EDD

[ctx: theme-options]
en: Effect
it_IT: Effetto

[ctx: theme-options]
en: Enable "scroll-behaviour: smooth" for next gen browsers
it_IT: Abilita lo "scorrimento: regolare" per i futuri browser

[ctx: theme-options]
en: Enabled
it_IT: Abilitato

[ctx: theme-options]
en: Fade
it_IT: Dissolvenza

[ctx: theme-options]
en: Fancy date
it_IT: Data "fancy"

[ctx: theme-options]
en: Fancy elements in posts
it_IT: Elementi fancy nei post

[ctx: theme-options]
en: Featured image proportions
it_IT: Proporzioni delle immagini in evidenza

[ctx: theme-options]
en: Featured image sizing
it_IT: Dimensione dell'immagini in evidenza

[ctx: theme-options]
en: Field error message
it_IT: Errore nel campo del messaggio

[ctx: theme-options]
en: Fixed at it's position
it_IT: Fisso nella sua posizione

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
it_IT: Sfondo fisso

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
it_IT: Sfondo fisso

[ctx: theme-options]
en: Fixed in Place
it_IT: Fisso nella posizione

[ctx: theme-options]
en: Fixed width
it_IT: Largezza fissa

[ctx: theme-options]
en: Flat
it_IT: Piatto

[ctx: theme-options]
en: Floating logo
it_IT: logo fluettuante

[ctx: theme-options]
en: Floating top line
it_IT: Linea del menù fluttuante

[ctx: theme-options]
en: Font
it_IT: Carattere

[ctx: theme-options]
en: Font & icon color
it_IT: Colore del carattere e dell'icona

[ctx: theme-options]
en: Font color
it_IT: Colore del carattere

[ctx: theme-options]
en: Font colors
it_IT: Colori del carattere

[ctx: theme-options]
en: Font family
it_IT: Famiglia di caratteri

[ctx: theme-options]
en: Font size
it_IT: Dimensione del carattere

[ctx: theme-options]
en: Font-family
it_IT: Famiglia di font

[ctx: theme-options]
en: Footer
it_IT: Piè di pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer background &amp; lines
it_IT: Sfondo e linee del piè di pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer font color
it_IT: Colore del carattere del piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer layout
it_IT: Layout del piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer primary widget area
it_IT: Area dei widget del piè pagina principale

[ctx: theme-options]
en: Footer style
it_IT: Stile del piè di pagina

[ctx: theme-options]
en: For example: a value 10px will give you 20px gaps between posts
it_IT: Es. un valore di 10px produrrà spazi di 20 pixel tra i post

[ctx: theme-options]
en: Form error message
it_IT: Modulo di errore del messaggio

[ctx: theme-options]
en: Form success message
it_IT: Modulo di successo del messaggio

[ctx: theme-options]
en: From Theme Options
it_IT: Dalle opzioni del tema

[ctx: theme-options]
en: From center
it_IT: Dal centro

[ctx: theme-options]
en: Full width
it_IT: Intera larghezza

[ctx: theme-options]
en: Full-width line
it_IT: Linea con completa larghezza

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
it_IT: Schermo intero

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
it_IT: Schermo intero

[ctx: theme-options]
en: Gap
it_IT: Spazio

[ctx: theme-options]
en: Gap below categorization & before pagination
it_IT: Spazio sotto la classificazione delle categorie & prima della numerazione delle pagine

[ctx: theme-options]
en: Gap between columns
it_IT: Spazio tra le colonne

[ctx: theme-options]
en: Gap between icons
it_IT: Spazio tra le icone

[ctx: theme-options]
en: General
it_IT: Generale

[ctx: theme-options]
en: General Appearance
it_IT: Aspetto generale

[ctx: theme-options]
en: Give credits to Dream-Theme
it_IT: Dai i crediti a Dream-Theme

[ctx: theme-options]
en: Gradient
it_IT: Gradiente

[ctx: theme-options]
en: Graphic icon
it_IT: Icona grafica

[ctx: theme-options]
en: Grayscale
it_IT: Scala di grigi

[ctx: theme-options]
en: Grayscale with color hovers
it_IT: Scala di grigi con hover colorato

[ctx: theme-options]
en: Grid
it_IT: Griglia

[ctx: theme-options]
en: Hamburger menu appearance
it_IT: Aspetto del menù hamburger

[ctx: theme-options]
en: Header
it_IT: Intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header below slideshow
it_IT: Intestazione sotto la presentazione

[ctx: theme-options]
en: Header height
it_IT: Altezza dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header layout
it_IT: Layout dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header position
it_IT: Posizione dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header style
it_IT: Stile dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header width
it_IT: Larghezza dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Headings
it_IT: Instastazioni

[ctx: theme-options]
en: Headings color
it_IT: Colore dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Headings font family
it_IT: Famiglia dei font dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Headings fonts
it_IT: Font dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Height
it_IT: Altezza

[ctx: theme-options]
en: Hide
it_IT: Nascondi

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (32x32 px)
it_IT: Alta definizione (32x32px)

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (retina) logo
it_IT: Logo ad alta definizione (retina)

[ctx: theme-options]
en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

[ctx: theme-options]
en: Hover background color
it_IT: Colore dell'hover dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Icon
it_IT: Icona

[ctx: theme-options]
en: Icon alignment
it_IT: Allineamento dell'icona

[ctx: theme-options]
en: Icon color
it_IT: Colore dell'icona

[ctx: theme-options]
en: Icon settings
it_IT: Impostazioni dell'icona

[ctx: theme-options]
en: Icon size
it_IT: Dimensione delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons background size
it_IT: Dimensione dello sfondo delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons border radius
it_IT: Curvatura dell'angolo delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons border width
it_IT: Larghezza del contorno delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons color
it_IT: Colore delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons for handheld devices
it_IT: Icone per device mobili

[ctx: theme-options]
en: Icons hover
it_IT: Hover delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons margins
it_IT: Bordi delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons size
it_IT: Dimensioni delle icone

[ctx: theme-options]
en: Image width
it_IT: Larghezza dell'immagine

[ctx: theme-options]
en: Images Styling &amp; Hovers
it_IT: Stile e effetti delle immagini

[ctx: theme-options]
en: Images fast resize
it_IT: Ridimensionamento veloce delle immagini

[ctx: theme-options]
en: Images lazy loading
it_IT: Lazy loading delle immagini

[ctx: theme-options]
en: Inactive elements
it_IT: Elementi inattivi

[ctx: theme-options]
en: Inactive microwidgets
it_IT: Microwidgets inattivi

[ctx: theme-options]
en: Inline
it_IT: In linea

[ctx: theme-options]
en: Input border radius
it_IT: Inserisci curvatura dell'angolo

[ctx: theme-options]
en: Input font color
it_IT: Inserisci colore del carattere

[ctx: theme-options]
en: Input height
it_IT: Inserisci altezza

[ctx: theme-options]
en: Input paddings
it_IT: Inserisci margini

[ctx: theme-options]
en: Input with changing width
it_IT: Inserisci con larghezza variabile

[ctx: theme-options]
en: Input with fixed width
it_IT: Inserisci con larghezza fissa

[ctx: theme-options]
en: It can be safely disabled if any SEO plugin is used.
it_IT: Può essere disabilitato con sicurezza se usi un altro plugin per la SEO.

[ctx: theme-options]
en: Italic
it_IT: Corsivo

[ctx: theme-options]
en: Justified
it_IT: Giustificato

[ctx: theme-options]
en: Large font size
it_IT: Carattere di grande dimensione

[ctx: theme-options]
en: Large line-height
it_IT: Altezza della linea grande

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to remove caption.
it_IT: Lascia vuoto per rimuovere la didascalia.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to show default message.
it_IT: Lascia vuoto per mostrare il messaggio di default.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore di risalto

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color. Also affects WooCommerce messages.
it_IT: Lascia vuoto per usare il colore di risalto. Influenza anche i messaggi di WooCommerce.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use admin e-mail.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'email dell'amministratore.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use default accent color.
it_IT: Carattere di grande dimensione

[ctx: theme-options]
en: Left
it_IT: Sinistra

[ctx: theme-options]
en: Left microwidgets area paddings
it_IT: Margini dell'area a destra dei microwidget

[ctx: theme-options]
en: Left padding (px)
it_IT: Margine sinistro

[ctx: theme-options]
en: Left to right
it_IT: Da sinistra a destra

[ctx: theme-options]
en: Left with menu item only
it_IT: A sinistra solo con il menù

[ctx: theme-options]
en: Light
it_IT: Chiaro

[ctx: theme-options]
en: Line
it_IT: Linea

[ctx: theme-options]
en: Line color
it_IT: Colore della linea

[ctx: theme-options]
en: Line height
it_IT: Altezza della linea

[ctx: theme-options]
en: Line size
it_IT: Dimensione della linea

[ctx: theme-options]
en: Line style
it_IT: Stile della linea

[ctx: theme-options]
en: Link
it_IT: Collegamento

[ctx: theme-options]
en: Links color
it_IT: Colore dei collegamenti

[ctx: theme-options]
en: List
it_IT: Lista

[ctx: theme-options]
en: Loading effect
it_IT: Effetto di caricamento

[ctx: theme-options]
en: Login caption
it_IT: Descrizione login

[ctx: theme-options]
en: Logo & menu button position
it_IT: Posizione pulsante del logo e del menù

[ctx: theme-options]
en: Logo padding
it_IT: Margine del logo

[ctx: theme-options]
en: Logo position
it_IT: Posizione del logo

[ctx: theme-options]
en: Logout caption
it_IT: Descrizione logout

[ctx: theme-options]
en: Logout link
it_IT: Collegamento di logout

[ctx: theme-options]
en: Main
it_IT: Principale

[ctx: theme-options]
en: Main logo
it_IT: Logo principale

[ctx: theme-options]
en: Make parent menu items clickable
it_IT: Rendi cliccabili le voci del menù superiore

[ctx: theme-options]
en: Margin
it_IT: Bordo

[ctx: theme-options]
en: Masonry & Grid
it_IT: Grigla e Masonry del blog

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related posts
it_IT: Numero massimo di post collegati

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related products
it_IT: Numero massimo di prodotti collegati

[ctx: theme-options]
en: Medium buttons
it_IT: Pulsanti medi

[ctx: theme-options]
en: Medium font size
it_IT: Carattere di media dimensione

[ctx: theme-options]
en: Medium line-height
it_IT: Altezza della linea media

[ctx: theme-options]
en: Mega menu background paddings
it_IT: Impostazioni per i margini del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu background settings
it_IT: Impostazioni per lo sfondo del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu column paddings
it_IT: Impostazioni per i margini della colonna del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu column width
it_IT: Larghezza della colonna del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu font & icon colors
it_IT: Carattere e colori delle icone del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu font & icon size
it_IT: Carattere e dimensione delle icone del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu items
it_IT: Oeggtti del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu items padding
it_IT: Margini degli oggetti del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Mega menu widgets
it_IT: Widget del mega menù

[ctx: theme-options]
en: Menu & microwidgets position
it_IT: Posizione del menù e dei microwidget

[ctx: theme-options]
en: Menu background
it_IT: Sfondo del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu font
it_IT: Carattere del menu

[ctx: theme-options]
en: Menu font color
it_IT: Colore del carattere del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu items margin & padding
it_IT: Bordo e margine degli oggetti del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu margin
it_IT: Margine del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu position
it_IT: Posizione del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu settings
it_IT: Impostazioni del menù

[ctx: theme-options]
en: Message background color
it_IT: Colore dello sfondo del messaggio

[ctx: theme-options]
en: Message font color
it_IT: Colore del carattere del messaggio

[ctx: theme-options]
en: Meta information
it_IT: Meta informazioni

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets area paddings
it_IT: Margini dell'area dei microwidget

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in mobile header
it_IT: Microwidgets nell'intestazione per mobile

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in mobile menu
it_IT: Microwidgets nel menù per mobile

[ctx: theme-options]
en: Middle Center
it_IT: Mezzo centro

[ctx: theme-options]
en: Middle Left
it_IT: Mezzo sinistro

[ctx: theme-options]
en: Middle Right
it_IT: Mezzo destro

[ctx: theme-options]
en: Mobile Phone
it_IT: Telefono

[ctx: theme-options]
en: Mobile header
it_IT: Intestazione per device mobili

[ctx: theme-options]
en: Mobile navigation
it_IT: Navigazione mobile

[ctx: theme-options]
en: Mono color
it_IT: Monocolore

[ctx: theme-options]
en: Move sidebar below content after
it_IT: Muovi la barra laterale sotto il contenuto dopo

[ctx: theme-options]
en: Move with the content
it_IT: Muovi con il contenuto

[ctx: theme-options]
en: Navigation
it_IT: Navigazione

[ctx: theme-options]
en: Navigation area appearance
it_IT: Aspetto dell'area di navigazione

[ctx: theme-options]
en: Navigation area paddings
it_IT: Margini dell'area di navigazione

[ctx: theme-options]
en: Navigation area position
it_IT: Posizione dell'area di navigazione

[ctx: theme-options]
en: Navigation area settings
it_IT: Impostazioni dell'area di navigazione

[ctx: theme-options]
en: Navigation area width
it_IT: Larghezza dell'area di navigazione

[ctx: theme-options]
en: Near logo
it_IT: Vicino al logo

[ctx: theme-options]
en: Near navigation area
it_IT: Vicino all'area di navigazione

[ctx: theme-options]
en: Never
it_IT: Mai

[ctx: theme-options]
en: No change
it_IT: Nessun cambiamento

[ctx: theme-options]
en: No decoration
it_IT: Nessuna decorazione

[ctx: theme-options]
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: theme-options]
en: Normal
it_IT: Normale

[ctx: theme-options]
en: Normal state
it_IT: Stato normale

[ctx: theme-options]
en: Normalize resize event on mobile devices
it_IT: Normalizza il ridimensionamento su mobile

[ctx: theme-options]
en: Number of columns
it_IT: Numero di colonne

[ctx: theme-options]
en: Off
it_IT: Disattivo

[ctx: theme-options]
en: On
it_IT: Attivo

[ctx: theme-options]
en: On desktops
it_IT: Su desktop

[ctx: theme-options]
en: On only on pages with parallax
it_IT: Solamente sulle pagine con parallasse

[ctx: theme-options]
en: Opacity
it_IT: Opacità

[ctx: theme-options]
en: Open link in a new tab
it_IT: Apri il collegamento in una nuova scheda

[ctx: theme-options]
en: Outline
it_IT: Contorna

[ctx: theme-options]
en: Overlapping
it_IT: Sovrapposto

[ctx: theme-options]
en: Overlay color
it_IT: Colore dell'overlay

[ctx: theme-options]
en: Padding
it_IT: Margine

[ctx: theme-options]
en: Padding between footer columns
it_IT: Margine tra le colonne del piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Paddings
it_IT: Margini

[ctx: theme-options]
en: Page title
it_IT: Frontespizio

[ctx: theme-options]
en: Parallax speed
it_IT: Velocità del parallasse

[ctx: theme-options]
en: Position
it_IT: Posizione

[ctx: theme-options]
en: Position of header content
it_IT: Posizione dell'intestazione del contenuto

[ctx: theme-options]
en: Post width based
it_IT: Basato sulla larghezza del post

[ctx: theme-options]
en: Preserve images proportions
it_IT: Mantieni le proporzioni dell'immagine

[ctx: theme-options]
en: Previous & next buttons
it_IT: Pulsanti precedente e successivo

[ctx: theme-options]
en: Primary text color
it_IT: Colore del testo primario

[ctx: theme-options]
en: Product image width
it_IT: Prezzo dell'immagine del prodotto

[ctx: theme-options]
en: Product list
it_IT: Lista dei prodotti

[ctx: theme-options]
en: Product page
it_IT: Pagina del prodotto

[ctx: theme-options]
en: Product price
it_IT: Prezzo dell'articolo

[ctx: theme-options]
en: Product rating
it_IT: Giudizio sull'articolo

[ctx: theme-options]
en: Product settings
it_IT: Impostazioni prodotto

[ctx: theme-options]
en: Product titles
it_IT: Titoli dell'articolo

[ctx: theme-options]
en: Products counter background
it_IT: Sfondo degli articoli da banco

[ctx: theme-options]
en: Proportional images
it_IT: Immagini proporzionali

[ctx: theme-options]
en: Regular (16x16 px)
it_IT: Regolare (16x16px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts
it_IT: Post collegati

[ctx: theme-options]
en: Remove
it_IT: Rimuovi

[ctx: theme-options]
en: Resize images
it_IT: Ridimensiona le immagini

[ctx: theme-options]
en: Responsive title area height
it_IT: Altezza area del titolo responsive

[ctx: theme-options]
en: Responsive title font size
it_IT: Dimensione del carattere del titolo responsive

[ctx: theme-options]
en: Responsive title line height
it_IT: Altezza della linea del titolo responsive

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness
it_IT: Responsività

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness mode
it_IT: Modalità responsive

[ctx: theme-options]
en: Right
it_IT: Destra

[ctx: theme-options]
en: Right microwidgets area paddings
it_IT: Margini dell'area a destra dei microwidget

[ctx: theme-options]
en: Right padding (px)
it_IT: Margine destro (px)

[ctx: theme-options]
en: Right with menu item only
it_IT: A destra solo con il menù

[ctx: theme-options]
en: Scroll Normally
it_IT: Scorrimento normale

[ctx: theme-options]
en: Scroll effect
it_IT: Effetto di scorrimento

[ctx: theme-options]
en: Search
it_IT: Cerca

[ctx: theme-options]
en: Search by
it_IT: Cerca per

[ctx: theme-options]
en: Search caption
it_IT: Cerca descrizione

[ctx: theme-options]
en: Search icon
it_IT: Cerca icona

[ctx: theme-options]
en: Search page
it_IT: Cerca pagina

[ctx: theme-options]
en: Search style
it_IT: Cerca lo stile

[ctx: theme-options]
en: Secondary text color
it_IT: Colore del testo secondario

[ctx: theme-options]
en: Security
it_IT: Sicurezza

[ctx: theme-options]
en: Select icon
it_IT: Seleziona icona

[ctx: theme-options]
en: Shadow
it_IT: Ombra

[ctx: theme-options]
en: Share Buttons
it_IT: Pulsanti di condivisione

[ctx: theme-options]
en: Show
it_IT: Mostra

[ctx: theme-options]
en: Show after scrolling
it_IT: Mostra dopo lo scorrimento

[ctx: theme-options]
en: Show author info in blog posts
it_IT: Mostra le informazioni sull'autore nei blog dei post

[ctx: theme-options]
en: Show fancy categories
it_IT: Mostra categorie fancy

[ctx: theme-options]
en: Show fancy date
it_IT: Mostra data "fancy"

[ctx: theme-options]
en: Show full content of author archive template
it_IT: Mostra il contenuto intero del modello dell'archivio dell'autore

[ctx: theme-options]
en: Show icon
it_IT: Mostra l'icona

[ctx: theme-options]
en: Show in blog posts
it_IT: Visualizza nei post del blog

[ctx: theme-options]
en: Show logo
it_IT: Mostra il logo

[ctx: theme-options]
en: Show on hover
it_IT: Mostra sull'hover

[ctx: theme-options]
en: Side
it_IT: Affianca

[ctx: theme-options]
en: Side header layout settings
it_IT: Impostazioni del layout dell'intestazione laterale

[ctx: theme-options]
en: Side navigation
it_IT: Navigazione laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar & Footer
it_IT: Barra laterale & Piè di pagina

[ctx: theme-options]
en: Sidebar description (optional)
it_IT: Descrizione della barra laterale (opzionale)

[ctx: theme-options]
en: Sidebar name
it_IT: Nome della barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar primary widget area
it_IT: Area dei widget della barra laterale principale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar settings
it_IT: Impostazioni della barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar style
it_IT: Stile della barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar width
it_IT: Larghezza della barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sideways
it_IT: Lateralmente

[ctx: theme-options]
en: Single post featured image
it_IT: Immagine in evidenza in post singolo

[ctx: theme-options]
en: Size
it_IT: Dimensione

[ctx: theme-options]
en: Slide
it_IT: Diapositiva

[ctx: theme-options]
en: Slide-out mode
it_IT: Modalità slide-out

[ctx: theme-options]
en: Small buttons
it_IT: Pulsanti piccoli

[ctx: theme-options]
en: Small font size
it_IT: Carattere di piccola dimensione

[ctx: theme-options]
en: Small line-height
it_IT: Altezza della linea piccola

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in blog posts
it_IT: Pulsanti dei social nei post del blog

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in media (photos and videos)
it_IT: Pulsanti dei social nei media (foto e video)

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in portfolio projects
it_IT: Pulsanti dei social nei progetti del portfolio

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in products
it_IT: Pulsanti dei social nei prodotti

[ctx: theme-options]
en: Social buttons on pages and page templates
it_IT: Pulsanti dei social nelle pagine e nei modelli della pagina

[ctx: theme-options]
en: Social icons
it_IT: Icone dei social

[ctx: theme-options]
en: Solid background
it_IT: Sfondo solido

[ctx: theme-options]
en: Split
it_IT: Dividi

[ctx: theme-options]
en: Start From a Scratch
it_IT: Inizia da zero

[ctx: theme-options]
en: Sticky
it_IT: Fisso

[ctx: theme-options]
en: Sticky sidebar
it_IT: Barra laterale sticky

[ctx: theme-options]
en: Stripe 1
it_IT: Banda 1

[ctx: theme-options]
en: Stripe 2
it_IT: Banda 2

[ctx: theme-options]
en: Stripe 3
it_IT: Banda 3

[ctx: theme-options]
en: Stripes
it_IT: Bande

[ctx: theme-options]
en: Style
it_IT: Stile

[ctx: theme-options]
en: Styling
it_IT: Stile

[ctx: theme-options]
en: Submenu background color
it_IT: Colore dello sfondo del sottomenù

[ctx: theme-options]
en: Submenu background paddings
it_IT: Margini dello sfondo del sottomenù

[ctx: theme-options]
en: Submenu font & icon size
it_IT: Dimensione dei caratteri e delle icone del sottotitolo

[ctx: theme-options]
en: Submenu font color
it_IT: Colore dei caratteri del sottomenù

[ctx: theme-options]
en: Submenu items
it_IT: Sottotitolo

[ctx: theme-options]
en: Submenu items margin & padding
it_IT: Contorno e margine degli oggetti del sottomenù

[ctx: theme-options]
en: Switch to one column layout after
it_IT: Riduci su una colonna dopo

[ctx: theme-options]
en: Switch to responsive layout after
it_IT: Passa al layout responsive dopo

[ctx: theme-options]
en: Text
it_IT: Testo

[ctx: theme-options]
en: Text & button position
it_IT: Posizione del testo e del pulsante

[ctx: theme-options]
en: Text & icon color
it_IT: Colore del testo e dell'icona

[ctx: theme-options]
en: Text area
it_IT: Area di testo

[ctx: theme-options]
en: Text color
it_IT: Colore del testo

[ctx: theme-options]
en: Text hover color
it_IT: Colore dell'hover del testo

[ctx: theme-options]
en: Text transformation
it_IT: Trasformazioni del testo

[ctx: theme-options]
en: The7 archive title
it_IT: Titolo dell'archivio di The7

[ctx: theme-options]
en: Title
it_IT: Titolo

[ctx: theme-options]
en: Title area height
it_IT: Altezza area del titolo

[ctx: theme-options]
en: Title area layout
it_IT: Layout area del titolo

[ctx: theme-options]
en: Title area style
it_IT: Stile area del titolo

[ctx: theme-options]
en: Titles color
it_IT: Colore dei titoli

[ctx: theme-options]
en: Top
it_IT: Superiore

[ctx: theme-options]
en: Top Center
it_IT: Superiore centrale

[ctx: theme-options]
en: Top Left
it_IT: Superiore sinistro

[ctx: theme-options]
en: Top Right
it_IT: Superiore destro

[ctx: theme-options]
en: Top aligned left
it_IT: In alto a sx

[ctx: theme-options]
en: Top bar
it_IT: Barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Top bar (left)
it_IT: Barra superiore (sinistra)

[ctx: theme-options]
en: Top bar (right)
it_IT: Barra superiore (destra)

[ctx: theme-options]
en: Top bar height
it_IT: Altezza della barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Top bar paddings
it_IT: Margini superiori

[ctx: theme-options]
en: Top centered
it_IT: In alto al centro

[ctx: theme-options]
en: Top line / Side line / Floating menu button
it_IT: Linea superiore / Linea laterale / Pulsante del menù fluttuante

[ctx: theme-options]
en: Top padding (px)
it_IT: Margine superiore (px)

[ctx: theme-options]
en: Tracking code (e.g. Google analytics) or arbitrary JavaScript
it_IT: Codice di tracciamento (ad esempio Goggle analytics) o JavaScript arbitrario

[ctx: theme-options]
en: Transparent
it_IT: Trasparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent header
it_IT: Intestazione trasparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent mobile header
it_IT: Intestazione mobile trasparente

[ctx: theme-options]
en: Type and hit enter &hellip;
it_IT: Digita e premi invio &hellip;

[ctx: theme-options]
en: Underline
it_IT: Sottolinea

[ctx: theme-options]
en: Underline color
it_IT: Sottolinea colore

[ctx: theme-options]
en: Update
it_IT: Aggiorna

[ctx: theme-options]
en: Upwards
it_IT: Verso l'alto

[ctx: theme-options]
en: Use custom logout link
it_IT: Usa collegamento personalizzato per il logout

[ctx: theme-options]
en: Vertical
it_IT: Verticale

[ctx: theme-options]
en: Vertical distance between widgets
it_IT: Distanza verticale tra i widgets

[ctx: theme-options]
en: Vertical divider
it_IT: Divisore verticale

[ctx: theme-options]
en: Vertical parallax on scroll
it_IT: Parallasse verticale alla scorrimento

[ctx: theme-options]
en: WPML lang.
it_IT: Lingue WPML

[ctx: theme-options]
en: Wide
it_IT: Largo

[ctx: theme-options]
en: Widget Areas
it_IT: Area dei widget

[ctx: theme-options]
en: Widget areas
it_IT: Aree dei widget

[ctx: theme-options]
en: Width
it_IT: Larghezza

[ctx: theme-options]
en: Width of header content
it_IT: Larghezza dell'intestazione del contenuto

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce products
it_IT: Prodotti WooCommerce

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce shopping cart
it_IT: Carrello WooCommerce

[ctx: theme-options]
en: Yes
it_IT: Si

[ctx: theme-options]
en: bottom
it_IT: inferiore

[ctx: theme-options]
en: center
it_IT: centro

[ctx: theme-options]
en: fill the viewport (crop)
it_IT: adatta all'area visibile (taglia)

[ctx: theme-options]
en: fit (preserve proportions)
it_IT: adatta (preserva le proporzioni)

[ctx: theme-options]
en: here
it_IT: qui

[ctx: theme-options]
en: large
it_IT: largo

[ctx: theme-options]
en: left
it_IT: sinistra

[ctx: theme-options]
en: medium
it_IT: medio

[ctx: theme-options]
en: menu settings
it_IT: impostazioni del menù

[ctx: theme-options]
en: no repeat
it_IT: nessuna ripetizione

[ctx: theme-options]
en: repeat
it_IT: ripeti

[ctx: theme-options]
en: repeat x
it_IT: ripeti x

[ctx: theme-options]
en: repeat y
it_IT: ripeti y

[ctx: theme-options]
en: right
it_IT: destro

[ctx: theme-options]
en: small
it_IT: piccolo

[ctx: theme-options]
en: top
it_IT: superiore

[ctx: theme-options]
en: Сolor
it_IT: Colore

en: tutorials
it_IT: tutorial

[ctx: vc inline dummy]
en: Before / After
it_IT: Prima / Dopo

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Carousel
it_IT: Blog a carosello

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Masonry & Grid (old)
it_IT: Griglia e Masonry (vecchio)

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Scroller (old)
it_IT: Blog Scroller (vecchio)

[ctx: vc inline dummy]
en: Display categories
it_IT: Mostra le categorie

[ctx: vc inline dummy]
en: Media Gallery Carousel
it_IT: Carosello della galleria

[ctx: vc inline dummy]
en: Media gallery masonry & grid
it_IT: Griglia e Masonry della galleria

[ctx: vc inline dummy]
en: Products Carousel
it_IT: Carosello dei prodotti

[ctx: vc inline dummy]
en: Products Masonry & Grid
it_IT: Masonry e Griglia dei prodotti

[ctx: vc inline dummy]
en: Slideshow mode
it_IT: Modalità presentazione

[ctx: widget]
en: Accordion
it_IT: Menù a fisarmonica

[ctx: widget]
en: Add
it_IT: Aggiungi

[ctx: widget]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: widget]
en: Ascending
it_IT: Ascendente

[ctx: widget]
en: Blog categories
it_IT: Categorie del blog

[ctx: widget]
en: Blog posts
it_IT: Post del blog

[ctx: widget]
en: Bold text
it_IT: Testo in grassetto

[ctx: widget]
en: By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.
it_IT: Usando questo modulo acconsenti alla conservazione e all'suo dei tuoi dati da parte di questo sito.

[ctx: widget]
en: Choose custom menu:
it_IT: Scegli il menu personalizzato:

[ctx: widget]
en: Contact form
it_IT: Modulo di contatto

[ctx: widget]
en: Contact info
it_IT: Informazioni di contatto

[ctx: widget]
en: Content
it_IT: Contenuto

[ctx: widget]
en: Custom menu style 1
it_IT: Menu personalizzato stile 1

[ctx: widget]
en: Custom menu style 2
it_IT: Menu personalizzato stile 2

[ctx: widget]
en: Descending
it_IT: Discendente

[ctx: widget]
en: Except
it_IT: Tranne

[ctx: widget]
en: Featured images proportions:
it_IT: Proporzioni delle immagini in evidenza:

[ctx: widget]
en: Fields:
it_IT: Campi:

[ctx: widget]
en: Filter by tags (comma seperated):
it_IT: Filtro mediante tags (separati da virgola):

[ctx: widget]
en: Flickr Latest RSS URL:
it_IT: Ultimo RSS URL di Flickr:

[ctx: widget]
en: How many items?
it_IT: Quanti articoli?

[ctx: widget]
en: Message field height (in lines)
it_IT: Altezza del campo messaggio (in linee)

[ctx: widget]
en: Number of posts:
it_IT: Numero di posts:

[ctx: widget]
en: Only
it_IT: Solo

[ctx: widget]
en: Order by ID
it_IT: Ordina per ID

[ctx: widget]
en: Order by author
it_IT: Ordina per autore

[ctx: widget]
en: Order by date
it_IT: Ordina per data

[ctx: widget]
en: Order by menu
it_IT: Ordina per menù

[ctx: widget]
en: Order by modified
it_IT: Ordina per modifica

[ctx: widget]
en: Order by rand
it_IT: Ordina a caso

[ctx: widget]
en: Order by title
it_IT: Ordina per titolo

[ctx: widget]
en: Percent
it_IT: Percentuale

[ctx: widget]
en: Privacy message:
it_IT: Messaggio di privacy:

[ctx: widget]
en: Progress bars
it_IT: Barre di avanzamento

[ctx: widget]
en: Random pick
it_IT: Scelta casuale

[ctx: widget]
en: Send mail to:
it_IT: Invia la mail a:

[ctx: widget]
en: Show
it_IT: Mostra

[ctx: widget]
en: Show decorative arrows
it_IT: Mostra frecce decorative

[ctx: widget]
en: Show dividers
it_IT: Mostra divisori

[ctx: widget]
en: Show excerpts
it_IT: Mostra gli estratti

[ctx: widget]
en: Show featured images
it_IT: Mostra le immagini in evidenza

[ctx: widget]
en: Show privacy message
it_IT: Mostra messaggio di privacy

[ctx: widget]
en: Sort by:
it_IT: Ordina per:

[ctx: widget]
en: Text:
it_IT: Testo:

[ctx: widget]
en: Title
it_IT: Titolo

[ctx: widget]
en: Title:
it_IT: Titolo:

[ctx: widget]
en: Update interval (in seconds):
it_IT: Intervallo di aggiornamento (in millisecondi):

[ctx: widget]
en: off
it_IT: spento

[ctx: widget]
en: on
it_IT: acceso

[ctx: widget]
en: required
it_IT: richiesto

[ctx: widget categories]
en: Feed for all posts filed under %s
it_IT: Feed per tutti i post archiviati in %s

[ctx: widget categories]
en: View all posts filed under %s
it_IT: Visualizza tutti i post archiviati in %s

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
it_IT: parole
