The7 8.2.1 - en to fr_FR translation catalogue (2927 entries)

en: "All" Filter
fr_FR: Filtre "Tout"

en: "All" Filter Label
fr_FR: Libellé du filtre "Tous"

en: "Read More" Button
fr_FR: Bouton "Charger la suite"

en: "Read more" button
fr_FR: Bouton "Charger la suite"

en: #%d (no title)
fr_FR: #%d (pas de titre)

en: % Comments
fr_FR: % Commentaires

en: %%url%% is not a %s or does not exist.
fr_FR: %%url%% n'est pas un %s ou n'existe pas.

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s installé et activé avec succès.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès.

en: %1$s, can be upgraded to %2$s
fr_FR: %1$s, peut être mis à niveau vers %2$s

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
fr_FR: %s &#8220;%s&#8221; existe déjà.

en: %s <span class="says">says:</span>
fr_FR: %s <span class="says">dit :</span>

en: %s Comments
fr_FR: % Commentaires

en: %s page opens in new window
fr_FR: La page %s s'ouvre dans une nouvelle fenêtre

en: %s quantity
fr_FR: Quantité %s

en: %s video
fr_FR: vidéo  %s

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr; Ancien commentaires

en: (%s recommended)
fr_FR: (Recommandé %s)

en: (Edit)
fr_FR: (Modifier)

en: (legacy feature)
fr_FR: (fonction héritée)

en: (milliseconds)
fr_FR: (millisecondes)

en: - Select -
fr_FR: - Sélectionner -

en: 1 Comment
fr_FR: 1 Commentaire

en: 1 video | %s video
fr_FR[0]: 1 vidéo
fr_FR[1]: %s vidéos

en: <br><span class="the7-tip">See <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">increasing max PHP execution time</a> or contact your hosting provider.</span>
fr_FR: <br><span class="the7-tip">Voir <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">augmentation du temps d'exécution maximum de PHP</a> ou contactez votre hébergeur.</span>

en: <br><span class="the7-tip">See <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">increasing memory allocated to PHP</a> or contact your hosting provider.</span>
fr_FR: <br><span class="the7-tip">voir <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">augmentation de la mémoire allouée à PHP</a> ou contactez votre hébergeur.</span>

en: <code class="status-bad">%1$s</code> Minimum value is <strong>1000</strong>. <strong>2000</strong> is recommended. <strong>3000</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you have a large amount of menu items.
fr_FR: <code class="status-bad">%1$s</code> La valeur minimum est de <strong>1000</strong>. <strong>2000</strong> est recommandé. <strong>3000</strong> ou plus peut être nécessaire si de nombreuses extensions sont utilisés et/ou si vous avez une grande quantité d'éléments de menu.

en: <code class="status-bad">%1$s</code> Minimum value is <strong>30</strong>. <strong>60</strong> is recommended. Up to <strong>300</strong> seconds may be required to install the main demo.
fr_FR: <code class="status-bad">%1$s</code> La valeur minimale est <strong>30</strong>. <strong>60</strong> est recommandé. Jusqu'à <strong>300</strong> secondes peuvent être nécessaires pour installer la démo principale.

en: <code class="status-bad">%1$s</code> Minimum value is <strong>64 MB</strong>. <strong>128 MB</strong> is recommended. <strong>256 MB</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you want to install the Main Demo.
fr_FR: <code class="status-bad">%1$s</code> La valeur minimale est de <strong>64 Mo</strong>. <strong>128 Mo</strong> est recommandé. <strong>256 Mo</strong> ou plus peuvent être nécessaires si de nombreuses extensions sont utilisés et/ou si vous souhaitez installer la démo principale.

en: <code class="status-bad">No</code> Uploads folder must be writable to allow WordPress function properly.<br><span class="the7-tip">See <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">changing file permissions</a> or contact your hosting provider.</span>
fr_FR: <code class="status-bad">Non</code> Le dossier Uploads doit être accessible en écriture pour que WordPress fonctionne correctement. <br><span class="the7-tip">Voir <a href="%1$s" target="_ blank" rel="noopener noreferrer">modification des autorisations de fichier</a> ou contactez votre hébergeur.</span>

en: <code class="status-good">%1$s</code> Current limit is sufficient.
fr_FR: <code class="status-good">%1$s</code> La limite actuelle est suffisante.

en: <code class="status-good">%1$s</code> Current limit is sufficient. However, up to <strong>3000</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you have a large amount of menu items.
fr_FR: <code class="status-good">%1$s</code> La limite actuelle est suffisante. Cependant, jusqu'à <strong>3000</strong> ou plus peuvent être nécessaires si de nombreuses extensions sont utilisés et/ou si vous disposez d'un grand nombre d'éléments de menu.

en: <code class="status-good">%1$s</code> Current memory limit is sufficient.
fr_FR: <code class="status-good">%1$s</code> La limite de mémoire actuelle est suffisante.

en: <code class="status-good">%1$s</code> Current memory limit is sufficient. However, <strong>256 MB</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you want to install the Main Demo.
fr_FR: <code class="status-good">%1$s</code> La limite de mémoire actuelle est suffisante. Cependant, <strong>256 Mo</strong> ou plus peuvent être requis si de nombreuses extensions sont utilisés et/ou si vous souhaitez installer la démo principale.

en: <code class="status-good">%1$s</code> Current time limit is sufficient.
fr_FR: <code class="status-good">%1$s</code> La limite de temps actuelle est suffisante.

en: <code class="status-good">%1$s</code> Current time limit is sufficient. However, up to <strong>300</strong> seconds may be required to install the main demo.
fr_FR: <code class="status-good">%1$s</code> La limite de temps actuelle est suffisante. Cependant, jusqu'à <strong>300</strong> secondes peuvent être nécessaires pour installer la démo principale.

en: <code class="status-good">%1$s</code> Current version is sufficient.
fr_FR: <code class="status-good">%1$s</code> La version actuelle est suffisante.

en: <code class="status-good">Yes</code>
fr_FR: <code class="status-good">Oui</code>

en: <code class="status-good">unlimited</code> Current time limit is sufficient.
fr_FR: <code class="status-good">illimité</code> Le délai actuel est suffisant.

en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current limit is sufficient for most tasks. <strong>2000</strong> is recommended. <strong>3000</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you have a large amount of menu items.
fr_FR: <code class="status-okay">%1$s</code> La limite actuelle est suffisante pour la plupart des tâches. <strong>2000</strong> est recommandé. <strong>3000</strong> ou plus peuvent être requis si de nombreuses extensions sont utilisés et/ou si vous disposez d'un grand nombre d'éléments de menu.

en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current memory limit is sufficient for most tasks. However, recommended value is <strong>128 MB</strong>. <strong>256 MB</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you want to install the Main Demo.
fr_FR: <code class="status-okay">%1$s</code> La limite de mémoire actuelle est suffisante pour la plupart des tâches. Cependant, la valeur recommandée est <strong>128 Mo</strong>. <strong>256 Mo</strong> ou plus peuvent être nécessaires si de nombreuses extensions sont utilisés et/ou si vous souhaitez installer la démo principale.

en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current time limit is sufficient for most tasks. However, recommended value is <strong>60</strong>. Up to <strong>300</strong> seconds may be required to install the main demo.
fr_FR: <code class="status-okay">%1$s</code> La limite de temps actuelle est suffisante pour la plupart des tâches. Cependant, la valeur recommandée est <strong>60</strong>. Jusqu'à <strong>300</strong> secondes peuvent être nécessaires pour installer la démo principale.

en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current version is sufficient. However <strong>v.7.2.0</strong> or greater is recommended to improve the performance.
fr_FR: <code class="status-okay">%1$s</code> La version actuelle est suffisante. Cependant, <strong>v.7.2.0</strong> ou supérieur est recommandé pour améliorer les performances.

en: <code class="status-okay">No</code> ZipArchive is required for Icons Manager to work properly.<br><span class="the7-tip">You may want to contact your hosting provider.</span>
fr_FR: <code class="status-okay">Aucune</code> archive Zip n&#39;est requise pour que le gestionnaire d'icône fonctionne correctement.<br><span class="the7-tip">Vous voudrez peut-être contacter votre fournisseur d&#39;hébergement.</span>

en: <p>I am test text for BANNER. Click edit button to change this text.</p>
fr_FR: <p>Je suis un texte de test pour une BANNIERE. Cliquez sur le bouton modifier pour changer ce texte.</p>

en: <p>I am test text for CALL TO ACTION. Click edit button to change this text.</p>
fr_FR: <p>Je suis un texte de test pour un APPEL A ACTION. Cliquez sur le bouton modifier pour changer ce texte.</p>

en: <p>I am test text for QUOTE. Click edit button to change this text.</p>
fr_FR: <p>Je suis un texte de test pour une CITATION. Cliquez sur le bouton modifier pour changer ce texte.</p>

en: <span class="error">No</span> Service is temporary unavailable. Please check back later.
    If the issue persists, contact your hosting provider and make sure that %s is not blocked.
fr_FR: <span class="error">Non</span> Le service est temporaire indisponible. Veuillez réessayer ultérieurement. Si le problème persiste, contactez votre hébergeur et assurez-vous que %s n'est pas bloqué.

en: <span class="error">No</span><br> Seems that your server is blocking connections to your own site. It may break theme db update process and lead to style corruption. Please, make sure that remote requests to %s are not blocked.
fr_FR: <span class="error">Non</span><br> Il semble que votre serveur bloque les connexions à votre propre site. Cela peut freiner le processus de mise à jour de la base de données du thème et conduire à une corruption de style. Veuillez vous assurer que les requêtes distantes vers %s ne sont pas bloquées.

en: <strong>Important notice</strong>: PRO Elements plugin is obsolete. All its features were transferred into The7 Elements plugin. 
    We recommend you <a href="%s">install and activate</a> The7 Elements and remove the PRO Elements plugin.
fr_FR: <strong>Avis important</strong> : le plugin PRO Elements est obsolète. Toutes ses fonctionnalités ont été transférées dans le plugin The7 Elements. Nous vous recommandons <a href="%s">d&#39; installer et d&#39;activer</a> The7 Elements et de supprimer le plugin PRO Elements.

en: <strong>Important notice</strong>: You have an outdated version of <strong>The7 Elements</strong> plugin. For better compatibility with theme it is required to <a href="%s">update the plugin</a>.
fr_FR: <strong>Avis important</strong> : Vous disposez d'une version obsolète de l'extension <strong>The7 Elements</strong>. Pour une meilleure compatibilité avec le thème, il est nécessaire de <a href="%s">mettre à jour l'extension</a>.

en: <ul><li>Your list</li><li>goes</li><li>here!</li></ul>
fr_FR: <ul><li>Votre liste</li> <li>s'affiche</li> <li>ici!</li></ul>

en: A %s header is being used. “Transparent” and “below the slideshow” options will not affect it
fr_FR: L'en-tête C%s est actuellement utilisé. Les options "Transparent" et "sous le diaporama" ne l'affecteront pas

en: A <a href="%1$s" target="_blank">%2$s template</a>  is being applied to this page. To edit individual %2$s settings, please exclude this page from template display conditions.
fr_FR: Un <a href="%1$s" target="_blank">modèle %2$s</a> est appliqué à cette page. Pour modifier les réglages individuels de %2$s, veuillez exclure cette page des conditions d’affichage du modèle.

en: A <a href="%s" target="_blank">page template</a> is being applied to this page. However, it will not take effect unless you change the Page Layout to "Default".
fr_FR: Un <a href="%s" target="_blank">modèle de page</a> est en cours d&#39;application sur cette page. Cependant, il ne prendra effet que si vous modifiez la mise en page sur &quot;Par défaut&quot;.

en: A <a href="%s" target="_blank">page template</a> is being applied to this page. To edit individual page settings, please exclude this page from template display conditions, or choose the Page Layout other than "Default".
fr_FR: Un <a href="%s" target="_blank">modèle de page</a> est en cours d&#39;application sur cette page. Pour modifier les réglages de page individuels, veuillez exclure cette page des conditions d&#39;affichage du modèle ou choisir une mise en page autre que &quot;Par défaut&quot;.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
fr_FR: Une nouvelle version de cet importateur est disponible. Veuillez mettre à jour vers la version %s pour assurer la compatibilité avec les fichiers d'exportation plus récents.

en: A password will be sent to your email address.
fr_FR: Un mot de passe sera envoyé à votre adresse e-mail.

en: ASC
fr_FR: asc

en: Above content
fr_FR: Au-dessus du contenu

en: Accent
fr_FR: Accentuée

en: Accent color
fr_FR: Couleur accentuée

en: Access denied. Theme was remotely de-registered.
fr_FR: Accès refusé. Le thème a été dé-enregistré à distance.

en: Access to The7 remote server allow to auto update theme, bundled plugins and install demo content.
fr_FR: L'accès au serveur distant The7 permet de mettre à jour automatiquement le thème, les extensions fournis et d'installer le contenu de démonstration.

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Activate
fr_FR: Activation

en: Activate %2$s
fr_FR: Activer %2$s

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
fr_FR[0]: Activation de l’extension installée
fr_FR[1]: Activation des extensions installées

en: Activating plugin(s)
fr_FR: Activer extension(s)

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Plugins
fr_FR: Extensions active

en: Active icon
fr_FR: Icône active

en: Adaptive Height
fr_FR: Hauteur adaptative

en: Adaptive height
fr_FR: Hauteur adaptative

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add To Cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add a set of multiple icons and give some custom style.
fr_FR: Ajoutez un ensemble de plusieurs icônes et donnez un style personnalisé.

en: Additional Options
fr_FR: Options additionnelles

en: Advanced user guide
fr_FR: Guide d'utilisation avancé

en: Affects only masonry layout
fr_FR: Affecte uniquement la disposition de la maçonnerie

en: After
fr_FR: Après

en: Ajax calls with wp_remote_post:
fr_FR: Appelle Ajax avec wp_remote_post :

en: Album navigation
fr_FR: Navigation album

en: Align
fr_FR: Aligner

en: Aligned with title
fr_FR: Aligné avec le titre

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tout

en: All done.
fr_FR: Terminé.

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et les activations ont été effectuées

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations ont été effectuées.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Toutes les extensions sont installées et activées avec succès. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Toutes les extensions sont installées et activées avec succès. %s

en: All posts
fr_FR: Tous les articles

en: Allow Navigation By Url
fr_FR: Autoriser la navigation par URL

en: Allow to send critical alerts by email
fr_FR: Autoriser l'envoi d'alertes critiques par e-mail

en: Always
fr_FR: Toujours

en: An email to send alert to
fr_FR: E-mail auquel envoyer les alertes

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur a eu lieu durant l'installation de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Anchor
fr_FR: Ancre

en: Animated pie chart
fr_FR: Diagramme animé

en: Animation On Scroll:
fr_FR: Animation sur défilement :

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Apply Coupon
fr_FR: Appliquer le Code

en: Apply Hover To Slides With No Links
fr_FR: Appliquer Survol aux Diapositives sans Liens

en: Apply Link & Hover On
fr_FR: Appliquer Lien & Survole

en: Apply link to:
fr_FR: Appliquer le lien à :

en: Apply to page
fr_FR: Appliquer à la page

en: Apply when browser width is bigger than %spx ("Content Width" Elementor setting).
fr_FR: Appliquer lorsque la largeur du navigateur est supérieure à %spx (réglage Elementor "Largeur Contenu").

en: Applying preset ...
fr_FR: Application d'un préréglage ...

en: Archive (current query)
fr_FR: Archive (requête actuelle)

en: Archives: %s
fr_FR: Archives : %s

en: Arrow Background
fr_FR: Fond flèche

en: Arrow Background Color
fr_FR: Couleur de Fond Flèche

en: Arrow Background Hover Color
fr_FR: Couleur de Fond Flèche au Survol

en: Arrow Border Color
fr_FR: Couleur de Bordure Flèche

en: Arrow Border Color Hover
fr_FR: Couleur de Bordure Flèche au Survol

en: Arrow Border Radius
fr_FR: Rayon de Bordure Flèche

en: Arrow Border Width
fr_FR: Largeur de Bordure Flèche

en: Arrow Icon
fr_FR: Icône de Flèches

en: Arrow Icon Color
fr_FR: Couleur d’Icône Flèche

en: Arrow Icon Color Hover
fr_FR: Couleur d’Icône Flèche au Survol

en: Arrow Icon Size
fr_FR: Taille d'Icône Flèche

en: Arrow background color
fr_FR: Couleur de fond flèche

en: Arrow background hover color
fr_FR: Couleur de fond flèche au survol

en: Arrow border color
fr_FR: Couleur de bordure flèche

en: Arrow border color hover
fr_FR: Couleur de bordure flèche au survol

en: Arrow border color hover
fr_FR: Couleur de bordure flèche au survol

en: Arrow border radius
fr_FR: Rayon de bordure flèche

en: Arrow border width
fr_FR: Largeur de bordure flèche

en: Arrow icon color
fr_FR: Couleur d’icône flèche

en: Arrow icon color hover
fr_FR: Couleur d’icône flèche au survol

en: Arrow icon size
fr_FR: Taille d'icône flèche

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Arrows behaviour
fr_FR: Comportement des flèches

en: Arrows responsiveness
fr_FR: Réactivité des flèches

en: Article author %s
fr_FR: Auteur de l’article : %s

en: Asc. / Desc. Ordering
fr_FR: Ordre Asc. / Desc.

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Assign Authors
fr_FR: Attribuer Auteurs

en: Attention! At least one must be selected.
fr_FR: Attention ! Sélectionnez en au moins un.

en: Attention! This action will remove all the demo content, including pages, posts, images, menus, theme options, etc. Do you wish to continue?
fr_FR: Attention! Cette action supprimera tout le contenu de la démonstration, y compris les pages, les articles, les images, les menus, les options de thème, etc. Souhaitez-vous continuer ?

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author Archives: %s
fr_FR: Archives de l’auteur : %s

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Auto update disabled because DISABLE_WP_CRON constant is set to true.
fr_FR: Mise à jour automatique désactivée car la constante DISABLE_WP_CRON est définie sur true.

en: Autoplay
fr_FR: Lecture auto

en: Autoplay Slides
fr_FR: Lecture Automatique Diapositives

en: Autoplay Speed
fr_FR: Vitesse de Lecture Automatique

en: Autoplay slides
fr_FR: Lecture automatique diapositives

en: Autoplay slides‏
fr_FR: Lecture automatique diapositives

en: Autoplay speed
fr_FR: Vitesse de lecture automatique

en: Autoslide interval (in milliseconds)
fr_FR: Intervalle de glissement auto (en millisecondes) :

en: Available on backorder
fr_FR: Disponible sur commande

en: Available version:
fr_FR: Version disponible :

en: Avoid Duplicates
fr_FR: Évitez les doublons

en: Awaiting product image
fr_FR: En attente de l'image du produit

en: Background
fr_FR: Fond

en: Background (border) color
fr_FR: Couleur de fond (bordure)

en: Background (border) hover color
fr_FR: Couleur de fond au survol (bordure)

en: Background Color
fr_FR: Couleur de Fond

en: Background Overlay
fr_FR: Superposition Arrière-Plan

en: Background Size
fr_FR: Taille du Fond

en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

en: Background image
fr_FR: Image de fond

en: Background position
fr_FR: Position du fond

en: Background repeat
fr_FR: Répétition de fond

en: Background size
fr_FR: Taille du fond

en: Background under projects
fr_FR: Fond sous les projets

en: Bad request.
fr_FR: Mauvaise demande.

en: Banner
fr_FR: Bannière

en: Banner link
fr_FR: Lien de la bannière

en: Banner minimal height
fr_FR: Hauteur minimale de bannière

en: Bar color
fr_FR: Couleur de la barre

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before / After
fr_FR: Avant / Après

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Début d’activation de l’extension
fr_FR[1]: Début d’activation des extensions

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Début d’installation de l’extension
fr_FR[1]: Début d’installation des extensions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr_FR[0]: Début de mise à jour de l’extension
fr_FR[1]: Début de mise à jour des extensions

en: Below the scroller
fr_FR: Sous le défilement

en: Benefits
fr_FR: Avantages

en: Best selling
fr_FR: Meilleure vente

en: Big Image
fr_FR: Grande Image

en: Big Image Arrows Icon Size
fr_FR: Grande Image Taille Icône Flèches

en: Big Image Arrows Offset
fr_FR: Grande Image Décalage Flèches

en: Big Image Container Ratio
fr_FR: Grande Image Ratio Conteneur

en: Big Image Ratio helper
fr_FR: Grande Image Aide Ratio

en: Big image
fr_FR: Grande image

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de Facturation

en: Blockquote style
fr_FR: Style de citation

en: Blog Carousel
fr_FR: Carrousel de blog

en: Blog List
fr_FR: Liste de blog

en: Blog Masonry and Grid
fr_FR: Blog Maçonnerie et Grille

en: Blog Masonry and Grid (old)
fr_FR: Blog Maçonnerie et Grille (ancien)

en: Blog Mini
fr_FR: Mini blog

en: Blog Scroller (old)
fr_FR: Blog Défilant (ancien)

en: Blur radius
fr_FR: Rayon de flou

en: Blurred bottom overlay on hover
fr_FR: Superposition inférieure floue au survol

en: Blurred content area
fr_FR: Zone de contenu flou

en: Border
fr_FR: Bord

en: Border Color
fr_FR: Couleur Bordure

[ctx: Border Control]
en: Dashed
fr_FR: Pointillé

[ctx: Border Control]
en: Dotted
fr_FR: Point

[ctx: Border Control]
en: Groove
fr_FR: Rainure

[ctx: Border Control]
en: Solid
fr_FR: Solide

en: Border Radius
fr_FR: Rayon Bordure

en: Border Width
fr_FR: Largeur Bordure

en: Border color
fr_FR: Couleur bordure

en: Border radius
fr_FR: Rayon bordure

en: Border style
fr_FR: Style bordure

en: Border width
fr_FR: Largeur bordure

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom margin
fr_FR: Marge du bas

en: Bottom padding
fr_FR: Remplissage bas

en: Box
fr_FR: Boîte

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane

en: Browser width based
fr_FR: Basé sur la largeur du navigateur

en: Bullet position
fr_FR: Position marqueur

en: Bullets
fr_FR: Marqueurs

en: Bullets Color
fr_FR: Couleur Marqueurs

en: Bullets Hover Color
fr_FR: Couleur Survol Marqueurs

en: Bullets Position
fr_FR: Position Marqueurs

en: Bullets Size
fr_FR: Taille Marqueurs

en: Bullets Style, Size & Color
fr_FR: Couleur & Taille, Style Marqueurs

en: Bullets color
fr_FR: Couleur marqueurs

en: Bullets hover color
fr_FR: Couleur survol marqueurs

en: Bullets size
fr_FR: Taille marqueurs

en: Bundled Plugins
fr_FR: Extensions Fournis

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button (old)
fr_FR: Bouton (ancien)

en: Button Text
fr_FR: Texte Bouton

en: Button alignment
fr_FR: Alignement bouton

en: Button appearance
fr_FR: Apparence bouton

en: Button background hover
fr_FR: Arrière-plan bouton au survol

en: Button background normal
fr_FR: Arrière-plan bouton normal

en: Button border hover
fr_FR: Bordure bouton au survol

en: Button border normal
fr_FR: Bordure bouton normal

en: Button text
fr_FR: Texte bouton

en: Button text hover
fr_FR: Texte bouton au survol

en: Button text normal
fr_FR: Texte bouton normal

en: Button width
fr_FR: Largeur bouton

en: By %s
fr_FR: Par %s

en: Call to Action
fr_FR: Appel à action

en: Cannot access file system.
fr_FR: Impossible d'accéder au système de fichiers.

en: Cannot delete screenshot file
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier de capture d'écran

en: Cannot download file from url
fr_FR: Impossible de télécharger le fichier depuis l'URL

en: Cannot get posts lists from package.
fr_FR: Impossible d'obtenir les listes des articles du package.

en: Cannot switch options mode: invalid nonce. Please go to another options page and try one more time.
fr_FR: Impossible de changer de mode d'options : nonce invalide. Veuillez accéder à une autre page d'options et réessayer.

en: Cannot use DOMDocument to parse file - class does not exist
fr_FR: Impossible d'utiliser DOMDocument pour analyser le fichier - la classe n'existe pas

en: Cannot write write file
fr_FR: Impossible d'écrire le fichier d'écriture

en: Caption
fr_FR: Titre

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categorization
fr_FR: Catégorisation

en: Categorization & Ordering settings
fr_FR: Réglages Catégorisation & Commande

en: Categorization & pagination colors
fr_FR: Couleurs de catégorisation et de pagination

en: Categorization position
fr_FR: Position de catégorisation

en: Categorization, ordering & pagination colors
fr_FR: Couleurs de catégorisation, de commande et de pagination

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category "%s"
fr_FR: Catégorie "%s"

en: Category Archives: %s
fr_FR: Archives de la catégorie : %s

en: Category: | Categories:
fr_FR[0]: Catégorie :
fr_FR[1]: Catégories :

en: Center
fr_FR: Centre

en: Checking this box will replace Elementor's Default Colors and Default Fonts and force Elementor to use presets from The7 theme options.
fr_FR: Cochez cette case pour remplacer les couleurs par défaut et les polices par défaut d'Elementor et forcer Elementor à utiliser les préréglages des options de thème The7.

en: Checkout
fr_FR: Commande

en: Checkout Details
fr_FR: Détails de Commande

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Choose Bullets Style
fr_FR: Choisir Style Marqueurs

en: Choose Icon
fr_FR: Choisir Icône

en: Choose Image
fr_FR: Choisir Image

en: Choose Next Arrow Icon
fr_FR: Choisir Icône Flèche Suivant

en: Choose Previous Arrow Icon
fr_FR: Choisir Icône Flèche Précédent

en: Choose Skin
fr_FR: Choisir Skin

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
fr_FR: Choisissez un fichier WXR (.xml) à envoyer, puis cliquez sur Envoyer un fichier et importer.

en: Choose bullets style
fr_FR: Choisir style marqueurs

en: Choose first image
fr_FR: Choisire première image

en: Choose icon
fr_FR: Choisir icône

en: Choose icon  for "Prev Arrow"
fr_FR: Choisir icône pour "Flèche précédent"

en: Choose icon  for 'Prev Arrow'
fr_FR: Choisir icône pour 'Flèche précédent'

en: Choose icon for "Next Arrow"
fr_FR: Choisir icône pour "Flèche suivant"

en: Choose icon for 'Next Arrow'
fr_FR: Choisir icône pour 'Flèche suivant'

en: Choose image
fr_FR: Choisir image

en: Choose image zoom icon
fr_FR: Choisir icône de zoom image

en: Choose next arrow icon
fr_FR: Choisir icône flèche suivant

en: Choose post
fr_FR: Choisir article

en: Choose post categories
fr_FR: Choisir catégories article

en: Choose post type
fr_FR: Choisir type article

en: Choose posts
fr_FR: Choisir articles

en: Choose previous arrow icon
fr_FR: Choisir icône flèche précédent

en: Choose product categories
fr_FR: Choisir catégories produits

en: Choose products
fr_FR: Choisir produits

en: Choose second image
fr_FR: Choisir seconde image

en: Choose slider
fr_FR: Choisir diaporama

en: Choose tags
fr_FR: Choisir étiquettes

en: City
fr_FR: Ville

en: Classic
fr_FR: Classique

en: Cleanup after plugins installation.
fr_FR: Nettoyage après installation des extensions.

en: Clear importer session.
fr_FR: Effacer la session de l'importateur.

en: Click Here
fr_FR: Cliquez Ici

en: Click here to enter your code
fr_FR: Cliquez ici pour entrer votre code

en: Click here to login
fr_FR: Cliquez ici pour vous connecter

en: Click me
fr_FR: Cliquez moi

en: Close (Esc)
fr_FR: Fermer (Echap)

en: Collapsed
fr_FR: Regroupés

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color Setting
fr_FR: Réglage couleur

en: Color Settings
fr_FR: Réglages couleur

en: Color scheme
fr_FR: Jeu de couleurs

en: Column Minimum Width
fr_FR: Largeur Minimale Colonne

en: Column minimum width
fr_FR: Largeur minimale colonne

en: Column minimum width (px)
fr_FR: Largeur minimale colonne (px)

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns & Responsiveness
fr_FR: Colonnes & Réactivité

en: Columns On A Wide Desktop
fr_FR: Colonnes Sur Un Bureau Large

en: Columns on Desktop
fr_FR: Colonnes sur Bureau

en: Columns on Horizontal Tablet
fr_FR: Colonnes sur Tablette Horizontale

en: Columns on Mobile Phone
fr_FR: Colonnes sur Téléphone Mobile

en: Columns on Vertical Tablet
fr_FR: Colonnes sur Tablette Verticale

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment count
fr_FR: Nombre de commentaire

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation de commentaire

en: Comments are closed.
fr_FR: Commentaires fermés.

en: Comments count
fr_FR: Nombre de commentaire

en: Company
fr_FR: Entreprise

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Contain
fr_FR: Contenir

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content Area
fr_FR: Zone de Contenu

en: Content Box Overlap
fr_FR: Chevauchement Zone de Contenu

en: Content Padding
fr_FR: Remplissage Zone de Contenu

en: Content Width
fr_FR: Largeur Contenu

en: Content alignment
fr_FR: Alignement du contenu

en: Content area overlap
fr_FR: Chevauchement de la zone de contenu

en: Content area paddings
fr_FR: Remplissages zone de contenu

en: Content area side overlap
fr_FR: Chevauchement latéral de la zone de contenu

en: Content area top margin
fr_FR: Marge supérieure de la zone de contenu

en: Content area top overlap
fr_FR: Chevauchement supérieur de la zone de contenu

en: Content area width
fr_FR: Largeur de la zone de contenu

en: Content boxes background
fr_FR: Fond de la zone de contenu

en: Content or excerpt
fr_FR: Contenu ou extrait

en: Content paddings
fr_FR: Remplissages Zone de Contenu

en: Content width
fr_FR: Largeur contenu

en: Controls background
fr_FR: Fond des contrôles

en: Controls icon color
fr_FR: Couleur icône contrôles

en: Could not copy file.
fr_FR: Impossible de copier le fichier.

en: Could not extract file from archive.
fr_FR: Impossible d'extraire le fichier depuis l'archive.

en: Could not retrieve file from archive.
fr_FR: Impossible de récupérer le fichier depuis l'archive.

en: Country
fr_FR: Pays

en: Coupon code
fr_FR: Code promo

en: Coupon:
fr_FR: Code promo :

en: Cover
fr_FR: Couvrir

en: Create an account?
fr_FR: Créer un compte ?

en: Create new
fr_FR: Créer nouveau

en: Current DB Version:
fr_FR: Version actuelle DB :

en: Current Post
fr_FR: Article actuel

en: Current Query
fr_FR: Requête Actuelle

en: Current Theme Version:
fr_FR: Version Actuelle du Thème :

en: Current user cannot modify legacy settings
fr_FR: L'utilisateur actuel ne peut pas modifier les réglages hérités

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Height
fr_FR: Hauteur Personnalisée

en: Custom background color
fr_FR: Couleur de fond personnalisé

en: Custom background hover color
fr_FR: Couleur de fond personnalisé au survol

en: Custom bar color
fr_FR: Couleur de la barre personnalisé

en: Custom settings
fr_FR: Réglages personnalisés

en: Custom text color
fr_FR: Couleur de texte personnalisé

en: Custom text hover color
fr_FR: Couleur de texte au survol

en: Customer Details
fr_FR: Détails Client

en: Customize your site
fr_FR: Personnalisez votre site

en: DB auto update
fr_FR: Mise à jour DB auto

en: Daily Archives: %s
fr_FR: Archives du jour : %s

en: Dark Gray
fr_FR: Gris Foncé

en: Date:
fr_FR: Date :

en: De-register Theme
fr_FR: Désinscription du Thème

en: Decoration
fr_FR: Décoration

en: Decorative line on the left
fr_FR: Ligne décorative sur la gauche

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default H4
fr_FR: H4 par défaut

en: Default is Div
fr_FR: La valeur par défaut est Div

en: Default options restored.
fr_FR: Options par défaut restaurées.

en: Defaults saved
fr_FR: Valeurs par défaut enregistrées

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Demo content successfully imported.
fr_FR: Le contenu de démonstration a été importé avec succès.

en: Demo page successfully imported.
fr_FR: La page de démonstration a été importée avec succès.

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Design Options
fr_FR: Options de design

en: Design Options
fr_FR: Options de design

en: Designates the ascending or descending order.
fr_FR: Désigne l’ordre ascendant ou descendant.

en: Desired Columns Number
fr_FR: Nombre de Colonnes Désiré

en: Desired columns number
fr_FR: Nombre de colonnes désiré

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Details
fr_FR: Détails

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fr_FR: Les détails sont indiqués ci-dessus. L'importateur va maintenant réessayer avec un analyseur différent ...

en: Details link
fr_FR: Lien détails

en: Disable Gutenberg Block Editor CSS (experimental feature)
fr_FR: Désactiver CSS de l'Éditeur de Blocs Gutenberg (fonctionnalité expérimentale)

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Dismiss this notice
fr_FR: Retirer cette notice

en: Display the submenu
fr_FR: Afficher le sous-menu

en: Distance Between Thumbnails
fr_FR: Distance Entre Miniatures

en: Distance To Thumbnails
fr_FR: Distance Aux Miniatures

en: Dividers
fr_FR: Séparateurs

en: Dividers color
fr_FR: Couleur séparateurs

en: Double Line
fr_FR: Double ligne

en: Download and import file attachments
fr_FR: Télécharger et importer les pièces jointes

en: Download failed. The7 server http responce code is %s.
fr_FR: Échec du téléchargement. Le code de réponse http du serveur The7 est %s.

en: Downloading package.
fr_FR: Téléchargement du package.

en: Dribbble
fr_FR: Dribble

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Element ID
fr_FR: ID d'élément

en: Elementor uses The7 colors
fr_FR: Elementor utilise couleurs The7

en: Elementor uses The7 fonts
fr_FR: Elementor utilise polices The7

en: Email &#42;
fr_FR: E-mail &#42;

en: Email address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email&#42;
fr_FR: E-mail &#42;

en: Email:
fr_FR: E-mail :

en: Empty section. Edit page to add content here.
fr_FR: Section vide. Editer la page pour ajouter du contenu

en: Enable Mega Menu
fr_FR: Activer Mega Menu

en: Enable adaptive height
fr_FR: Activer la hauteur adaptative

en: Enable hover
fr_FR: Activer survol

en: Enable if browser width is less then
fr_FR: Activer si la largeur du navigateur est inférieure à

en: Enable link
fr_FR: Activer lien

en: Enable parallax
fr_FR: Activer Parallax

en: Enable slideshow background and paddings
fr_FR: Activer le fond et le remplissage du diaporama

en: Enable smooth scroll for anchor navigation
fr_FR: Activer le défilement fluide pour la navigation d'ancrage

en: End
fr_FR: Fin

en: Enter element ID (Note: make sure it is unique and valid according to <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).
fr_FR: Entrez ID d'élément (Remarque : Assurez-vous qu'il est unique et valable selon <a href="%s" target="_blank"> w3c spécification </a>).

en: Enter image size in pixels. Example: 200x100 (Width x Height).
fr_FR: Entrez la taille de l’image en pixels. Exemple 200x100 (Largeur x Hauteur).

en: Enter measurement units (if needed) Eg. %, px, points, etc. Graph value and unit will be appended to the graph title.
fr_FR: Entrez l'unité de mesure (si nécessaire) Exemple : %, px, points etc...Les veleurs de graphique et les unités seront présentes dans le titre du graphique

en: Enter preset name
fr_FR: Entrez un nom prédéfini

en: Enter text which will be used as widget title. Leave blank if no title is needed.
fr_FR: Saisissez le texte qui sera utilisé comme titre de widget. Laissez vide si aucun titre n'est nécessaire.

en: Entire block
fr_FR: Bloc entier

en: Entries tagged with "%s"
fr_FR: Articles avec l’étiquette "%s"

en: Error 404
fr_FR: Erreur 404

en: Error. Cannot complete following action
fr_FR: Erreur. Impossible de terminer l'action suivante

en: Error: Cannot delete file
fr_FR: Erreur : Impossible de supprimer le fichier.

en: Every %d minutes
fr_FR: Toutes les %d minutes

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Exclude By
fr_FR: Exclure Par

en: External Source
fr_FR: Source Externe

en: External links or disabled
fr_FR: Liens externes ou désactivés

en: External links or posts
fr_FR: Liens externes ou messages

en: Extra Class
fr_FR: Classe Supplémentaire

en: Extra class name
fr_FR: Nom de la classe extra

en: Extra class name (optional)
fr_FR: Nom de classe supplémentaire (facultatif)

en: FS Accessible:
fr_FR: FS accessible :

en: Fade
fr_FR: Estompement

en: Fade in
fr_FR: Fondu

en: Failed to access the file system. You may try adjusting the permissions for the uploads folder.
fr_FR: Impossible d'accéder au système de fichiers. Vous pouvez essayer d'ajuster les autorisations pour le dossier des téléversement.

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: Impossible de créer un nouvel utilisateur pour %s. Leurs articles seront attribués à l'utilisateur actuel.

en: Failed to import %s %s
fr_FR: Échec de l'importation %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Échec de l'importation %s &#8220;%s&#8221;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
fr_FR: Échec de l'importation &#8220;%s&#8221; : Type d'articles non valide %s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: Impossible d'importer l'auteur %s. Leurs articles seront attribués à l'utilisateur actuel.

en: Failed to import category %s
fr_FR: Impossible d'importer la catégorie %s

en: Failed to import post tag %s
fr_FR: Impossible d'importer les étiquettes d'article %s

en: Fancy Categories
fr_FR: Catégories Fancy

en: Fancy Date
fr_FR: Date Fancy

en: Fancy Elements
fr_FR: Éléments Fancy

en: Fancy List
fr_FR: Liste fancy

en: Fancy Media
fr_FR: Media fancy

en: Fancy Quote
fr_FR: Citation fancy

en: Featured
fr_FR: Mises en avant

en: Featured images
fr_FR: Images mises en avant

en: Fetching attachments is not enabled
fr_FR: La récupération des pièces jointes n'est pas activée

en: Field accept category ID, title, slug. Leave empty to show all posts.
fr_FR: Le champ accepte l'ID de catégorie, le titre, l'identifiant . Laissez vide pour afficher tous les articles.

en: Field accept post ID, title. Leave empty to show all posts.
fr_FR: Le champ accepte l'ID d'article, le titre. Laissez vide pour afficher toutes les articles.

en: Field accept tag ID, title, slug. Leave empty to show all posts.
fr_FR: Le champ accepte l'ID d'étiquette, le titre, l'identifiant. Laissez vide pour afficher toutes les articles.

en: File System Accessible:
fr_FR: Système de fichiers accessible :

en: Filling mode:
fr_FR: Mode de remplissage :

en: Filter Bar
fr_FR: Barre de Filtre

en: Filter bar
fr_FR: Barre de filtre

en: Final cleanup.
fr_FR: Nettoyage final.

en: Find Address
fr_FR: Trouver une adresse

en: Find us on:
fr_FR: Trouvez nous sur :

en: Fixed background
fr_FR: Fond fixe

en: Flip
fr_FR: Retourner

en: Fly
fr_FR: Voler

en: Font
fr_FR: Police

en: Font Color
fr_FR: Couleur de police

en: Font color
fr_FR: Couleur de police

en: Font size
fr_FR: Taille de police

en: Font style
fr_FR: Style de police

en: Footer
fr_FR: Pied de Page

en: Footer Settings
fr_FR: Réglages pied de page

en: Footer widget area
fr_FR: Zone de widget du pied de page

en: Force Upgrade to %s
fr_FR: Forcer la Mise à Jour vers %s

en: Form fields
fr_FR: Champs de formulaire

en: Framed
fr_FR: Encadré

en: From options
fr_FR: À partir des options

en: Full Height
fr_FR: Pleine Hauteur

en: Full-width background
fr_FR: Fond pleine largeur

en: Full-width content
fr_FR: Contenu pleine largeur

en: GD Library:
fr_FR: Bibliothèque GD :

en: Gallery image
fr_FR: Image de la galerie

en: Gap
fr_FR: Écart

en: Gap (old)
fr_FR: Écart (ancien)

en: Gap Below Subtitle
fr_FR: Écart sous le sous-titre

en: Gap Below Text
fr_FR: Écart sous le texte

en: Gap Below Title
fr_FR: Écart sous le titre

en: Gap Between Bullets
fr_FR: Écart entre les marqueurs

en: Gap Between Columns
fr_FR: Écart entre les Colonnes

en: Gap before pagination
fr_FR: Écart avant la pagination

en: Gap below categorization
fr_FR: Écart sous la catégorisation

en: Gap below categorization & ordering
fr_FR: Écart sous catégorie et ordre

en: Gap below meta info
fr_FR: Écart sous les méta-informations

en: Gap below post
fr_FR: Écart sous les articles

en: Gap below text
fr_FR: Écart sous le texte

en: Gap below title
fr_FR: Écart sous le titre

en: Gap between border & background
fr_FR: Écart entre la bordure et le fond

en: Gap between bullets
fr_FR: Écart entre les marqueurs

en: Gap between columns
fr_FR: Écart entre les colonnes

en: Gap between columns
fr_FR: Écart entre les colonnes

en: Gap between icons
fr_FR: Écart entre les icônes

en: Gap between images (px)
fr_FR: Écart entre les images (px)

en: Gap between posts (px)
fr_FR: Écart entre les articles (px)

en: Gap height
fr_FR: Hauteur écart

en: General settings
fr_FR: Réglages général

en: Get system report
fr_FR: Obtenir un rapport système

en: Getting Started
fr_FR: Pour commencer

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
fr_FR: Donnez à votre requête un identifiant unique personnalisé pour permettre le filtrage côté serveur

en: Go to Top
fr_FR: Aller en haut

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
fr_FR: Accédez à l&#39;<a href="%s" target="_blank">Écran menus</a> pour en créer un.

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
fr_FR: Accédez à l&#39;<a href="%s" target="_blank">Écran menus</a> pour gérer vos menus.

en: Go!
fr_FR: Aller !

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Graphic Element
fr_FR: Éléments Fancy

en: Graphic Element Margin
fr_FR: Marge Élément Graphique

en: Graphic Element Width
fr_FR: Largeur Élément Graphique

en: Grid view
fr_FR: Vue grille

en: Guides & Support
fr_FR: Guides & Assistance

en: HTML Tag
fr_FR: Balise HTML

en: Have a coupon?
fr_FR: Avez-vous un code promo ?

en: Have fun!
fr_FR: Amusez-vous bien !

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header options
fr_FR: Options d'en-tête

en: Header style
fr_FR: Style d'en-tête

en: Headings
fr_FR: Titres

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Helix
fr_FR: Hélix

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: Hide arrows if browser width is less then
fr_FR: Masquer les flèches si la largeur du navigateur est inférieure à

en: Hide featured image on post page:
fr_FR: Masquer l’image mise en avant sur l’article :

en: Hide on mobile layout
fr_FR: Masquer sur la disposition mobile

en: Hide page title
fr_FR: Masquer le titre de page

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Home URL:
fr_FR: URL d'accueil :

en: Hor. Tablet
fr_FR: Tablette Hor.

en: Hor. tablet
fr_FR: Tablette Hor.

en: Horizontal Offset
fr_FR: Décalage Horizontal

en: Horizontal Position
fr_FR: Position Horizontale

en: Horizontal length
fr_FR: Longueur horizontale

en: Horizontal offset
fr_FR: Décalage horizontal

en: Horizontal position
fr_FR: Position horizontale

en: Hover
fr_FR: Survol

en: Hover Color Setting
fr_FR: Réglage Couleur au Survol

en: Hover Icon
fr_FR: Icône au survol

en: Hover background animation
fr_FR: Animation fond au survol

en: Hover background color
fr_FR: Couleur fond au survol

en: How to:
fr_FR: Comment :

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
fr_FR: Salut ! Téléchargez votre fichier WordPress eXtended RSS (WXR) et nous importerons les articles, pages, commentaires, champs personnalisés, catégories et étiquettes dans ce site.

en: I am test text for TEASER. Click edit button to change this text.
fr_FR: Je suis un texte de test pour une BANDE ANNONCE. Cliquez sur le bouton modifier pour changer ce texte.

en: Icon + button
fr_FR: Icône + bouton

en: Icon + title + button
fr_FR: Icône + titre + bouton

en: Icon Background
fr_FR: Icône de fond

en: Icon Background Color
fr_FR: Couleur Fond Icône

en: Icon Border Color
fr_FR: Couleur Bordure Icône

en: Icon Color
fr_FR: Couleur Icône

en: Icon Margin
fr_FR: Marge Icône

en: Icon Position
fr_FR: Position Icône

en: Icon Size
fr_FR: Taille Icône

en: Icon Size & Background
fr_FR: Taille d'icône & fond

en: Icon Spacing
fr_FR: Espacement Icône

en: Icon alignment
fr_FR: Alignement icône

en: Icon background color
fr_FR: Couleur de fond d'icône

en: Icon border color
fr_FR: Couleur bordure d'icône

en: Icon color
fr_FR: Couleur d'icône

en: Icon gap
fr_FR: Écart icône

en: Icon gaps
fr_FR: Écarts icône

en: Icon link
fr_FR: Lien icône

en: Icon paddings
fr_FR: Remplissages icône

en: Icon selector
fr_FR: Sélection icône

en: Icon settings
fr_FR: Réglages icône

en: Icon size
fr_FR: Taille d'icône

en: Icon with text
fr_FR: Icône avec texte

en: Icons Bar
fr_FR: Barre d'icônes

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
fr_FR: Si un nouvel utilisateur est créé par WordPress, un nouveau mot de passe sera généré de manière aléatoire et le nouveau rôle d'utilisateur sera défini comme %s. La modification manuelle des détails des nouveaux utilisateurs sera nécessaire.

en: If anchor is &quot;contact&quot;, use &quot;#!/contact&quot; as its smooth scroll link.
fr_FR: Si l'ancre est &quot;contact&quot;, utilisez &quot;#!/Contact&quot; comme lien de défilement.

en: If selected, larger image will be opened on click.
fr_FR: Si sélectionné, une grande image sera ouverte au clic.

en: If you choose to keep the demo, you will no longer be able to bulk remove it.  Do you wish to continue?
fr_FR: Si vous choisissez de conserver la démo, vous ne pourrez plus la supprimer en bloc. Souhaitez-vous continuer ?

en: If you have a coupon code, please apply it below.
fr_FR: Si vous avez un code promo, veuillez l'appliquer ci-dessous.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
fr_FR: Si vous avez déjà fait des achats avec nous, veuillez saisir vos coordonnées ci-dessous. Si vous êtes un nouveau client, veuillez passer à la section Paiement et expédition.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
fr_FR: Si vous souhaitez styliser plusieurs éléments différemment, utilisez ce champ pour ajouter une classe et la faire correspondre avec votre feuille CSS

en: Ignore Sticky Posts
fr_FR: Ignorer Article Vedette

en: Image & background style
fr_FR: Style de fond & image

en: Image ALT
fr_FR: Alt d’image

en: Image HEIGHT
fr_FR: HAUTEUR Image

en: Image Ratio
fr_FR: Rapport Image

en: Image Settings
fr_FR: Réglages image

en: Image URL
fr_FR: URL de l’image

en: Image URL.
fr_FR: URL de l’image

en: Image Visibility
fr_FR: Visibilité Image

en: Image WIDTH
fr_FR: LARGEUR Image

en: Image border radius
fr_FR: Rayon de bordure d'image

en: Image decoration
fr_FR: Décoration d'image

en: Image hover background color
fr_FR: Couleur de fond d’image au survol

en: Image hovers
fr_FR: Survol d'image

en: Image link
fr_FR: Lien image

en: Image paddings
fr_FR: Remplissage images

en: Image preview
fr_FR: Aperçu d'image

en: Image proportions
fr_FR:  Proportions image

en: Image size
fr_FR: Taille d'image

en: Image sizing
fr_FR: Dimensionnement de l'image

en: Image width
fr_FR: Largeur image

en: Images from Media Library
fr_FR: Images de la médiathèque

en: Images height
fr_FR: Hauteur images

en: Images width
fr_FR: Largeur images

en: Import Attachments
fr_FR: Importer des pièces jointes

en: Import Fail!
fr_FR: Échec de l'importation !

en: Import WordPress
fr_FR: Importer WordPress

en: Import a pre-made site
fr_FR: Importer un site pré-créés

en: Import author:
fr_FR: Importer l'auteur :

en: Import post
fr_FR: Importer article

en: Import the entire content
fr_FR: Importer le contenu entier

en: Importing
fr_FR: Importation

en: Importing attachments.
fr_FR: Importation pièces jointes.

en: Importing content.
fr_FR: Importation contenu.

en: Importing post.
fr_FR: Importation article.

en: Importing slider(s).
fr_FR: Importation diaporama(s).

en: Importing theme options.
fr_FR: Importation options du thème.

en: Importing...
fr_FR: Importation ...

en: In order to import this demo, you need to install/activate the following plugins:
fr_FR: Pour importer cette démo, vous devez installer/activer les extensions suivantes :

en: In percents.
fr_FR: En pourcentage.

en: In pixels.
fr_FR: En pixels.

en: In pixels. Leave this field empty if you want to preserve original thumbnails proportions.
fr_FR: En pixels. Laissez ce champ vide si vous voulez préserver les proportions originales des miniatures.

en: In pixels. This setting works only for inner row (a row inside a row).
fr_FR: En pixels. Ce réglage fonctionne uniquement pour la ligne intérieure (une ligne à l'intérieur d'une ligne).

en: In pixels. Will be calculated automatically if empty.
fr_FR: En pixels. Sera calculée automatiquement si vide.

en: In pixels; negative values are allowed. if this is <a href="%s" target="_blank">the first stripe</a>, set -50px.
fr_FR: En pixels, valeurs négatives autorisées. Si ceci est <a href="%s" target="_blank">la première rayure</a>, définissez -50px.

en: In pixels; negative values are allowed. if this is <a href="%s" target="_blank">the last stripe</a>, set -50px.
fr_FR: En pixels, valeurs négatives autorisées. Si ceci est <a href="%s" target="_blank">la dernière rayure</a>, définissez -50px.

en: Inactive image opacity (%)
fr_FR: Opacité image inactive (%)

en: Inactive images content
fr_FR: Contenu images inactives

en: Include
fr_FR: Inclure

en: Include By
fr_FR: Inclure Par

en: Incompatible Archive.
fr_FR: Archive incompatible.

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Inline, above content
fr_FR: En ligne, au-dessus du contenu

en: Inline, below content
fr_FR: En ligne, sous le contenu

en: Inner padding
fr_FR: Remplissage intérieur

en: Input graph value here. Choose range between 0 and 100.
fr_FR: Entrez le valeur du diagramme ici. Choisissez une valeur de 0 à 100

en: Input integer value for label. If empty "Pie value" will be used.
fr_FR: Entrez un valeur pour le label. Si vide la "Valeur du diagramme" sera utilisée.

en: Install
fr_FR: Installation

en: Install %2$s
fr_FR: Installation %2$s

en: Install Location:
fr_FR: Emplacement d'installation :

en: Install Plugins
fr_FR: Installation des extensions

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installation Des Extensions Nécessaires

en: Install or update plugins
fr_FR: Installer ou mettre à jour des extensions

en: Installation Path:
fr_FR: Emplacement de l'installation :

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais non activé

en: Installed version:
fr_FR: Version installée :

en: Installing
fr_FR: Installation

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation de l'extension : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et Activation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Insufficient user rights.
fr_FR: Droits d'utilisateur insuffisants.

en: Invalid file type
fr_FR: Type de fichier invalide

en: Invalid response.
fr_FR: Réponse invalide.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
fr_FR: Il est fortement recommandé de sauvegarder votre base de données avant de continuer. Voulez-vous vraiment exécuter le programme de mise à jour maintenant ?

en: It looks like nothing was found at this location. Try using the search box below:
fr_FR: Il semble que rien n'ait été trouvé à cet endroit. Essayez d'utiliser le champ de recherche ci-dessous :

en: It seems that the font with the same name is already exists! Please upload the font with different name.
fr_FR: Il semble qu'une police du même nom existe déjà ! Veuillez envoyer une police avec un nom différent.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Nous ne trouvons pas ce que vous cherchez. La barre de recherche pourrait vous être utile

en: It works if the image is set.
fr_FR: Cela fonctionne si l'image est définie.

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Item #1
fr_FR: Élément #1

en: Item #2
fr_FR: Élément #2

en: Item content. Click the edit button to change this text.
fr_FR: Contenu de l'élément. Cliquez sur le bouton modifier pour modifier ce texte.

en: Item content. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fr_FR: Contenu élément. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: Item margins
fr_FR: Marges élément

en: Item paddings
fr_FR: Remplissage élément

en: Item subtitle
fr_FR: Sous-titre élément

en: Items alignment
fr_FR: Alignement des éléments

en: Keep this post
fr_FR: Gardez cet article

en: Landscape images behavior
fr_FR: Comportement images en paysage

en: Language:
fr_FR: Language :

en: Laptop
fr_FR: Portable

en: Large font
fr_FR: Police large

en: Latest Products
fr_FR: Derniers produits

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: Layout Settings
fr_FR: Réglages de disposition

en: Layout, Columns & Responsiveness
fr_FR: Disposition, Colonnes Et Réactivité

en: Lazy Load
fr_FR: Chargement Différé

en: Lazy loading
fr_FR: Chargement différé

en: Leave a comment
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Leave empty to display all posts.
fr_FR: Laissez vide pour afficher tous les articles.

en: Leave empty to show all products. Input product ID or product SKU or product title to see suggestions.
fr_FR: Laissez vide pour afficher tous les produits. Saisissez l'ID, le SKU ou le titre du produit pour voir des suggestions.

en: Leave empty to show full text.
fr_FR: Laissez vide pour afficher le texte complet.

en: Leave empty to show products from all categories. Input product category name to see suggestions.
fr_FR: Laissez vide pour afficher les produits de toutes les catégories. Saisissez un nom de catégorie de produits pour voir des suggestions.

en: Leave empty to show the entire excerpt.
fr_FR: Laissez vide pour afficher l'intégralité de l'extrait.

en: Leave empty to use H3 font size.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la taille de police H3.

en: Leave empty to use H3 line height.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la hauteur de ligne H3.

en: Leave empty to use H4 font size.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la taille de police H4.

en: Leave empty to use H4 line height.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la hauteur de ligne H4.

en: Leave empty to use accent color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur accentué.

en: Leave empty to use default color from Theme Options/Buttons
fr_FR: Laisser vide pour utiliser la couleur par défaut de Options Thème/Boutons

en: Leave empty to use default content boxes color & decoration.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur et la décoration des zones de contenu par défaut.

en: Leave empty to use default content boxes color & decoration. Note that decoration doesn't apply to gradient backgrounds.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur et la décoration des zones de contenu par défaut. Notez que la décoration ne s'applique pas aux fonds en dégradé.

en: Leave empty to use default divider color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur de séparation par défaut.

en: Leave empty to use default gap
fr_FR: Laisser vide pour utiliser l'écart par défaut

en: Leave empty to use default spacing
fr_FR: Laissez vide pour utiliser l'écart par défaut

en: Leave empty to use default text
fr_FR: Laisser vide pour utiliser le texte par défaut

en: Leave empty to use headers color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur des en-têtes.

en: Leave empty to use headings color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur des en-têtes.

en: Leave empty to use large font size.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser une grande taille de police.

en: Leave empty to use large line height.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser une grande hauteur de ligne.

en: Leave empty to use medium font size.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser une taille de police moyenne.

en: Leave empty to use medium line height.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser une hauteur de ligne moyenne.

en: Leave empty to use predefined color or category color indication.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser une couleur prédéfinie ou une indication de couleur de catégorie.

en: Leave empty to use predefined color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur prédéfinie.

en: Leave empty to use primary text color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur principale du texte.

en: Leave empty to use secondary text color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur secondaire du texte.

en: Leave empty to use small font size.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser une petite taille de police.

en: Leave empty to use small line height.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser une petite hauteur de ligne.

en: Leave empty to use value from the WP Reading settings.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la valeur des réglages de lecture WP.

en: Leave empty to use value from the WP Reading settings. Set "-1" to show all posts.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la valeur des réglages de lecture WP. Définissez "-1" pour afficher tous les articles.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Arrow Position
fr_FR: Position de la flèche gauche

en: Left aligned with content
fr_FR: Aligné à gauche avec contenu

en: Left arrow horizontal offset
fr_FR: Décalage horizontal de la flèche gauche

en: Left padding
fr_FR: Remplissage gauche

en: Left, title after content
fr_FR: À gauche, titre après contenu

en: Left, title before content
fr_FR: À gauche, titre avant le contenu

en: Legacy Features
fr_FR: Fonctions héritées

en: Let’s get some work done!
fr_FR: Mettons-nous au travail !

en: Lieve empty to use original proportions
fr_FR: Lieve vide pour utiliser les proportions originales

en: Light
fr_FR: Clair

en: Light Gray
fr_FR: Gris clair

en: Line color
fr_FR: Couleur de ligne

en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Line width
fr_FR: Largeur de ligne

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Color
fr_FR: Couleur Lien

en: Link Target
fr_FR: Cible Lien

en: Link URL
fr_FR: Lien URL

en: Link settings
fr_FR: Réglages lien

en: Linkedin
fr_FR: LinkedIn

en: Links
fr_FR: Liens

en: Links Lead To
fr_FR: Liens Mènent A

en: List item image
fr_FR: Image de l'élément de liste

en: List style
fr_FR: Style de liste

en: List view
fr_FR: Vue liste

en: Live empty to use accent color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur accentué.

en: Live empty to use accent color.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser la couleur accentué.

en: Load more
fr_FR: Charger la suite

en: Loading Effect
fr_FR: Effet de Chargement

en: Loading effect
fr_FR: Effet de chargement

en: Loading...
fr_FR: Chargement ...

en: Log in
fr_FR: Connexion

en: Log in to Reply
fr_FR: Connectez-vous pour répondre

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
fr_FR: Connecté comme <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Se déconnecter de ce compte">Déconnexion ?</a>

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Lost your password?
fr_FR: Mot de passe perdu ?

en: Mail
fr_FR: E-mail

en: Main Menu
fr_FR: Menu Principal

en: Main menu
fr_FR: Menu principal

en: Make All Posts The Same Width
fr_FR: Rendre tous les Articles de la même Largeur

en: Make all posts the same width
fr_FR: Faire tous les articles de la même largeur

en: Make sure you add the actual URL of the video and not the share URL.
    				Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=l-epKcOA7RQ
    				Vimeo: https://vimeo.com/94502406
fr_FR: Assurez-vous d'ajouter l'URL réelle de la vidéo et non l'URL de partage.
    				Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=l-epKcOA7RQ
    				Vimeo : https://vimeo.com/94502406

en: Manual Selection
fr_FR: Sélection Manuelle

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Margin-bottom
fr_FR: Marge inférieur

en: Margin-left
fr_FR: Marge gauche

en: Margin-right
fr_FR: Marge droite

en: Margin-top
fr_FR: Marge supérieur

en: Masonry
fr_FR: Maçonnerie

en: Max Image Width
fr_FR: Largeur Maximale image

en: Max Upload Size:
fr_FR: Taille d’envoi maximale :

en: Max width  (%)
fr_FR: Largeur max (%)

en: Max width (%)
fr_FR: Largeur max (%)

en: Maximum Number Of Words
fr_FR: Nombre Maximum de Mots

en: Maximum number of words
fr_FR: Nombre maximum de mots

en: Media Gallery Carousel
fr_FR: Carrousel de la galerie multimédia

en: Media Gallery Masonry and Grid
fr_FR: Maçonnerie et Grille de Galerie Multimédia

en: Media style
fr_FR: Style de média

en: Medium font
fr_FR: Police moyenne

en: Menu Order
fr_FR: Menu Commande

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
fr_FR: Élément de menu ignoré en raison d'un identifiant de menu invalide : %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
fr_FR: Élément de menu ignoré en raison d'un identifiant de menu manquant

en: Menu order
fr_FR: Menu commande

en: Message textarea height
fr_FR: Hauteur de la zone de texte de message

en: Meta Information
fr_FR: Information Meta

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Min width (%):
fr_FR: Largeur mini (%)

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimum nécessaire :

en: Misc link
fr_FR: Lien divers

en: Mob. Phone
fr_FR: Tel Mob.

en: Mobile Menu
fr_FR: Menu Mobile

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Monthly Archives: %s
fr_FR: Archives du mois : %s

en: Move up
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: Multipurpose Carousel
fr_FR: Carrousel polyvalent

en: My Account
fr_FR: Mon Compte

en: My The7
fr_FR: Mon The7

en: MySQL Version:
fr_FR: Version MySQL :

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name &#42;
fr_FR: Nom &#42;

en: Name / Date Ordering
fr_FR: Tri par Nom / Date

en: Name&#42;
fr_FR: Nom &#42;

en: Navigation & Thumbnails
fr_FR: Navigation & Miniatures

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Nouveaux commentaires &rarr;

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next (arrow right)
fr_FR: Suivant (flèche droite)

en: Next album:
fr_FR: Album suivant :

en: Next post:
fr_FR: Article suivant :

en: Next tab
fr_FR: Onglet suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Pas d'action requise. L'extension %1$s est déjà active.

en: No change
fr_FR: Pas de changement

en: No file chosen
fr_FR: Pas de fichier choisi

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucune extensions n'a été sélectionnée pour être activé. Pas d'action prise.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucune extensions n'est disponible pour être installé pour le moment.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucune extensions n'est disponible pour être installé pour le moment.

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Aucune extension à installer, mettre à jour ou activer.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucune extensions n'a été sélectionnée pour être activé. Pas d'action prise.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucune extensions n'a été sélectionnée pour être installé. Pas d'action prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucune extensions n'a été sélectionnée pour être mise à jour. Pas d'action prise.

en: No products in the cart.
fr_FR: Pas de produit dans le panier.

en: No title
fr_FR: Pas de titre

en: Nofollow
fr_FR: Pas de suivi

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not Enabled
fr_FR: Non activé

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Note that the amount of posts per page is the product of "Products per row" and "Rows per page" settings from "Appearance"->"Customize"->"WooCommerce"->"Products Catalog".
fr_FR: Notez que le nombre d'articles par page est le produit des réglages "Produits par ligne" et "Lignes par page" de "Apparence" -> "Personnaliser" -> "WooCommerce" -> "Catalogue de produits".

en: Note:
fr_FR: Note :

en: Note: By default, all your posts will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
fr_FR: Note : Par défaut touts les articles seront affichés. <br>Si vous voulez restreindre cela, sélectionnez la catégorie ci-dessus. Seules les catégories sélectionnées seront affichées.

en: Nothing Found
fr_FR: Aucun résultat

en: Number Of Thumbnails
fr_FR: Nombre de Mignatures

en: Number of columns
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Number of images to display on one page
fr_FR: Nombre d'images à afficher sur une page

en: Number of lines.
fr_FR: Nombre de lignes.

en: Number of posts to display on one page
fr_FR: Nombre d'article à afficher sur cette page

en: Number of posts to show
fr_FR: Nombre d'article à afficher

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Offset for posts query (i.e. 2 means, posts will be displayed starting from the third post).
fr_FR: Décalage pour la requête d'articles (c'est-à-dire que 2 signifie que les articles seront affichés à partir du troisième article).

en: Old price for sale products
fr_FR: Ancien prix de vente des produits

en: On Hover
fr_FR: Au Survol

en: On click action
fr_FR: Action au clic

en: On icon click (parent clickable)
fr_FR: Sur clique icône (parent cliquable)

en: On item click (parent unclickable)
fr_FR: Sur clique élément (parent cliquable)

en: On the scroller, fixed
fr_FR: Sur le défilement, fixe

en: On the scroller, hidden by default
fr_FR: Sur le défilement, masqué par défaut

en: On the scroller, visible by default
fr_FR: Sur le défilement, visible par défaut

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_FR: Oops ! Cette page n'existe pas !

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open Lightbox On Click
fr_FR: Sur Clique Lightbox Ouvrir

en: Open in lighbox
fr_FR: Ouvrir dans une lightbox

en: Open in popup on click
fr_FR: Ouvrir en popup sur clic

en: Open link in
fr_FR: Ouvrir le lien dans

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order By
fr_FR: Trier Par

en: Order Complete
fr_FR: Commande terminée

en: Order Details
fr_FR: Détails de Commande

en: Order Number:
fr_FR: Numéro de commande :

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Order saved
fr_FR: Commande enregistré

en: Order way
fr_FR: Façon de commander

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other posts
fr_FR: Autres articles

en: Out Of Stock
fr_FR: Produit Épuisé

en: Outer padding
fr_FR: Remplissage extérieur

en: Overlapping Headers
fr_FR: En-têtes superposés

en: Overlapping content area
fr_FR: Zone de contenu superposée

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: Overlay background margins
fr_FR: Marges superposition du fond

en: Overline
fr_FR: Sur la ligne

en: PHP Max Input Vars:
fr_FR: Entrée Max PHP Vars :

en: PHP Memory Limit
fr_FR: Limite de mémoire PHP

en: PHP Post Max Size:
fr_FR: Taille Max PHP Post :

en: PHP Time Limit
fr_FR: Limite de temps PHP

en: PHP Time Limit:
fr_FR: Limite de temps PHP :

en: PHP Version:
fr_FR: Version de PHP :

en: Padding
fr_FR: Remplissage

en: Paddings
fr_FR: Remplissages

en: Page Header Settings
fr_FR: Réglages En-tête Page

en: Page Paddings
fr_FR: Remplissage page

en: Page not found
fr_FR: Page non trouvée

en: Page title
fr_FR: Titre de page

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Pagination & Categorization
fr_FR: Pagination et catégorisation

en: Pagination Mode
fr_FR: Mode de Pagination

en: Pagination mode
fr_FR: Mode de pagination

en: Paint background
fr_FR: Fond plein

en: Parallax speed
fr_FR: Vitesse de parallax

en: Parsing content.
fr_FR: Analyser le contenu.

en: Partners, Clients, etc.
fr_FR: Partenaires, clients, etc.

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password *
fr_FR: Mot de passe *

en: Past Day
fr_FR: Dernier Jour

en: Past Month
fr_FR: Mois Passé

en: Past Quarter
fr_FR: Dernier Trimestre

en: Past Week
fr_FR: Dernière Semaine

en: Past Year
fr_FR: Dernière Année

en: Path to uploads folder:
fr_FR: Chemin d'accès au dossier des téléversements :

en: Pay
fr_FR: Lire

en: Payment method:
fr_FR: Mode de paiement :

en: Percent
fr_FR: Pourcentage

en: Phone
fr_FR: Tel

en: Phone:
fr_FR: Tel :

en: Photo Albums
fr_FR: Albums photos

en: Photo Albums slug
fr_FR: Identifiant albums photo

en: Photo Scroller
fr_FR: Défilement Photo

en: Pie Chart
fr_FR: Diagramme circulaire

en: Pie label value
fr_FR: Valeur de label de diagramme

en: Pie value
fr_FR: Valeur de diagramme

en: Pin it
fr_FR: Partager sur Pinterest

en: Pingback:
fr_FR: Ping :

en: Pixel overlay
fr_FR: Superposition pixel

en: Please <a href="%s">register</a> the theme
fr_FR: Veuillez <a href="%s">enregistrer</a> le thème

en: Please <a href="%s">register</a> the theme to install this demo.
fr_FR: Veuillez <a href="%s">enregistrer</a> le thème pour installer cette démo.

en: Please accept the privacy policy.
fr_FR: Veuillez accepter la politique de confidentialité.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l'administrateur de ce site pour de l'aide.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur d'extension et lui demander de conditionner son extension conformément aux directives de WordPress.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
fr_FR: Veuillez copier et coller ces informations dans votre ticket lorsque vous contactez l'assistance :

en: Please correct the errors highlighted below and try again.
fr_FR: Veuillez corriger les erreurs mise en évidence et essayez à nouveau.

en: Please don't hesitate to contact our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">support</a>.
fr_FR: N&#39;hésitez pas à contacter notre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">support</a>.

en: Please note that this setting affects post paddings. So, for example: a value 10px will give you 20px gaps between posts)
fr_FR: Veuillez noter que ce réglage affecte les remplissages d'article. Ainsi, par exemple: une valeur de 10 pixels vous donnera des écarts de 20 pixels entre les articles)

en: Please note: narrow image with left or right alignment will be wrapped by the text below.
fr_FR: Veuillez noter : une image étroite avec un alignement à gauche ou à droite sera enveloppée par le texte ci-dessous.

en: Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
fr_FR: Veuillez appuyer sur Ctrl/Cmd + C pour copier.

en: Please, fill the captcha.
fr_FR: Veuillez remplir le captcha.

en: Please, mind that after an upgrade, plugin speciffic content would be not compatible with older versions of plugin.
fr_FR: Veuillez noter qu'après une mise à niveau, le contenu spécifique au plugin peut ne pas être compatible avec les anciennes versions du plugin.

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Extension activé avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: Échec d'activation de l'extension

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: Extension non activée. Une version plus récente de %s est requise pour ce thème. Merci de la mettre à jour.

en: Plugin(s) activated successfully.
fr_FR: Extension(s) activé(s) avec succès.

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Pointer
fr_FR: Pointeur

en: Pointer Color
fr_FR: Couleur Pointeur

en: Pointer Height
fr_FR: Hauteur Pointeur

en: Popularity
fr_FR: Popularité

en: Portfolio slug
fr_FR: Identifiant portfolio

en: Portrait images behavior
fr_FR: Comportement images en portrait

en: Post
fr_FR: Article

en: Post Design & Elements
fr_FR: Style article et éléments

en: Post Meta
fr_FR: Meta Article

en: Post Title
fr_FR: Titre De L'Article

en: Post comment
fr_FR: Poster commentaire

en: Post image
fr_FR: Image article

en: Post navigation
fr_FR: Navigation article

en: Post paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between posts)
fr_FR: Remplissage article (par exemple, un remplissage de 5 pixels vous donnera un espace de 10 pixels entre les articles)

en: Post wide/normal width can be chosen in single post options.
fr_FR: La largeur large/normale de l'article peut être choisie dans les options simple de l'article.

en: Post width based
fr_FR: Basé sur la largeur d'article

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts Carousel
fr_FR: Carrousel d'Articles

en: Posts Filter
fr_FR: Filtre Articles

en: Posts Masonry & Grid
fr_FR: Maçonnerie & Grille d'Articles

en: Posts Number & Order
fr_FR: Tri & Nombre Des Articles

en: Posts Offset
fr_FR: Décalage Articles

en: Posts Per Page
fr_FR: Articles par Page

[ctx: Posts Query Control]
en: Manual Selection
fr_FR: Sélection Manuelle

en: Posts offset
fr_FR: Position articles

en: Posts per page
fr_FR: Articles par page

en: Posts width
fr_FR: Largeur articles

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré-Packagé

en: Pre-made Websites
fr_FR: Sites Web pré-créés

en: Preserve Image Proportions
fr_FR: Conserver Proportions Image

en: Preset Actions
fr_FR: Actions prédéfinies

en: Preset saved
fr_FR: Présélection enregistrée

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous (arrow left)
fr_FR: Précédent (flèche gauche)

en: Previous album:
fr_FR: Album précédent :

en: Previous post:
fr_FR: Article précédent :

en: Previous tab
fr_FR: Onglet précédent

en: Previously used menu
fr_FR: Menu précédemment utilisé

en: Price
fr_FR: Prix

en: Primary menu
fr_FR: Menu principal

en: Primary text
fr_FR: Texte principal

en: Privacy message
fr_FR: Message de confidentialité

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Carousel
fr_FR: Carrousel Produit

en: Product Data Tabs
fr_FR: Onglets Données Produit

en: Product Images
fr_FR: Images Produit

en: Product Masonry & Grid
fr_FR: Maçonnerie & Grille Produit

en: Product Meta
fr_FR: Meta Produit

en: Product Related
fr_FR: Produit Relatif

en: Product description
fr_FR: Description du produit

en: Product description color
fr_FR: Couleur description du produit

en: Product details
fr_FR: Détails du produit

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
fr_FR: Nb

en: Product rating
fr_FR: Note du produit

en: Product short description
fr_FR: Description courte du produit

en: Product titles & price
fr_FR: Prix et titres produits

en: Products Carousel
fr_FR: Carrousel de produits

en: Products Masonry and Grid
fr_FR: Maçonnerie et Grille Produits

en: Project media
fr_FR: Média du projet

en: Purchase Code
fr_FR: Code d'achat

en: Purchase Code:
fr_FR: Code d'achat :

en: Purchase code is not valid.
fr_FR: Le code d'achat n'est pas valide.

en: Purchase code successfully de-registered.
fr_FR: Le code d'achat a été désinscrit avec succès.

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Query
fr_FR: Requêtes

en: Query ID
fr_FR: ID Requête

en: Quick scale
fr_FR: Échelle rapide

en: Quick start guide
fr_FR: Guide de démarrage rapide

en: Quote type
fr_FR: Type de citation

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Rating
fr_FR: Notation

en: Read More
fr_FR: Lire la Suite

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Read more about %s
fr_FR: En savoir plus sur %s

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier article ? <a href="%1$s">C'est par ici</a>.

en: Recently Viewed
fr_FR: Vu Récemment

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Recommended Plugins
fr_FR: Extensions recommandé

en: Refresh Cart
fr_FR: Actualiser le panier

en: Register
fr_FR: Enregistrer

en: Register Theme
fr_FR: Enregistrer Le Thème

en: Related
fr_FR: En rapport

en: Related Posts
fr_FR: Articles Similaires

en: Related Products
fr_FR: Produits Annexe

en: Related products
fr_FR: Produits similaires

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
fr_FR: N'oubliez pas de mettre à jour les mots de passe et les rôles des utilisateurs importés.

en: Remote file is incorrect size
fr_FR: La taille du fichier distant est incorrecte

en: Remote file is too large, limit is %s
fr_FR: Le fichier distant est trop volumineux, la limite est de %s

en: Remote server did not respond
fr_FR: Le serveur distant ne répond pas

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
fr_FR: Le serveur distant a renvoyé la réponse d'erreur %1$d %2$s

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Remove this item
fr_FR: Retirer cet élément

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply to %s
fr_FR: Répondre à %s

en: Reposition arrows after browser width
fr_FR: Repositionner flèches après la largeur du navigateur

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Required fields
fr_FR: Champs requis

en: Required fields are marked %s
fr_FR: Champs requis marqués avec  %s

en: Requires Update
fr_FR: Mise à jour requise

en: Responsive behaviour
fr_FR: Comportement réactif

en: Responsiveness
fr_FR: Réactivité

en: Responsiveness Mode
fr_FR: Mode de Réactivité

en: Responsiveness mode
fr_FR: Mode réactif

en: Restore Defaults
fr_FR: Par Défaut

en: Restoring Defaults ...
fr_FR: Par Défaut ...

en: Results for "%s"
fr_FR: Résultats pour "%s"

en: Return to Plugins Installer
fr_FR: Retour Vers L'Installeur D'Extensions

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retour Vers L'Installeur D'Extensions Requises

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au Tableau de bord

en: Returning customer?
fr_FR: Déjà client ?

en: Reverse direction aware
fr_FR: Sens inverse de la direction

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Arrow Position
fr_FR: Position de la flèche droite

en: Right aligned with content
fr_FR: Aligné à droite avec le contenu

en: Right arrow horizontal offset
fr_FR: Décalage horizontal de la flèche droite

en: Right padding
fr_FR: Remplissage droite

en: Right, title after content
fr_FR: À droite, titre après contenu

en: Right, title before content
fr_FR: À droite, titre avant le contenu

en: Row minimum height
fr_FR: Hauteur minimale de ligne

en: Row style
fr_FR: Style de ligne

en: Rss
fr_FR: RSS

en: Run the updater
fr_FR: Exécutez le programme de mise à jour

en: SUHOSIN Installed:
fr_FR: SUHOSIN Installé :

en: Sale
fr_FR: Vente

en: Sale Flash
fr_FR: Vente Flash

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Options
fr_FR: Enregistrer Options

en: Save as default
fr_FR: Enregistrer par défaut

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
fr_FR: Enregistrez mon nom, mon e-mail et mon site Web dans ce navigateur pour la prochaine fois que je commenterai.

en: Saving Options ...
fr_FR: Enregistrement Options ...

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Scale Animation On Hover
fr_FR: Mettre Animation A l’Échelle au Survol

en: Scale animation on hover
fr_FR: Mettre à l'échelle animation au survol

en: Scale in
fr_FR: Échelle dans

en: Scale up
fr_FR: Augmenter

en: Scroll Mode
fr_FR: Mode Défilement

en: Scroll mode
fr_FR: Mode de défilement

en: Scroller
fr_FR: Défilement

en: Scrolling
fr_FR: Défilement

en: Search & Select
fr_FR: Rechercher et Sélectionner

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour : %s

en: Search by demo name or URL (link)
fr_FR: Recherche par nom de démonstration ou URL (lien)

en: Search by demo name or URL (link):
fr_FR: Recherche par nom de démonstration ou URL (lien) :

en: Search form
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Search:
fr_FR: Recherche :

en: Secondary text
fr_FR: Texte secondaire

en: Seems that you use expired or incorrect nonce. Please reload the page and try again.
fr_FR: Il semble que vous utilisez un nonce expiré ou incorrect. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: Select Files
fr_FR: Sélectionner des fichiers

en: Select Images
fr_FR: Sélectionner Images

en: Select Taxonomy
fr_FR: Sélectionner Taxonomie

en: Select Terms
fr_FR: Sélectionner Conditions

en: Select a %s
fr_FR: Choix de %s

en: Select how to sort retrieved posts.
fr_FR: Sélectionner comment trier les articles trouvés.

en: Select icon from library.
fr_FR: Sélectionner icône dans la bibliothèque.

en: Select images from media library.
fr_FR: Sélectionner des images dans la bibliothèque multimédia.

en: Select pie chart color.
fr_FR: Choisissez la couleur de votre diagramme

en: Select...
fr_FR: Sélectionner ...

en: Separate slide's elements
fr_FR: Eléments de la diapositive séparés

en: Separator Between
fr_FR: Séparateur Entre

en: Separator Color
fr_FR: Couleur Séparateur

en: Server Environment
fr_FR: Environnement de serveur

en: Server Info:
fr_FR: Info serveur :

en: Server error.
fr_FR: Erreur du serveur.

en: Service Information
fr_FR: Informations de service

en: Service is temporary unavailable. Theme update, installation and update of bundled plugins and demo content are not available. Please check back later.
    If the issue persists, contact your hosting provider and make sure that %s is not blocked.
fr_FR: Le service est temporaire indisponible. La mise à jour du thème, l'installation et la mise à jour des extensions et du contenu de démonstration fournis ne sont pas disponibles. Veuillez réessayer ultérieurement.Si le problème persiste, contactez votre hébergeur et assurez-vous que %s n'est pas bloqué.

en: Set display "swap" for google fonts
fr_FR: Définir l'affichage "permuter" pour les polices google

en: Set image proportions, for example: 4x3, 3x2.
fr_FR: Définissez les proportions de l'image, par exemple: 4x3, 3x2.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up on the page. This only affects the frontend.
fr_FR: Réglez sur Oui pour éviter que les publications en double n'apparaissent sur la page. Cela n'affecte que le frontend.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up. This only effects the frontend.
fr_FR: Réglez sur Oui pour éviter que les publications en double n'apparaissent. Cela affecte uniquement le frontend.

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
fr_FR: La définition d'une date "Avant" affichera tous les articles publiés jusqu'à la date choisie (incluse).

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
fr_FR: La définition d'une date "Après" affichera tous les articles publiés depuis la date choisie (incluse).

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings Presets
fr_FR: Réglages Prédéfinis

en: Shadow color
fr_FR: Couleur de l'ombre

en: Share
fr_FR: Partager

en: Share on %s
fr_FR: Partager sur %s

en: Share on Facebook
fr_FR: Partager sur Facebook

en: Share on Linkedin
fr_FR: Partager sur Linkedin

en: Share on Whatsapp
fr_FR: Partager sur Whatsapp

en: Share this
fr_FR: Partager ceci

en: Share with %s
fr_FR: Partager avec %s

en: Ship to a different address?
fr_FR: Livrer à une adresse différente ?

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show All Pages In Paginator
fr_FR: Afficher Toutes Les Pages Dans La Pagination

en: Show Arrows On Desktop
fr_FR: Afficher Flèches Sur Bureau

en: Show Arrows On Mobile
fr_FR: Afficher Flèches Sur Mobile

en: Show Arrows On Tablet
fr_FR: Afficher Flèches Sur Tablette

en: Show Big Image Arrows
fr_FR: Afficher Flèches Grande Image

en: Show Bullets On Desktop
fr_FR: Afficher Puces Sur Bureau

en: Show Bullets On Mobile
fr_FR: Afficher Puces Sur Mobile

en: Show Bullets On Tablet
fr_FR: Afficher Puces Sur Tablette

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Show Fancy date
fr_FR: Afficher date fancy

en: Show Thumbnail Arrows
fr_FR: Afficher Flèches Miniatures

en: Show all pages in paginator
fr_FR: Afficher toutes les pages dans la pagination

en: Show arrow background
fr_FR: Afficher flèche du fond

en: Show arrow background hover
fr_FR: Afficher flèche du fond au survol

en: Show arrow border color
fr_FR: Afficher la couleur de la bordure de flèche

en: Show arrow border color hover
fr_FR: Afficher la couleur de la bordure de flèche au survol

en: Show arrows
fr_FR: Afficher les flèches

en: Show arrows on mobile device
fr_FR: Afficher les flèches sur l'appareil mobile

en: Show asc. / desc. ordering
fr_FR: Afficher l’ordre asc / desc :

en: Show background
fr_FR: Afficher fond

en: Show bullets
fr_FR: Afficher marqueurs

en: Show button
fr_FR: Afficher bouton

en: Show categories filter
fr_FR: Afficher le filtre catégories

en: Show dividers
fr_FR: Afficher séparateurs

en: Show fancy categories
fr_FR: Afficher les catégories fancy

en: Show header below slideshow
fr_FR: Afficher l'en-tête sous le diaporama

en: Show icon
fr_FR: Afficher icône

en: Show icon background
fr_FR: Afficher arrière-plan d'icône

en: Show icon border color
fr_FR: Afficher couleur de bordure d'icône

en: Show icon on image hover
fr_FR: Afficher icône au survol de l'image

en: Show name / date ordering
fr_FR: Afficher l’ordre par nom / date

en: Show page title
fr_FR: Afficher le titre de la page

en: Show post author
fr_FR: Afficher l'auteur de l’article

en: Show post categories
fr_FR: Afficher les catégories de l’article

en: Show post comments
fr_FR: Afficher les commentaires

en: Show post date
fr_FR: Afficher la date d'article

en: Show privacy message
fr_FR: Afficher le message de confidentialité

en: Show theme options in sidebar
fr_FR: Afficher les options de thème dans la barre latérale

en: Show:
fr_FR: Afficher :

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sidebar Settings
fr_FR: Réglages Barre Latérale

en: Sidebar position
fr_FR: Position barre latérale

en: Silence bundled plugins purchase notifications
fr_FR: Notifications silencieuse d'achat des extensions groupés

en: Simple overlay on hover
fr_FR: Superposition simple au survol

en: Site URL:
fr_FR: URL du site :

en: Size
fr_FR: Taille

en: Skip to content
fr_FR: Aller au contenu

en: Slider Revolution
fr_FR: Diaporama Revolution

en: Slides
fr_FR: Diapositives

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Slideshow options
fr_FR: Options du diaporama

en: Slideshow type
fr_FR: Type de diaporama

en: Slideshows
fr_FR: Diaporama

en: Slow scale
fr_FR: Échelle lente

en: Slower then content scrolling: 0.1 - 1. Faster then content scrolling: 1 and above. Reverse direction: - 0.1 and below.
fr_FR: Plus lent que le défilement du contenu : 0,1 - 1. Plus rapide que le défilement du contenu : 1 et plus. Sens inverse : -0.1 et moins.

en: Slug
fr_FR: Identifiant

en: Small font
fr_FR: Police petite

en: Small, medium & large buttons be set up in Theme Options / Buttons.
fr_FR: Des boutons petits, moyens et grands doivent être configurés dans les options de thème / boutons.

en: Smooth scroll?
fr_FR: Défilement doux ?

en: Social Icon
fr_FR: Icône sociale

en: Social Icon Item
fr_FR: Élément d'icône sociale

en: Social Icons
fr_FR: Icônes sociales

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur a eu lieu avec l'API de l'extension

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, rien ne correspond à votre recherche. Réessayez avec des termes differents

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur.

en: Sort by date
fr_FR: Trier par date

en: Sort by name
fr_FR: Trier par nom

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Split Menu Left
fr_FR: Menu Séparé de Gauche

en: Split Menu Right
fr_FR: Menu Séparé de Droite

en: Spread
fr_FR: Propager

en: Stacked, above content
fr_FR: Empilé, au-dessus du contenu

en: Stacked, below content
fr_FR: Empilé, sous le contenu

en: Stacked, title after content
fr_FR: Empilé, titre après contenu

en: Stage Padding (px)
fr_FR: Remplissage scène (px)

en: Stage padding
fr_FR: Remplissage de scène

en: Stage padding
fr_FR: Remplissage étape

en: Start
fr_FR: Début

en: Status
fr_FR: Statut

en: Sticky-posts ordering is visible on frontend only
fr_FR: L'ordre des articles vedette n'est visible que sur le frontend

en: Stop on hover
fr_FR: Au survol arrêter

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
fr_FR: Donnez un style différent à un élément de contenu particulier - ajoutez un nom de classe et faites-y référence dans un CSS personnalisé.

en: Style particular elements differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
fr_FR: Donnez un style différent à des éléments particuliers - ajoutez un nom de classe et faites-y référence dans un CSS personnalisé.

en: Sub Menu
fr_FR: Sous-menu

en: Sub menu
fr_FR: Sous-menu

en: Submenu Indicator Icons
fr_FR: Icônes Indicateur Sous-Menu

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submit button caption
fr_FR: Légende du bouton Envoyer

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Suhosin Post Max Value Length:
fr_FR: Suhosin Post Longueur Valeur Max :

en: Suhosin Post Max Vars:
fr_FR: Suhosin Post Vars Max :

en: Suhosin Request Max Vars:
fr_FR: Suhosin Requête Vars Max :

en: Support portal
fr_FR: Portail d'assistance

en: Switch to mobile layout if browser width is less then
fr_FR: Passez à la disposition mobile si la largeur du navigateur est inférieure à

en: System Status
fr_FR: État du système

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Tag Archives: %s
fr_FR: Archives de l’étiquette  : %s

en: Tag: | Tags:
fr_FR[0]: Étiquette :
fr_FR[1]: Étiquettes :

en: Tags:
fr_FR: Étiquettes :

en: Taking a while? Click here to run it now.
fr_FR: Vous avez du temps ? Cliquez ici pour l'exécuter maintenant.

en: Target link
fr_FR: Cible du lien

en: Taxonomy Filter
fr_FR: Filtre Taxonomie

en: Taxonomy filter
fr_FR: Filtre taxonomie

en: Team slug
fr_FR: Identifiant d'équipe

en: Teaser
fr_FR: Bande-annonce

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Term
fr_FR: Terme

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
fr_FR: Les termes sont des éléments d'une taxonomie. Les taxonomies disponibles sont : Catégories, Balises, Formats et taxonomies personnalisées.

en: Testimonials Carousel
fr_FR: Témoignages Carrousel

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text & button position:
fr_FR: Position texte et bouton :

en: Text Alignment
fr_FR: Alignement Texte

en: Text Color
fr_FR: Couleurs Texte

en: Text Colors
fr_FR: Couleurs de texte

en: Text Padding
fr_FR: Remplissage Texte

en: Text and icon color
fr_FR: Couleur du texte et des icônes

en: Text color
fr_FR: Couleur de texte

en: Text hover color
fr_FR: Couleur de survol du texte

en: Thank you. Your order has been received.
fr_FR: Merci. Votre commande a été reçue.

en: The auto importing script could not be loaded.
fr_FR: Le script d'importation automatique n'a pas pu être chargé.

en: The corresponding post type is disabled. Please make sure to 1) install The7 Elements plugin under The7 > Plugins and 2) enable desired post types under The7 > My The7, in the Settings section.
fr_FR: Le type de publication correspondant est désactivé. Veuillez vous assurer de 1) installer le plugin The7 Elements sous The7> Extensions et 2) activer les types de publication souhaités sous The7> Mon The7, dans la section Réglages.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
fr_FR: Le fichier d'exportation est introuvable à l'emplacement <code>%s</code>. Il est probable que cela soit dû à un problème d'autorisations.

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez réessayer.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: L'extension suivante nécessite une mise à jour pour assurer une compatibilité maximum avec ce thème : %1$s
fr_FR[1]: Les extensions suivantes nécessitent une mise à jour pour assurer une compatibilité maximum avec ce thème : %1$s

en: The following plugin was activated successfully:
fr_FR: L'extension suivante a été activé avec succès :

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L'extension recommandé suivante est actuellement inactif : %1$s
fr_FR[1]: Les extensions recommandé suivante sont actuellement inactif : %1$s

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L'extension requise suivante est actuellement inactif : %1$s
fr_FR[1]: Les extensions requise suivante sont actuellement inactif : %1$s

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation et d'activation démarre. Cette opération peut prendre quelques minutes selon votre hébergement, patientez...

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation démarre. Cette opération peut prendre quelques minutes selon votre hébergement, soyez patients

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le package d'extension distant se compose de plusieurs fichiers, mais les fichiers ne sont pas regroupés dans un dossier.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le package d'extension distant ne contient pas de dossier avec l'identifiant souhaité et le changement de nom n'a pas fonctionné.

en: The style of this widget is often can be affected by thirdparty plugins. If you experience any such issue, try to deactivate related plugins.
fr_FR: Le style de ce widget peut souvent être affecté par des extensions tierces. Si vous rencontrez un tel problème, essayez de désactiver les extensions associés.

en: The7 BETA tester:
fr_FR: Testeur BETA The7 :

en: The7 Demo Content
fr_FR: Contenu Démo The7

en: The7 Dev
fr_FR: Dev The7

en: The7 Icons
fr_FR: Icônes The7

en: The7 Information
fr_FR: Information The7

en: The7 Old
fr_FR: The7 Ancien

en: The7 Plugins
fr_FR: Extensions The7

en: The7 Post Types and Elements
fr_FR: The7 Types et Éléments d'articles

en: The7 Repository
fr_FR: Repository The7

en: The7 Server Available:
fr_FR: Serveur The7 disponible :

en: The7 color
fr_FR: Couleur The7

en: The7 database update
fr_FR: Mise à jour base de données The7

en: The7 database update complete. Thank you for updating to the latest version!
fr_FR: Mise à jour de la base de données The7 terminée. Merci d'avoir installé la dernière version !

en: The7 elements
fr_FR: Éléments The7

en: The7 palette
fr_FR: Palette The7

en: The7 remote content server availability
fr_FR: Disponibilité du serveur de contenu distant The7

en: The7 remote content server is available
fr_FR: Le serveur de contenu distant The7 est disponible

en: The7 remote content server is not available
fr_FR: Le serveur de contenu distant The7 n'est pas disponible

en: The7 rows
fr_FR: Lignes The7

en: The7 theme options
fr_FR: Options thème The7

en: Theme Registration
fr_FR: Enregistrement Thème

en: Theme has no direct access to the file system. Therefore plugins and pre-made websites installation is not possible.<br>Please try to insert the following code: <code>define( "FS_METHOD", "direct" );</code><br>before <code>/* That's all, stop editing! Happy blogging. */</code> in <code>wp-config.php</code>.
fr_FR: Le thème n'a pas d'accès direct au système de fichiers. Par conséquent, l'installation d'extensions et de sites Web pré-créés n'est pas possible.<br>Veuillez essayer d'insérer le code suivant : <code>define("FS_METHOD", "direct");</code><br>avant <code>/* That's all, stop editing! Happy blogging. */</code> dans <code>wp-config.php</code>.

en: Theme is Registered
fr_FR: Le thème est enregistré

en: There are no icons.
fr_FR: Il n'y a pas d'icônes.

en: There are no menus in your site.
fr_FR: Il n'y a pas de menus dans votre site.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il existe une ou plusieurs extensions requise ou recommandés à installer, mettre à jour ou activer.

en: There is a conflict with external TGM_Plugin_Activation class %s. Please turn off plugin that uses TGM_Plugin_Activation or contact our support.
fr_FR: Il y a un conflit avec la classe externe TGM_Plugin_Activation %s. Veuillez désactiver l'extension qui utilise TGM_Plugin_Activation ou contactez notre support.

en: There is no categories
fr_FR: Il n'y a pas de catégories

en: There was an error when reading this WXR file
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la lecture de ce fichier WXR

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
fr_FR: Ce fichier WXR (version %s) ne peut pas être pris en charge par cette version de l'importateur. Veuillez envisager de mettre à jour.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr_FR: Il ne semble pas s'agir d'un fichier WXR, numéro de version WXR manquant/non valide

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr_FR: L'extension suivante nécessite une mise à jour pour assurer une compatibilité maximum avec ce thème : %1$s

en: This post is a part of The7 demo content and will be deleted with the "Remove content" action. You can keep this post by clicking the button below.
fr_FR: Cet article fait partie du contenu de la démo de The7 et sera supprimé avec l'action "Supprimer le contenu". Vous pouvez conserver cet article en cliquant sur le bouton ci-dessous.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande l'extension suivante : %1$s
fr_FR[1]: Ce thème recommande les extensions suivantes : %1$s

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite l'extension suivante : %1$s
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les extensions suivantes : %1$s

en: Thumbnail Arrows Icon Size
fr_FR: Taille Icône Flèches Miniatures

en: Thumbnail Arrows Offset
fr_FR: Décalage Flèches Miniatures

en: Thumbnails
fr_FR: Miniatures

en: Thumbnails
fr_FR: Miniatures

en: Thumbnails Position
fr_FR: Position Miniatures

en: Thumbnails Ratio
fr_FR: Ratio Miniatures

en: Thumbnails background
fr_FR: Fond miniatures

en: Thumbnails height
fr_FR: Hauteur miniatures

en: Thumbnails max width
fr_FR: Largeur maximum miniatures

en: Thumbnails visibility
fr_FR: Visibilité miniatures

en: Thumbnails width
fr_FR: Largeur miniatures

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title + button
fr_FR: Titre + bouton

en: Title HTML Tag
fr_FR: Balise HTML Titre

en: Title size
fr_FR: Taille de titre

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Pour activer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Pour activer <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>

en: To disable BETA testing mode, visit %s page.
fr_FR: Pour désactiver le mode de test BETA, visitez la page %s.

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
fr_FR: Pour vous permettre de modifier et d'enregistrer plus facilement le contenu importé, vous pouvez réaffecter l'auteur de l'élément importé à un utilisateur existant de ce site. Par exemple, vous souhaiterez peut-être importer toutes les entrées en tant qu'entrées de <code>admin</code>.

en: To view this protected post, enter the password below:
fr_FR: Pour voir ce contenu, entrer le mots de passe:

en: Toggle fullscreen
fr_FR: Basculer en plein écran

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top bar color
fr_FR: Couleur de la barre supérieure

en: Top margin
fr_FR: Margin Haut

en: Top padding
fr_FR: Remplissage haut

en: Top rated products
fr_FR: Produits les mieux notés

en: Total Number Of Posts
fr_FR: Nombre Total d'Articles

en: Total number of posts
fr_FR: Nombre total d'articles

en: Total number of products
fr_FR: Nombre total de produits

en: Total number of products
fr_FR: Nombre total de produits

en: Total:
fr_FR: Total :

en: Transition Speed
fr_FR: Vitesse de Transition

en: Transition speed
fr_FR: Vitesse de transition

en: Transparent background color
fr_FR: Couleur fond transparent

en: Tweet
fr_FR: Partager sur Twitter

en: Type
fr_FR: Taper

en: Type and hit enter &hellip;
fr_FR: Tapez et appuyez sur entrée…

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Unable to add this font. Please try again.
fr_FR: Impossible d'ajouter cette police. Veuillez réessayer.

en: Unable to find cache folder (%s).
fr_FR: Impossible de trouver le dossier cache (%s).

en: Unable to find dummy content.
fr_FR: Impossible de trouver le contenu factice.

en: Unable to write css. Upload icons downloaded only from icomoon
fr_FR: Impossible d'écrire le css. Envoyer les icônes téléchargées uniquement depuis icomoon

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
fr_FR: Malheureusement, votre commande ne peut pas être traitée car la banque/le marchand d'origine a refusé votre transaction. Merci de réessayer votre transaction .

en: Units
fr_FR: Unités

en: Up to date
fr_FR: À jour

en: Update
fr_FR: Mise à Jour

en: Update %2$s
fr_FR: Mise à Jour %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Mise à Jour Disponible <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
fr_FR: Mise à Jour Requise

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Mise à Jour Extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à Jour Extension : %s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Message de mise à niveau de l'auteur de l'extension :

en: Upload
fr_FR: Envoyer

en: Upload Image
fr_FR: Envoyer Image

en: Uploaded font is not from IcoMoon. Please upload fonts created with the IcoMoon App Only.
fr_FR: La police téléversé ne provient pas d'IcoMoon. Veuillez téléversé des polices créées avec l'application IcoMoon uniquement.

en: Uploads Folder Writable:
fr_FR: Dossier Téléversement Inscriptible :

en: Upsells
fr_FR: Ventes incitatives

en: Use The7 presets
fr_FR: Utiliser préréglages The7

en: Use The7 style
fr_FR: Utilisez style The7

en: Use [dt_button] to insert a button. Default: button keeps alignment from content editor. On the right: button is aligned to the right.
fr_FR: Utilisez [dt-button] pour insérer un bouton. Par défaut, le bouton garde l’alignement de l’éditeur de contenu. Sur la droite : le bouton est aligné à droite.

en: Use this setting to skip over posts (e.g. '2' to skip over 2 posts).
fr_FR: Utilisez ce réglage pour ignorer les messages (par exemple, '2' pour ignorer 2 messages).

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username or email *
fr_FR: Nom d'utilisateur ou e-mail *

en: Username or email address
fr_FR: Nom d'utilisateur ou adresse e-mail

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
fr_FR: L'utilisation de cette fonctionnalité est réservée aux super administrateurs. Vous n'avez malheureusement pas les autorisations nécessaires.

en: Vert. Tablet
fr_FR: Tablette Vert.

en: Vert. tablet
fr_FR: Tablette vert.

en: Vertical Menu
fr_FR: Menu Verticale

en: Vertical Offset
fr_FR: Décalage Verticale

en: Vertical Position
fr_FR: Position Verticale

en: Vertical length
fr_FR: Longueur verticale

en: Vertical offset
fr_FR: Décalage verticale

en: Vertical position
fr_FR: Position verticale

en: Video URL
fr_FR: Url de la vidéo

en: Video background (mp4)
fr_FR: Fond vidéo (mp4)

en: Video background (ogv)
fr_FR: Fond vidéo (ogv)

en: Video background (webm)
fr_FR: Fond vidéo (webm)

en: View
fr_FR: Voir

en: View Cart
fr_FR: Voir le panier

en: View File
fr_FR: Voir le fichier

en: View all
fr_FR: Tout voir

en: View all posts by %s
fr_FR: Voir tous les articles par %s

en: View cart
fr_FR: Voir le panier

en: Visible part of the "Before" image (in %)
fr_FR: Partie visible de l'image "Avant" (en %)

en: Visit plugin homepage
fr_FR: Visitez la page d'accueil de l'extension

en: WP Debug Mode:
fr_FR: Mode de débogage WP :

en: WP Memory Limit:
fr_FR: Limite Mémoire WP :

en: WP Multisite:
fr_FR: WP Multisite :

en: WP Version:
fr_FR: Version WP :

en: Was not able to write a config file
fr_FR: Impossible d'écrire un fichier de configuration

en: Wasn't able to create temp folder
fr_FR: Impossible de créer un dossier temporaire

en: Wasn't able to work with Zip Archive
fr_FR: Impossible de travailler avec Zip Archive

en: We have assembled useful links to get you started:
fr_FR: Nous avons rassemblé des liens utiles pour vous aider à démarrer :

en: We need to update your site database to match the latest theme version.
fr_FR: Nous devons mettre à jour la base de données de votre site pour correspondre à la dernière version du thème.

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Whatsapp
fr_FR: WhatsApp

en: White
fr_FR: Blanc

en: Whole box
fr_FR: Boîte entière

en: Wide desktop
fr_FR: Bureau large

en: Widget title
fr_FR: Titre du widjet

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width:height (e.g. 16:9). Leave this field empty to preserve original image proportions.
fr_FR: Largeur:hauteur (Ex : 16:9). Laissez ce champ vide pour préserver les proportions originales de l’image.

en: WordPress Environment
fr_FR: Environnement WordPress

en: WordPress Repository
fr_FR: Dépot WordPress

en: Yearly Archives: %s
fr_FR: Archives de l’année : %s

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are here:
fr_FR: Vous êtes ici :

en: You are using The7 in BETA testing mode and will receive latest nightly updates.
fr_FR: Vous utilisez The7 en mode de test BETA et recevrez les dernières mises à jour nocturnes.

en: You can disable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
fr_FR: Vous pouvez le désactiver à partir de la <a href="%s" target="_blank">page des réglages d&#39;Elementor</a> .

en: You can set up categorization colors, font & style in Theme Options >> Post Types >> General.
fr_FR: Vous pouvez configurer les couleurs, la police et le style de catégorisation dans Options de thème >> Types d'article >> Général.

en: You can use pixels (px) or percents (%).
fr_FR: Vous pouvez utiliser des pixels (px) ou des pourcentages (%).

en: You may also like&hellip;
fr_FR: Vous pourriez aussi aimer &hellip;

en: You may be interested in&hellip;
fr_FR: Vous pourriez être intéressé par &hellip;

en: You may only upload maximum %d file
fr_FR: Vous pouvez envoyer %d fichier maximum

en: You may only upload maximum %d files
fr_FR: Vous pouvez envoyer %d fichiers maximum

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr_FR: Vous devez être <a href="%s">connecté</a> pour commenter.

en: You must be logged in to checkout.
fr_FR: Vous devez être connecté pour commander.

en: Your Cart
fr_FR: Votre Panier

en: Your cart
fr_FR: Votre panier

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de validation.

en: Your database is being updated in the background.
fr_FR: Votre base de données est mise à jour en arrière-plan.

en: Your email address will not be published.
fr_FR: Votre adresse e-mail ne sera pas publiée

en: Your order
fr_FR: Votre commande

en: Your purchase code is:
fr_FR: Votre code d'achat est le :

en: Your server configuration does not meet our recommendations. Demo content import may not work correctly. Please apply:
fr_FR: La configuration de votre serveur ne répond pas à nos recommandations. L'importation de contenu de démonstration peut ne pas fonctionner correctement. Veuillez appliquer :

en: Zero size file downloaded
fr_FR: Fichier de taille nulle téléchargé

en: ZipArchive Support:
fr_FR: Prise en charge de ZipArchive :

en: ZipArchive:
fr_FR: ZipArchive :

en: Zoom Icon
fr_FR: Icône Zoom

en: Zoom Image On Hover
fr_FR: Image Zoom au Survol

en: Zoom in/out
fr_FR: Zoom avant / arrière

[ctx: admin]
en: %s URL (link)
fr_FR: %s URL (lien)

[ctx: admin]
en: (Attention! That this will overwrite your current Theme Options and widget areas. You may want to %1$sexport%2$s them before proceeding.)
fr_FR: (Attention ! Cela remplacera vos options de thème et zones de widget actuelles. Vous voudrez peut-être %1$sexporter%2$s avant de continuer.)

[ctx: admin]
en: (Note that this will automatically switch your active Menu and Homepage.)
fr_FR: (Notez que cela changera automatiquement votre menu et votre page d'accueil active.)

[ctx: admin]
en: -- No presets --
fr_FR: -- Pas de préréglages --

[ctx: admin]
en: <p><strong>Important!</strong> This demo is huge. Many servers will struggle importing it.<br><strong>Please make a full site backup</strong> before proceeding with the import. In case of emergency, you may have to restore your database (or the whole website) from it.</p>
fr_FR: <p><strong>Important !</strong> Cette démo est énorme. De nombreux serveurs auront du mal à l'importer.<br><strong> Veuillez effectuer une sauvegarde complète du site</strong> avant de procéder à l'importation. En cas d'urgence, vous devrez peut-être restaurer votre base de données (ou l'ensemble du site Web) à partir de celle-ci.</p>

[ctx: admin]
en: <strong>Important!</strong> This demo requires <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow">Elementor Pro</a> or its free alternative, <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow">PRO Elements</a> plugin. We cannot install them automatically. Please install one of these plugins to proceed with the demo installation.
fr_FR: <strong>Important!</strong> Cette démo nécessite <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow">Elementor Pro</a> ou son alternative gratuite, l'extension <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow">PRO Elements.</a> Nous ne pouvons pas les installer automatiquement. Veuillez installer l&#39;un de ces plugins pour procéder à l&#39;installation de la démo.

[ctx: admin]
en: Adding The7 dashboard settings.
fr_FR: Ajout des réglages du tableau de bord The7.

[ctx: admin]
en: All done.
fr_FR: Terminé.

[ctx: admin]
en: Assign posts to an existing user:
fr_FR: Attribuez les articles à un utilisateur existant :

[ctx: admin]
en: Back to Pre-made Websites
fr_FR: Retour aux sites Web prédéfinis

[ctx: admin]
en: Cannot find demo that match provided url %s.
fr_FR: Impossible de trouver la démo correspondant à l'URL fournie %s.

[ctx: admin]
en: Cannot find the demo to keep.
fr_FR: Impossible de trouver la démo à conserver.

[ctx: admin]
en: Cannot find the demo to remove.
fr_FR: Impossible de trouver la démo à supprimer.

[ctx: admin]
en: Cannot find the post with provided url.
fr_FR: Impossible de trouver le message avec l'URL fournie.

[ctx: admin]
en: Cannot import because no url provided.
fr_FR: Impossible d'importer car aucune URL n'est fournie.

[ctx: admin]
en: Category:
fr_FR: Catégorie :

[ctx: admin]
en: Change and close
fr_FR: Changer et fermer

[ctx: admin]
en: Could not add the font because the server did not respond. Please reload the page, then try again.
fr_FR: Impossible d'ajouter la police car le serveur ne répond pas. Veuillez recharger la page, puis réessayer.

[ctx: admin]
en: Could not add the font.<br/>The script returned the following error:
fr_FR: Impossible d'ajouter la police.<br/>Le script a renvoyé l'erreur suivante :

[ctx: admin]
en: Could not remove the font
fr_FR: Impossible de supprimer la police

[ctx: admin]
en: Could not remove the font because the server did not respond.<br/>Please reload the page, then try again
fr_FR: Impossible de supprimer la police car le serveur ne répond pas.<br/>Veuillez recharger la page, puis réessayer

[ctx: admin]
en: Current user have no permission to edit widget areas.
fr_FR: L'utilisateur actuel n'est pas autorisé à modifier les zones de widget.

[ctx: admin]
en: Default Icons
fr_FR: Icônes par défaut

[ctx: admin]
en: Delete Icon Set
fr_FR: Supprimer le jeu d'icônes

[ctx: admin]
en: Disabled
fr_FR: Désactivé

[ctx: admin]
en: Download and import file attachments
fr_FR: Télécharger et importer les pièces jointes

[ctx: admin]
en: Edit post
fr_FR: Modifier l'article

[ctx: admin]
en: Enable Mega Menu
fr_FR: Activer Mega Menu

[ctx: admin]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: admin]
en: Error: Current WordPress and PHP versions do not meet minimum requirements for The7. The latest theme version requires WP %1$s and PHP %2$s.
fr_FR: Erreur : Les versions actuelles de WordPress et PHP ne répondent pas aux exigences minimales pour The7. La dernière version du thème nécessite WP %1$s et PHP %2$s.

[ctx: admin]
en: Error: The minimum supported PHP version for The7 is %s. Please upgrade.
fr_FR: Erreur : La version PHP minimale prise en charge pour The7 est %s. Veuillez mettre à jour.

[ctx: admin]
en: Error: The minimum supported WP version for The7 is %s. Please upgrade.
fr_FR: Erreur : La version WP minimale prise en charge pour The7 est %s. Veuillez mettre à jour.

[ctx: admin]
en: Failed to create customization .CSS file. To improve your site performance, please check whether ".../wp-content/uploads/" folder is created, and its CHMOD is set to 755.
fr_FR: Impossible de créer le fichier .CSS personnalisé. Pour améliorer les performances de votre site, veuillez vérifier si le dossier "... / wp-content/uploads/" est créé et que son CHMOD est défini sur 755.

[ctx: admin]
en: Filter icons
fr_FR: Filtrer Icônes

[ctx: admin]
en: Font icon added successfully! Reloading ...
fr_FR: La police d'icône a été ajoutée avec succès ! Rechargement ...

[ctx: admin]
en: Full site
fr_FR: Site complet

[ctx: admin]
en: Fullwidth
fr_FR: Pleine largeur

[ctx: admin]
en: Go back.
fr_FR: Retour.

[ctx: admin]
en: Graphic element
fr_FR: Élément graphique

[ctx: admin]
en: Hey, we've noticed that you do not have "silence bundled plugins purchase notifications" options enabled. 
                If they are bothering you, <a href="%s">click here to enable it</a>.
                You can always change this setting under The7 > My The7, in the "Bundled Plugins" box.
fr_FR: Hé, nous avons remarqué que vous n'avez pas activé l'option "Notifications silencieuse d'achat des extensions groupés".
                Si cela vous dérange, <a href="%s">cliquez ici pour l'activer</a>.
                Vous pouvez toujours modifier ce réglage sous The7> Mon The7, dans la boîte "Extensions fournis".

[ctx: admin]
en: Hey, we've noticed that you have "allow to send critical alerts by email" options disabled.<br>
    		It is strongly recommended to keep this option enabled (in case of a critical bug, security issue, etc.). <a href="%s">Click here to enable it.</a><br>
    		Note that we do not collect your email or other personal data and never spam.<br>
    		You can always change this setting under The7 > My The7, in the "Settings" box.
fr_FR: Hé, nous avons remarqué que vous avez désactivé l'option "Autoriser l'envoi d'alertes critiques par e-mail".<br>
    Il est fortement recommandé de garder cette option activée (en cas de bogue critique, problème de sécurité, etc.).<a href="%s">Cliquez ici pour l'activer.</a><br>
    Notez que nous ne collectons pas vos e-mails ou autres données personnelles et ne spamons jamais.<br>
    Vous pouvez toujours modifier ce réglage sous The7 > Mon The7, dans la case "Réglages".

[ctx: admin]
en: Hide graphic element on mobile
fr_FR: Masquer l'élément graphique sur mobile

[ctx: admin]
en: Hide menu item on mobile
fr_FR: Masquer l'élément de menu sur mobile

[ctx: admin]
en: Hide title in mega menu
fr_FR: Masquer titre dans le mega menu

[ctx: admin]
en: Icon
fr_FR: Icône

[ctx: admin]
en: Icon Fonts Manager
fr_FR: Gestionnaire de polices d'icônes

[ctx: admin]
en: Icons Manager
fr_FR: Gestionnaire d'icônes

[ctx: admin]
en: Import
fr_FR: Importer

[ctx: admin]
en: Import Page
fr_FR: Importer page

[ctx: admin]
en: Import Post
fr_FR: Importer article

[ctx: admin]
en: Import Theme Options
fr_FR: Importer Options Du Thème

[ctx: admin]
en: Import content
fr_FR: Importer contenu

[ctx: admin]
en: Import slider(s)
fr_FR: Importer diaporama

[ctx: admin]
en: Importing %s ...
fr_FR: Importation de %s ...

[ctx: admin]
en: Importing %s demo...
fr_FR: Importation de la démo %s ...

[ctx: admin]
en: Importing The7 dashboard settings.
fr_FR: Importation des réglages du tableau de bord The7.

[ctx: admin]
en: Importing post ...
fr_FR: Importation message ...

[ctx: admin]
en: Insert Fonts Zip File
fr_FR: Insérer un fichier Zip de polices

[ctx: admin]
en: Install Font Awesome 4
fr_FR: Installer Font Awesome 4

[ctx: admin]
en: Install Font Awesome 5
fr_FR: Installer Font Awesome 5

[ctx: admin]
en: Install UA default icons
fr_FR: Installer les icônes par défaut UA

[ctx: admin]
en: Install and activate required plugins
fr_FR: Installer et activer les extensions requises

[ctx: admin]
en: Keep content
fr_FR: Gardez le contenu

[ctx: admin]
en: Keeping %s content ...
fr_FR: Conservation du contenu %s ...

[ctx: admin]
en: Keeping content...
fr_FR: Garder le contenu ...

[ctx: admin]
en: Manage widget areas
fr_FR: Gérer les zones de widgets

[ctx: admin]
en: Minimum compatible version of WordPress is %s. Please, update your WordPress installation to be able to use The7 theme.
fr_FR: La version minimale compatible de WordPress est la %s. Veuillez mettre à jour votre installation de WordPress pour pouvoir utiliser le thème The7.

[ctx: admin]
en: Mobile Menu location
fr_FR: Emplacement de menu mobile

[ctx: admin]
en: No
fr_FR: Non

[ctx: admin]
en: No Icon
fr_FR: Aucune icône

[ctx: admin]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: admin]
en: Nothing to import. <a href="%s">Import a demo from here.</a>
fr_FR: Rien à importer. <a href="%s">Importer une démo à partir d&#39;ici.</a>

[ctx: admin]
en: Number of columns
fr_FR: Nombre de colonnes

[ctx: admin]
en: Page url to import
fr_FR: URL de la page à importer

[ctx: admin]
en: Please note that all copyrighted images were replaced with a placeholder pictures.
fr_FR: Veuillez noter que toutes les images protégées par le droit d'auteur ont été remplacées par des images d'espace réservé.

[ctx: admin]
en: Please upload a valid ZIP file.<br/>You can create the file on icomoon.io
fr_FR: Veuillez envoyer un fichier ZIP valide.<br/>Vous pouvez créer le fichier sur icomoon.io

[ctx: admin]
en: Position:
fr_FR: Position :

[ctx: admin]
en: Post featured image
fr_FR: Voir image à la une

[ctx: admin]
en: Primary Menu location
fr_FR: Emplacement Menu Principal

[ctx: admin]
en: Provided URL (link) is not valid. Please copy a valid URL (link) from one of %s.
fr_FR: L'URL fournie (lien) n'est pas valide. Veuillez copier une URL (lien) valide à partir de l'une des %s.

[ctx: admin]
en: Quick search:
fr_FR: Recherche rapide :

[ctx: admin]
en: Remove content
fr_FR: Supprimer contenu

[ctx: admin]
en: Remove link
fr_FR: Retirer le lien

[ctx: admin]
en: Removing %s content ...
fr_FR: Suppression contenu %s ...

[ctx: admin]
en: Removing content...
fr_FR: Suppression contenu ...

[ctx: admin]
en: Save
fr_FR: Enregistrer

[ctx: admin]
en: See post
fr_FR: Voir l'article

[ctx: admin]
en: Seems that Ultimate VC Addons plugin is inactive. Please, activate it and try again.
fr_FR: Il semble que le plugin Ultimate VC Addons est inactif. Veuillez l'activer et réessayer.

[ctx: admin]
en: Select a widget area to be used as the content for the column.
fr_FR: Sélectionnez une zone de widget à utiliser comme contenu pour la colonne.

[ctx: admin]
en: Single page
fr_FR: Une seule page

[ctx: admin]
en: Split Menu Left location
fr_FR: Emplacement Gauche Menu Séparé

[ctx: admin]
en: Split Menu Right location
fr_FR: Emplacement Droit Menu Séparé

[ctx: admin]
en: Thank you for choosing The7!
fr_FR: Merci d'avoir choisi The7 !

[ctx: admin]
en: The7 Mega Menu
fr_FR: Mega Menu The7

[ctx: admin]
en: The7 detected incompatible WordPress version!
fr_FR: The7 a détecté une version WordPress incompatible !

[ctx: admin]
en: This item should start a new column
fr_FR: Cet élément doit commencer une nouvelle colonne

[ctx: admin]
en: This item should start a new row
fr_FR: Cet élément doit commencer une nouvelle rangée

[ctx: admin]
en: This setting hide menu item and its child items in mobile menu.
fr_FR: Ce réglage masque l'élément de menu et ses éléments enfants dans le menu mobile.

[ctx: admin]
en: This setting hides graphic element in mobile menu.
fr_FR: Ce réglage masque l'élément graphique dans le menu mobile.

[ctx: admin]
en: Unable to get attachment id.
fr_FR: Impossible d'obtenir l'id de la pièce jointe.

[ctx: admin]
en: Unable to unzip icons archive.
fr_FR: Impossible de décompresser l'archive d'icônes.

[ctx: admin]
en: Update WordPress.
fr_FR: Mettre à jour WordPress.

[ctx: admin]
en: Upload New Icons
fr_FR: Envoyer nouvelle icônes

[ctx: admin]
en: Upload/Select Fontello Font Zip
fr_FR: Envoyer/sélectionner Zip police Fontello

[ctx: admin]
en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
fr_FR: L'utilisation de cette fonctionnalité est réservée aux super administrateurs. Vous n'avez malheureusement pas les autorisations nécessaires.

[ctx: admin]
en: Visit site
fr_FR: Visitez site

[ctx: admin]
en: Was not able to remove Font.
fr_FR: Impossible de supprimer la police.

[ctx: admin]
en: We are super excited and honored to see a new member of ever growing The7 family.
fr_FR: Nous sommes très excités et honorés de voir un nouveau membre venir agrandir la famille The7.

[ctx: admin]
en: Welcome to The7!
fr_FR: Bienvenue sur The7 !

[ctx: admin]
en: Widget area to display
fr_FR: Zones de widget à afficher

[ctx: admin]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: admin]
en: You have not sufficient capabilities to see this page.
fr_FR: Vous n'avez pas les capacités suffisantes pour voir cette page.

[ctx: admin]
en: Your copy of theme is registered and ready to rock!
fr_FR: Votre copie du thème est enregistrée et prête à fonctionner !

[ctx: admin icons bar]
en: Icons
fr_FR: Icônes

[ctx: admin icons bar]
en: Icons Bar
fr_FR: Icônes de barre

[ctx: admin icons bar]
en: search
fr_FR: rechercher

[ctx: admin status]
en: by %s
fr_FR: par %s

[ctx: admin-bar]
en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

[ctx: admin-bar]
en: Desktop
fr_FR: Bureau

[ctx: admin-bar]
en: Edit in Back-end
fr_FR: Modifier dans le back-end

[ctx: admin-bar]
en: Edit in Front-end
fr_FR: Modifier dans le front-end

[ctx: admin-bar]
en: Hide
fr_FR: Masquer

[ctx: admin-bar]
en: Options Panel
fr_FR: Panneau d'options

[ctx: admin-bar]
en: Show
fr_FR: Afficher

[ctx: admin-bar]
en: Tablet
fr_FR: Tablette

[ctx: admin-bar]
en: View
fr_FR: Voir

en: as a new user:
fr_FR: en tant que nouvel utilisateur :

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr_FR: inconnu

en: assign posts to an existing user:
fr_FR: attribuer les articles à un utilisateur existant :

[ctx: attachment field]
en: Hide title
fr_FR: Masquer le titre

[ctx: attachment field]
en: Image link
fr_FR: Lien d’image

[ctx: attachment field]
en: Keep this attachment
fr_FR: Gardez cette pièce jointe

[ctx: attachment field]
en: This attachment is a part of the demo content and will be deleted with "Delete content" action. You can save this attachment by checking the box.
fr_FR: Cette pièce jointe fait partie du contenu de la démonstration et sera supprimée avec l'action "Supprimer le contenu". Vous pouvez enregistrer cette pièce jointe en cochant la case.

[ctx: attachment field]
en: Video url
fr_FR: URL de vidéo

[ctx: back-end]
en: &mdash; Select &mdash;
fr_FR: &mdash; Choisir &mdash;

[ctx: back-end]
en: Edit page
fr_FR: Modifier la page

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Blog posts (from all categories) will be shown on this page.
fr_FR:  &mdash; tous les articles de blog (de toutes les catégories) seront affichés sur cette page.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Blog category(s) to be shown on this page.
fr_FR:  &mdash; choisissez les catégories de blog à afficher sur cette page.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which category(s) will be excluded from displaying on this page.
fr_FR:  &mdash; choisissez quelles catégories seront exclues de cette page.

[ctx: backend]
en: % pictures
fr_FR: % images

[ctx: backend]
en: 1 picture
fr_FR: 1 photo

[ctx: backend]
en: ALL your Blog posts are being displayed on this page!
fr_FR: TOUS vos articles de blog seront affichés sur cette page !

[ctx: backend]
en: Advanced
fr_FR: Avancée

[ctx: backend]
en: All
fr_FR: Tout

[ctx: backend]
en: All, except
fr_FR: Tout, excepté

[ctx: backend]
en: Archives and 404
fr_FR: Archives et 404

[ctx: backend]
en: Bold
fr_FR: Gras

[ctx: backend]
en: Bottom Menu
fr_FR: Menu Du Bas

[ctx: backend]
en: Branding
fr_FR: Image de marque

[ctx: backend]
en: But you can specify which Blog categories will (or will not) be shown.
fr_FR: Mais vous pouvez spécifier quelles catégories de blog seront (ou ne seront pas) affichées.

[ctx: backend]
en: Buttons
fr_FR: Boutons

[ctx: backend]
en: By default all your Blog posts will be displayed on this page.
fr_FR: Par défaut tous les articles de blog seront affichés sur cette page.

[ctx: backend]
en: Categories:
fr_FR: Catégories :

[ctx: backend]
en: Contact Forms
fr_FR: Formulaire de contact

[ctx: backend]
en: Date:
fr_FR: Date :

[ctx: backend]
en: Edit
fr_FR: Modifier

[ctx: backend]
en: Edit post type
fr_FR: Modifier le type d'article

[ctx: backend]
en: Edit this item
fr_FR: Modifier cet élément

[ctx: backend]
en: Export/Import Options
fr_FR: Options Exporter/Importer

[ctx: backend]
en: Fancy category background
fr_FR: Fond de catégorie fancy

[ctx: backend]
en: Fancy category text color
fr_FR: Couleur du texte de catégorie fancy

[ctx: backend]
en: Footer
fr_FR: Pied

[ctx: backend]
en: Footer & Bottom Bar
fr_FR: Pied & Barre Basse

[ctx: backend]
en: General Appearance
fr_FR: Apparence général

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 1
fr_FR: En-tête microwidget 1

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 2
fr_FR: En-tête microwidget 2

[ctx: backend]
en: Image title
fr_FR: Titre d’image

[ctx: backend]
en: Images Styling & Hovers
fr_FR: Style des images & Survols

[ctx: backend]
en: In tabs above you can select from the following options:
fr_FR: Dans les onglets ci-dessus vous pouvez sélectionner les options suivantes :

[ctx: backend]
en: Italic
fr_FR: Italique

[ctx: backend]
en: Mobile Menu
fr_FR: Menu Mobile

[ctx: backend]
en: Mobile Menu:
fr_FR: Menu mobile :

[ctx: backend]
en: Move this item to the Trash
fr_FR: Déplacer cet élément dans la corbeille

[ctx: backend]
en: Non-standard
fr_FR: Non standard

[ctx: backend]
en: Nothing found
fr_FR: Aucun résultat

[ctx: backend]
en: Only
fr_FR: Seulement

[ctx: backend]
en: Options saved.
fr_FR: Options enregistrées.

[ctx: backend]
en: Page Titles
fr_FR: Titres de page

[ctx: backend]
en: Primary Menu
fr_FR: Menu Principal

[ctx: backend]
en: Primary menu:
fr_FR: Menu principal :

[ctx: backend]
en: Register Theme
fr_FR: Enregistrer Le Thème

[ctx: backend]
en: Search for an option ...
fr_FR: Rechercher une option ...

[ctx: backend]
en: Share Buttons
fr_FR: Boutons de partage

[ctx: backend]
en: Sidebar
fr_FR: Zone latérale

[ctx: backend]
en: Skins
fr_FR: Coloris

[ctx: backend]
en: Slug
fr_FR: Identifiant

[ctx: backend]
en: Split Menu Left
fr_FR: Menu séparé de gauche

[ctx: backend]
en: Split Menu Left:
fr_FR: Menu séparé de gauche :

[ctx: backend]
en: Split Menu Right
fr_FR: Menu séparé de droite

[ctx: backend]
en: Split Menu Right:
fr_FR: Menu séparé de droite :

[ctx: backend]
en: Stripes
fr_FR: Rayures

[ctx: backend]
en: Theme Options
fr_FR: Options Thème

[ctx: backend]
en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

[ctx: backend]
en: Top Bar & Header
fr_FR: Barre haute & en-tête

[ctx: backend]
en: Trash
fr_FR: Corbeille

[ctx: backend]
en: Typography
fr_FR: Typographie

[ctx: backend]
en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

[ctx: backend]
en: Using The7 from non-standard install location or having a different directory name could lead to issues in receiving and installing updates. Please make sure that theme folder name is %s, without spaces.
fr_FR: L'utilisation de The7 à partir d'un emplacement d'installation non standard ou un nom de répertoire différent peut entraîner des problèmes de réception et d'installation des mises à jour. Veuillez vous assurer que le nom du dossier du thème est %s, sans espaces.

[ctx: backend]
en: WPML Flags
fr_FR: Drapeaux WPML

[ctx: backend]
en: Widget Areas
fr_FR: Zones de widget

[ctx: backend]
en: You have:
fr_FR: Vous avez :

[ctx: backend]
en: ascending
fr_FR: ascendant

[ctx: backend]
en: author
fr_FR: auteur

[ctx: backend]
en: bottom
fr_FR: bas

[ctx: backend]
en: center
fr_FR: centre

[ctx: backend]
en: descending
fr_FR: descendant

[ctx: backend]
en: left
fr_FR: gauche

[ctx: backend]
en: menu_order
fr_FR: ordre_menu

[ctx: backend]
en: modified
fr_FR: modifié

[ctx: backend]
en: name
fr_FR: nom

[ctx: backend]
en: no pictures
fr_FR: pas d’images

[ctx: backend]
en: no-repeat
fr_FR: Ne pas répéter

[ctx: backend]
en: repeat
fr_FR: Répétition

[ctx: backend]
en: repeat-x
fr_FR: Répétition-x

[ctx: backend]
en: repeat-y
fr_FR: Répétition-y

[ctx: backend]
en: right
fr_FR: droite

[ctx: backend]
en: title
fr_FR: titre

[ctx: backend]
en: top
fr_FR: haut

[ctx: backend bulk edit]
en: &mdash; No Change &mdash;
fr_FR: &mdash; Pas de changement &mdash;

[ctx: backend bulk edit]
en: Apply setting preset
fr_FR: Appliquer réglage prédéfini

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose footer
fr_FR: Choisir pied

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose sidebar
fr_FR: Choix de la barre latérale

[ctx: backend bulk edit]
en: Demo content
fr_FR: Contenu de démonstration

[ctx: backend bulk edit]
en: Disabled
fr_FR: Désactivé

[ctx: backend bulk edit]
en: Featured image options
fr_FR: Options image à la une

[ctx: backend bulk edit]
en: Left
fr_FR: Gauche

[ctx: backend bulk edit]
en: No
fr_FR: Non

[ctx: backend bulk edit]
en: Remove with demo
fr_FR: Supprimer avec la démo

[ctx: backend bulk edit]
en: Right
fr_FR: Droite

[ctx: backend bulk edit]
en: Setting preset
fr_FR: Réglage du préréglage

[ctx: backend bulk edit]
en: Show featured image
fr_FR: Voir image à la une

[ctx: backend bulk edit]
en: Show footer
fr_FR: Afficher le pied

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar and footer options
fr_FR: Options de barre latéral et de pied

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar layout
fr_FR: Disposition de la barre latérale

[ctx: backend bulk edit]
en: To apply setting preset just select one from the list below and press Update button.
fr_FR: Pour appliquer le réglage prédéfini, sélectionnez-en un dans la liste ci-dessous et appuyez sur le bouton Mettre à jour.

[ctx: backend bulk edit]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: backend bulk edit footer]
en: No
fr_FR: Non

[ctx: backend bulk edit footer]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: backend fields]
en: Delete
fr_FR: Supprimer

[ctx: backend fields]
en: Preset image
fr_FR: Image prédéfinie

[ctx: backend fields button]
en: Add
fr_FR: Ajouter

[ctx: backend media error]
en: You are not allowed to perform this action.
fr_FR: Vous n'avez pas les droits pour effectuer cette action.

[ctx: backend metabox]
en:  Top bar color
fr_FR: Couleur de barre haute

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button
fr_FR: Bouton "Charger la suite"

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button & filter with AJAX
fr_FR: Bouton "Charger la suite" et filtre avec AJAX

[ctx: backend metabox]
en: &mdash; Choose page &mdash;
fr_FR: &mdash; Choix de page &mdash;

[ctx: backend metabox]
en: + Show
fr_FR: Afficher +

[ctx: backend metabox]
en: - Hide
fr_FR: - Masquer

[ctx: backend metabox]
en: 100% width:
fr_FR: Largeur 100% :

[ctx: backend metabox]
en: AJAX Pagination
fr_FR: Pagination AJAX

[ctx: backend metabox]
en: Accent
fr_FR: Accentuée

[ctx: backend metabox]
en: After items
fr_FR: Après les éléments

[ctx: backend metabox]
en: All
fr_FR: Tout

[ctx: backend metabox]
en: All, except
fr_FR: Tout, excepté

[ctx: backend metabox]
en: Always visible
fr_FR: Toujours visible

[ctx: backend metabox]
en: Animation effect:
fr_FR: Effet d’animation :

[ctx: backend metabox]
en: Animation:
fr_FR: Animation :

[ctx: backend metabox]
en: Arrange by:
fr_FR: Arranger par :

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay
fr_FR: Lecture auto

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay speed
fr_FR: Vitesse de lecture auto

[ctx: backend metabox]
en: Autoslide interval (in milliseconds)
fr_FR: Intervalle de glissement auto (en millisecondes) :

[ctx: backend metabox]
en: BOTTOM BAR
fr_FR: BARRE DU BAS

[ctx: backend metabox]
en: Back button url:
fr_FR: URL bouton de retour :

[ctx: backend metabox]
en: Background
fr_FR: Fond

[ctx: backend metabox]
en: Background & animated lines
fr_FR: Fond & Lignes animées

[ctx: backend metabox]
en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

[ctx: backend metabox]
en: Background color:
fr_FR: Couleur de fond :

[ctx: backend metabox]
en: Background image
fr_FR: Image de fond

[ctx: backend metabox]
en: Background image origin
fr_FR: Origine image d'arrière-plan

[ctx: backend metabox]
en: Background under posts:
fr_FR: Fond sous les articles :

[ctx: backend metabox]
en: Background under slideshow
fr_FR: Fond sous le diaporama

[ctx: backend metabox]
en: Beautiful loading:
fr_FR: Joli chargement :

[ctx: backend metabox]
en: Before items
fr_FR: Avant les éléments

[ctx: backend metabox]
en: Black
fr_FR: Noir

[ctx: backend metabox]
en: Blog Options
fr_FR: Options du Blog

[ctx: backend metabox]
en: Bottom
fr_FR: Bas

[ctx: backend metabox]
en: Bottom ("px" or "%")
fr_FR: Bas ("px" or "%")

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding
fr_FR: Remplissage bas

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding (px or %)
fr_FR: Remplissage bas (px)

[ctx: backend metabox]
en: Boxed
fr_FR: Encadré

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs background color
fr_FR: Couleur de fond du fil d’Ariane

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs text color
fr_FR: Couleur du texte du fil d’Ariane

[ctx: backend metabox]
en: Category
fr_FR: Catégorie

[ctx: backend metabox]
en: Centred title + centred breadcrumbs
fr_FR: Titre et fil d’Ariane centrés

[ctx: backend metabox]
en: Checkerboard order
fr_FR: Ordre de damier

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider
fr_FR: Choisir diaporama

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider
fr_FR: Choisir diaporama

[ctx: backend metabox]
en: Column minimum width (px):
fr_FR: Largeur minimale de colonne (px) :

[ctx: backend metabox]
en: Content Area Options
fr_FR: Options de zone de contenu

[ctx: backend metabox]
en: Content alignment:
fr_FR: Alignement du contenu :

[ctx: backend metabox]
en: Content area position
fr_FR: Position de zone de contenu

[ctx: backend metabox]
en: Content:
fr_FR: Contenu :

[ctx: backend metabox]
en: Custom
fr_FR: Personnalisé

[ctx: backend metabox]
en: Custom color
fr_FR: Couleur personnalisée

[ctx: backend metabox]
en: Custom title
fr_FR: Títre Personnalisé

[ctx: backend metabox]
en: Dark
fr_FR: Foncé

[ctx: backend metabox]
en: Dark gradient
fr_FR: Dégradé foncé

[ctx: backend metabox]
en: Default
fr_FR: Par défaut

[ctx: backend metabox]
en: Desired columns number:
fr_FR: Nombre de colonnes désiré :

[ctx: backend metabox]
en: Direction aware
fr_FR: Connaissance de direction

[ctx: backend metabox]
en: Disable
fr_FR: Désactiver

[ctx: backend metabox]
en: Disabled
fr_FR: Désactivé

[ctx: backend metabox]
en: Display Blog Categories
fr_FR: Afficher les catégories de blog

[ctx: backend metabox]
en: Display content area
fr_FR: Afficher la zone de contenu

[ctx: backend metabox]
en: Edit slideshows
fr_FR: Modifier les diaporamas

[ctx: backend metabox]
en: Effect 1
fr_FR: Effet 1

[ctx: backend metabox]
en: Effect 2
fr_FR: Effet 2

[ctx: backend metabox]
en: Effect 3
fr_FR: Effet 3

[ctx: backend metabox]
en: Enable color overlay
fr_FR: Activer couleur superposition

[ctx: backend metabox]
en: Enable fancy date:
fr_FR: Activer la date fancy :

[ctx: backend metabox]
en: Enable slideshow background and paddings
fr_FR: Activer le fond et le remplissage du diaporama

[ctx: backend metabox]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image with paddings)
fr_FR: Activé (image avec remplissage)

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image without paddings)
fr_FR: Activé (image sans remplissage)

[ctx: backend metabox]
en: Enter value between 0 to 1
fr_FR: Entrez une valeur entre 0 et 1

[ctx: backend metabox]
en: FLOATING NAVIGATION
fr_FR: NAVIGATION FLOTTANTE

[ctx: backend metabox]
en: Fade
fr_FR: Estompement

[ctx: backend metabox]
en: Fade in
fr_FR: Fondu

[ctx: backend metabox]
en: Fall perspective
fr_FR: Baisse de perspective

[ctx: backend metabox]
en: Fancy Title Options
fr_FR: Options de titre fancy

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title
fr_FR: Titre fancy

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title layout
fr_FR: Disposition de titre fancy

[ctx: backend metabox]
en: Favicon:
fr_FR: Favicon :

[ctx: backend metabox]
en: Featured Image
fr_FR: Image Mise en Avant

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (desktop):
fr_FR: Mode de remplissage (bureau) :

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (mobile):
fr_FR: Mode de remplissage (mobile) :

[ctx: backend metabox]
en: Fixed at it's position
fr_FR: Fixé à sa position

[ctx: backend metabox]
en: Flip
fr_FR: Retourner

[ctx: backend metabox]
en: Fly
fr_FR: Voler

[ctx: backend metabox]
en: Font color
fr_FR: Couleur de police

[ctx: backend metabox]
en: Font size
fr_FR: Taille de police

[ctx: backend metabox]
en: Footer Options
fr_FR: Options de pied

[ctx: backend metabox]
en: Footer widget area
fr_FR: Zone de widget du pied

[ctx: backend metabox]
en: From theme options
fr_FR: À partir des options du thème

[ctx: backend metabox]
en: Full-width
fr_FR: Pleine-Largeur

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow
fr_FR: Diaporama plein écran

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow + text area
fr_FR: Diaporama en plein écran + zone de texte

[ctx: backend metabox]
en: Gap between images (px):
fr_FR: Écart entre les images (px)

[ctx: backend metabox]
en: Grid
fr_FR: Grille

[ctx: backend metabox]
en: Header background color
fr_FR: Couleur de fond de l'en-tête

[ctx: backend metabox]
en: Header background opacity
fr_FR: Opacité du fond de l'en-tête

[ctx: backend metabox]
en: Header color
fr_FR: Couleur des en-têtes

[ctx: backend metabox]
en: Hide by default
fr_FR: Masquer par défaut

[ctx: backend metabox]
en: Hide captions
fr_FR: Masquer légendes

[ctx: backend metabox]
en: Hide last row if there's not enough images to fill it:
fr_FR: Masquer la dernière rangée s’il n’y a pas assez d’images pour la remplir :

[ctx: backend metabox]
en: Hide on mobile layout
fr_FR: Masquer sur la disposition mobile

[ctx: backend metabox]
en: Hide page title
fr_FR: Masquer le titre de page

[ctx: backend metabox]
en: Hide:
fr_FR: Masquer :

[ctx: backend metabox]
en: High-DPI (retina) favicon:
fr_FR: Favicon High-DPI (retina) :

[ctx: backend metabox]
en: High-DPI (retina) logo:
fr_FR: Logo High-DPI (retina) :

[ctx: backend metabox]
en: Image paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
fr_FR: Remplissage des images (Ex : un remplissage de 5 pixels vous donnera un espace de 10 pixels entre les images)

[ctx: backend metabox]
en: Images proportions:
fr_FR: Proportions des images :

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing
fr_FR: Dimensionnement de l'image

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing:
fr_FR: Dimensionnement de l'image :

[ctx: backend metabox]
en: In the bottom
fr_FR: Dans le bas

[ctx: backend metabox]
en: Inactive image transparency (%)
fr_FR: Transparence d’image inactive (%)

[ctx: backend metabox]
en: Landscape images
fr_FR: Images en paysage

[ctx: backend metabox]
en: Layout
fr_FR: Disposition

[ctx: backend metabox]
en: Layout:
fr_FR: Disposition :

[ctx: backend metabox]
en: Lazy loading
fr_FR: Chargement différé

[ctx: backend metabox]
en: Leave empty to hide logo.
fr_FR: Laissez vide pour masquer le logo.

[ctx: backend metabox]
en: Leave empty to use link from %s.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser le lien de %s.

[ctx: backend metabox]
en: Leave empty to use the value from the theme options.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la valeur des options de thème.

[ctx: backend metabox]
en: Left
fr_FR: Gauche

[ctx: backend metabox]
en: Left & bottom
fr_FR: Gauche & Bas

[ctx: backend metabox]
en: Left & top
fr_FR: Gauche & Haut

[ctx: backend metabox]
en: Left ("px" or "%")
fr_FR: Gauche ("px" ou "%")

[ctx: backend metabox]
en: Left title + left breadcrumbs
fr_FR: Titre et fil d’Ariane à gauche

[ctx: backend metabox]
en: Left title + right breadcrumbs
fr_FR: Titre gauche + fil d’Ariane droite

[ctx: backend metabox]
en: Left-aligned image
fr_FR: Image alignée à gauche

[ctx: backend metabox]
en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

[ctx: backend metabox]
en: Loading effect:
fr_FR: Effet de chargement

[ctx: backend metabox]
en: Loading mode:
fr_FR: Mode de chargement :

[ctx: backend metabox]
en: Logo:
fr_FR: Logo :

[ctx: backend metabox]
en: Logos target link:
fr_FR: Lien cible des logos :

[ctx: backend metabox]
en: MAIN
fr_FR: PRINCIPALE

[ctx: backend metabox]
en: MOBILE HEADER
fr_FR: EN-TÊTE MOBILE

[ctx: backend metabox]
en: Make all posts the same width:
fr_FR: Faire tous les articles de la même largeur :

[ctx: backend metabox]
en: Masonry
fr_FR: Maçonnerie

[ctx: backend metabox]
en: Max width (%):
fr_FR: Largeur maxi (%) :

[ctx: backend metabox]
en: Menu based on public pages
fr_FR: Menu basé sur les pages publiques

[ctx: backend metabox]
en: Microsite Logo
fr_FR: Logo du microsite

[ctx: backend metabox]
en: Min width (%):
fr_FR: Largeur mini (%) :

[ctx: backend metabox]
en: Minimum height (px)
fr_FR: Hauteur minimale (px)

[ctx: backend metabox]
en: Mobile Menu location
fr_FR: Emplacement de menu mobile

[ctx: backend metabox]
en: Move up
fr_FR: Déplacer vers le haut

[ctx: backend metabox]
en: Move with the content
fr_FR: Déplacer avec le contenu

[ctx: backend metabox]
en: No
fr_FR: Non

[ctx: backend metabox]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: backend metabox]
en: Number of posts to display on one page:
fr_FR: Nombre d'articles à afficher sur une page :

[ctx: backend metabox]
en: On hover
fr_FR: Au survol

[ctx: backend metabox]
en: On page load slideshow is
fr_FR: Au chargement de page afficher diaporama

[ctx: backend metabox]
en: Only
fr_FR: Seulement

[ctx: backend metabox]
en: Order by:
fr_FR: Trier par :

[ctx: backend metabox]
en: Order:
fr_FR: Ordre :

[ctx: backend metabox]
en: Overlapping
fr_FR: Superposition

[ctx: backend metabox]
en: Overlay color
fr_FR: Couleur superposition

[ctx: backend metabox]
en: Overlay opacity
fr_FR: Opacité superposition

[ctx: backend metabox]
en: Page Header Options
fr_FR: Options En-tête De Page

[ctx: backend metabox]
en: Page Mobile Paddings
fr_FR: Remplissages Page Mobile

[ctx: backend metabox]
en: Page Paddings
fr_FR: Remplissages Page

[ctx: backend metabox]
en: Page layout:
fr_FR: Disposition de page :

[ctx: backend metabox]
en: Page title
fr_FR: Titre de page

[ctx: backend metabox]
en: Pagination & filter with AJAX
fr_FR: Pagination & filtre avec AJAX

[ctx: backend metabox]
en: Parallax speed
fr_FR: Vitesse de parallax

[ctx: backend metabox]
en: Paused
fr_FR: En Pause

[ctx: backend metabox]
en: Photo scroller
fr_FR: Défilement de photo

[ctx: backend metabox]
en: Play
fr_FR: Lire

[ctx: backend metabox]
en: Porthole slider
fr_FR: Diaporama porthole

[ctx: backend metabox]
en: Portrait images
fr_FR: Images en portrait

[ctx: backend metabox]
en: Post Options
fr_FR: Options d’article

[ctx: backend metabox]
en: Post preview width:
fr_FR: Largeur aperçu d’article :

[ctx: backend metabox]
en: Primary Menu location
fr_FR: Emplacement du menu principal

[ctx: backend metabox]
en: RESPONSIVENESS
fr_FR: RÉACTIVITÉ

[ctx: backend metabox]
en: Real column width will slightly vary depending on site visitor screen width
fr_FR: La largeur réelle de colonne varie légèrement selon la largeur de l’écran du visiteur

[ctx: backend metabox]
en: Related posts can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
fr_FR: Les articles similaires peuvent être activés/désactivés depuis les Options du Thème %s, Blog, Portfolio, Galerie %s

[ctx: backend metabox]
en: Related posts category:
fr_FR: Catégories des articles similaires :

[ctx: backend metabox]
en: Repeat options
fr_FR: Options de répétition

[ctx: backend metabox]
en: Responsive subtitle font size
fr_FR: Taille de police des sous-titres réactifs

[ctx: backend metabox]
en: Responsive subtitle line height
fr_FR: Hauteur de la ligne des sous-titres réactifs

[ctx: backend metabox]
en: Responsive title area minimum height (px)
fr_FR: Hauteur minimale de la zone de titre réactif (px)

[ctx: backend metabox]
en: Responsive title font size
fr_FR: Taille de police du titre réactif

[ctx: backend metabox]
en: Responsive title line height
fr_FR: Hauteur de ligne de titre réactif

[ctx: backend metabox]
en: Responsiveness
fr_FR: Réactivité

[ctx: backend metabox]
en: Reverse direction aware
fr_FR: Inversion de connaissance de direction

[ctx: backend metabox]
en: Right
fr_FR: Droite

[ctx: backend metabox]
en: Right ("px" or "%")
fr_FR: Droite ("px" ou "%")

[ctx: backend metabox]
en: Right title + left breadcrumbs
fr_FR: Titre droite + fil d’Ariane gauche

[ctx: backend metabox]
en: Right title + right breadcrumbs
fr_FR: Titre et fil d’Ariane à droite

[ctx: backend metabox]
en: Right-aligned image
fr_FR: Image alignée à droite

[ctx: backend metabox]
en: Row target height (px):
fr_FR: Hauteur de cible de rangée (px) :

[ctx: backend metabox]
en: Scale
fr_FR: Échelle

[ctx: backend metabox]
en: Scale In
fr_FR: Échelle en

[ctx: backend metabox]
en: Scale up
fr_FR: Agrandissement

[ctx: backend metabox]
en: Scroll effect
fr_FR: Effet de défilement

[ctx: backend metabox]
en: Show all pages in paginator:
fr_FR: Afficher toutes les pages dans la pagination :

[ctx: backend metabox]
en: Show asc. / desc. ordering:
fr_FR: Afficher l’ordre asc / desc :

[ctx: backend metabox]
en: Show by default
fr_FR: Afficher par défaut

[ctx: backend metabox]
en: Show categories filter:
fr_FR: Afficher le filtre catégories :

[ctx: backend metabox]
en: Show excerpts:
fr_FR: Afficher les extraits :

[ctx: backend metabox]
en: Show image miniatures:
fr_FR: Afficher les miniatures :

[ctx: backend metabox]
en: Show name / date ordering:
fr_FR: Afficher l’ordre par nom / date :

[ctx: backend metabox]
en: Show page title
fr_FR: Afficher le titre de page

[ctx: backend metabox]
en: Show pixel overlay
fr_FR: Afficher la superposition de pixels

[ctx: backend metabox]
en: Show post author:
fr_FR: Afficher l'auteur de l’article :

[ctx: backend metabox]
en: Show post categories:
fr_FR: Afficher les catégories d’article :

[ctx: backend metabox]
en: Show post comments:
fr_FR: Afficher les commentaires

[ctx: backend metabox]
en: Show post date:
fr_FR: Afficher la date d'article :

[ctx: backend metabox]
en: Show read more buttons:
fr_FR: Afficher les boutons Lire la suite :

[ctx: backend metabox]
en: Show widgetized footer
fr_FR: Afficher le pied de page widgetisé

[ctx: backend metabox]
en: Side paddings
fr_FR: Remplissage latéraux

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar Options
fr_FR: Options de barre

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar position
fr_FR: Position de la barre latérale

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar widget area
fr_FR: Zone de widget de la barre latérale

[ctx: backend metabox]
en: Slider Revolution
fr_FR: Diaporama Revolution

[ctx: backend metabox]
en: Slider layout
fr_FR: Disposition de diaporama :

[ctx: backend metabox]
en: Slider proportions
fr_FR: Proportions du diaporama :

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow Options
fr_FR: Options de diaporama

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow(s)
fr_FR: Diaporama(s)

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Left location
fr_FR: Emplacement de menu séparé de gauche

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Right location
fr_FR: Emplacement de menu séparé de droite

[ctx: backend metabox]
en: Standard (no AJAX)
fr_FR: Standard (sans AJAX)

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle font color
fr_FR: Couleur de police des sous-titres

[ctx: backend metabox]
en: TOP LINE / SIDE LINE / FLOATING MENU BUTTON
fr_FR: LIGNE SUPÉRIEUR / LIGNE LATÉRAL / BOUTON MENU FLOTTANT

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT HEADER
fr_FR: EN-TÊTE TRANSPARENT

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT MOBILE HEADER
fr_FR: EN-TÊTE MOBILE TRANSPARENT

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT TOP LINE
fr_FR: LIGNE HAUTE TRANSPARENT

[ctx: backend metabox]
en: Text transformation
fr_FR: Transformation de texte

[ctx: backend metabox]
en: Theme Options
fr_FR: Options Thème

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnail width (in %):
fr_FR: Largeur de miniature (%)

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails
fr_FR: Miniatures

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails height
fr_FR: Hauteur miniatures

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails width
fr_FR: Largeur miniatures

[ctx: backend metabox]
en: Title
fr_FR: Titre

[ctx: backend metabox]
en: Top ("px" or "%")
fr_FR: Haut ("px" ou "%")

[ctx: backend metabox]
en: Top bar color
fr_FR: Couleur de police de barre haute

[ctx: backend metabox]
en: Top bar opacity
fr_FR: Opacité de la barre supérieure

[ctx: backend metabox]
en: Top padding
fr_FR: Remplissage haut

[ctx: backend metabox]
en: Top padding (px or %)
fr_FR: Remplissage haut (px)

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background color
fr_FR: Couleur de fond transparent

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background opacity
fr_FR: Opacité de fond transparent

[ctx: backend metabox]
en: Under image
fr_FR: Sous l’image

[ctx: backend metabox]
en: Vertical parallax on scroll
fr_FR: Parallaxe verticale sur défilement

[ctx: backend metabox]
en: White
fr_FR: Blanc

[ctx: backend metabox]
en: Works only for "Standard (no AJAX)" loading mode.
fr_FR: Fonctionne seulement avec le mode de chargement "Standard (sans AJAX)"

[ctx: backend metabox]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: backend metabox]
en: advanced settings
fr_FR: réglages avancés

[ctx: backend metabox]
en: all pages
fr_FR: toutes les pages

[ctx: backend metabox]
en: bottom bar
fr_FR: barre du bas

[ctx: backend metabox]
en: choose category(s)
fr_FR: choix de catégorie(s)

[ctx: backend metabox]
en: content area
fr_FR: zone de contenu

[ctx: backend metabox]
en: content-width
fr_FR: Largeur de contenu

[ctx: backend metabox]
en: fill the viewport (crop)
fr_FR: remplir la fenêtre d’affichage (rognage)

[ctx: backend metabox]
en: first page
fr_FR: première page

[ctx: backend metabox]
en: fit (preserve proportions)
fr_FR: adapter (préserver les proportions)

[ctx: backend metabox]
en: floating menu
fr_FR: menu flottant

[ctx: backend metabox]
en: from the same category
fr_FR: à partir de la même catégorie

[ctx: backend metabox]
en: full-width
fr_FR: pleine largeur

[ctx: backend metabox]
en: header &amp; top bar
fr_FR: En-tête &amp; barre haute

[ctx: backend metabox]
en: if non selected, all slideshows will be displayed.
fr_FR: Si non sélectionné, tous les diaporamas seront affichés

[ctx: backend metabox]
en: make images round
fr_FR: arrondir les images

[ctx: backend metabox]
en: medium
fr_FR: moyen

[ctx: backend metabox]
en: no
fr_FR: non

[ctx: backend metabox]
en: none
fr_FR: aucun

[ctx: backend metabox]
en: paused
fr_FR: en pause

[ctx: backend metabox]
en: playing
fr_FR: lecture

[ctx: backend metabox]
en: preserve images proportions
fr_FR: préserver les proportions de l'image

[ctx: backend metabox]
en: resize images
fr_FR: redimensionner les images

[ctx: backend metabox]
en: small
fr_FR: petit

[ctx: backend metabox]
en: top bar
fr_FR: Barre supérieiure

[ctx: backend metabox]
en: wide
fr_FR: large

[ctx: backend options]
en: blue
fr_FR: bleu

[ctx: backend options]
en: bottom
fr_FR: bas

[ctx: backend options]
en: center
fr_FR: centre

[ctx: backend options]
en: everywhere
fr_FR: partout

[ctx: backend options]
en: everywhere except front page
fr_FR: partout sauf sur la page d’accueil

[ctx: backend options]
en: everywhere except homepage templates
fr_FR: partout sauf sur les modèle de page d’accueil

[ctx: backend options]
en: fade
fr_FR: fondu

[ctx: backend options]
en: front page only
fr_FR: page d’accueil seulement

[ctx: backend options]
en: green
fr_FR: vert

[ctx: backend options]
en: left
fr_FR: gauche

[ctx: backend options]
en: no-repeat
fr_FR: Ne pas répéter

[ctx: backend options]
en: nowhere
fr_FR: nulle part

[ctx: backend options]
en: on every page
fr_FR: sur chaque page

[ctx: backend options]
en: only on homepage templates
fr_FR: seulement sur les modèles de page d’accueil

[ctx: backend options]
en: pink
fr_FR: rose

[ctx: backend options]
en: purple
fr_FR: violet

[ctx: backend options]
en: repeat
fr_FR: Répétition

[ctx: backend options]
en: repeat-x
fr_FR: Répétition-x

[ctx: backend options]
en: repeat-y
fr_FR: Répétition-y

[ctx: backend options]
en: right
fr_FR: droite

[ctx: backend options]
en: slice
fr_FR: puce

[ctx: backend options]
en: top
fr_FR: haut

[ctx: backend options]
en: white
fr_FR: blanc

[ctx: backend options]
en: yellow
fr_FR: jaune

en: by Dream-Theme
fr_FR: par 
    Dream-Theme

en: cannot find class file
fr_FR: impossible de trouver le fichier de classe

[ctx: contact form feedback]
en: Cannot send email. Try to clear browser cache, reload the page and try again.
fr_FR: Impossible d'envoyer l'e-mail. Essayez de vider le cache du navigateur, rechargez la page et réessayez.

[ctx: contact form feedback]
en: Captcha token is invalid, please try again.
fr_FR: Le code Captcha est invalide, veuillez réessayer.

[ctx: contact form feedback]
en: Sorry, we suspect that you are bot
fr_FR: Désolé, nous soupçonnons que vous êtes un robot

[ctx: contact form feedback]
en: The message has not been sent. Please try again.
fr_FR: Le message n'a pas été envoyé. Veuillez réessayer.

[ctx: contact form feedback]
en: Your message has been sent.
fr_FR: Votre message a été envoyé.

[ctx: details button]
en: Details
fr_FR: Détails

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 1
fr_FR: Disposition 1

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 2
fr_FR: Disposition 2

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 3
fr_FR: Disposition 3

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 4
fr_FR: Disposition 4

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 5
fr_FR: Disposition 5

[ctx: feedback msg]
en: One or more fields have an error. Please check and try again.
fr_FR: Un ou plusieurs champs contiennent une erreur. S'il vous plaît, vérifiez et essayez à nouveau.

[ctx: file upload]
en: + Add new file
fr_FR: +Ajouter nouveau fichier

[ctx: file upload]
en: Delete
fr_FR: Supprimer

[ctx: file upload]
en: Edit
fr_FR: Modifier

[ctx: file upload]
en: Select or Upload Files
fr_FR: Sélectionner Ou Envoyer Des Fichiers

[ctx: file upload]
en: Upload Files
fr_FR: Envoyer des fichiers

en: footer
fr_FR: pied de page

en: for #anchor navigation
fr_FR: pour #ancre de  navigation

en: fully imported
fr_FR: entièrement importé

en: header
fr_FR: en-tête

en: https://your-link.com
fr_FR: https://votre-lien.com

en: image height in px
fr_FR: hauteur d’image en px

[ctx: image upload]
en: + Add new image
fr_FR: + Ajouter nouvelle image

[ctx: image upload]
en: Allowed Image Files
fr_FR: Fichiers Image aAutorisé

[ctx: image upload]
en: Delete
fr_FR: Supprimer

[ctx: image upload]
en: Drop images here
fr_FR: Glissez les images ici

[ctx: image upload]
en: Edit
fr_FR: Modifier

[ctx: image upload]
en: Empty atachments
fr_FR: Vider les pièces jointes

[ctx: image upload]
en: Error: Cannot delete file
fr_FR: Erreur : Impossible de supprimer le fichier.

[ctx: image upload]
en: Order saved
fr_FR: Ordre enregistré

[ctx: image upload]
en: Select Files
fr_FR: Sélectionner des fichiers

[ctx: image upload]
en: Select or Upload Images
fr_FR: Sélectionner Ou Envoyer Des Images

[ctx: image upload]
en: Upload Images
fr_FR: Envoi d’images

[ctx: image upload]
en: or
fr_FR: ou

en: image width in px
fr_FR: largeur d’image en px

[ctx: mail]
en: City:
fr_FR: Ville :

[ctx: mail]
en: Company:
fr_FR: Entreprise :

[ctx: mail]
en: Country:
fr_FR: Pays :

[ctx: mail]
en: E-mail:
fr_FR: E-mail :

[ctx: mail]
en: Message:
fr_FR: Message :

[ctx: mail]
en: Name:
fr_FR: Nom :

[ctx: mail]
en: Telephone:
fr_FR: Téléphone :

[ctx: mail]
en: Website:
fr_FR: Site Web :

[ctx: mail subject]
en: [Feedback from: %s]
fr_FR: [Commentaire de : %s]

[ctx: media bulk action]
en: Hide titles
fr_FR: Masquer les titres

[ctx: media bulk action]
en: Show titles
fr_FR: Afficher les titres

[ctx: media title hidden]
en: Hidden
fr_FR: Masqué

[ctx: mega menu settings]
en: Doesn't apply to menu on mobile or in side header.
fr_FR: Ne s'applique pas au menu mobile ou dans l'en-tête latéral.

[ctx: metabox]
en: height
fr_FR: hauteur

[ctx: metabox]
en: width
fr_FR: largeur

en: none
fr_FR: aucun

[ctx: options import]
en: Would you like to import The7.2 settings?
fr_FR: Voulez vous importer les réglages de The7.2 ?

[ctx: options import]
en: Yes, do it!
fr_FR: Oui, faîtes le !

en: or assign posts to an existing user:
fr_FR: ou attribuer les articles à un utilisateur existant :

en: or create new user with login name:
fr_FR: ou créez un nouvel utilisateur avec le nom de connexion :

[ctx: pages]
en: Select a Page
fr_FR: Sélectionnez une Page

[ctx: pagination defaults]
en: First
fr_FR: Première

[ctx: pagination defaults]
en: Last
fr_FR: Dernière

[ctx: pagination defaults]
en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
fr_FR: Page %CURRENT_PAGE% sur %TOTAL_PAGES%

en: partially imported
fr_FR: partiellement importé

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr_FR: et

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Tout <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Tout <span class="count">(%s)</span>

en: selection.json or SVG file not found. Was not able to create the necessary config files
fr_FR: Fichier selection.json ou SVG introuvable. Impossible de créer les fichiers de configuration nécessaires

[ctx: shortcode simple login]
en: Log In
fr_FR: Connexion

[ctx: shortcode simple login]
en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
fr_FR: Connecté comme <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Se déconnecter de ce compte">Déconnexion ?</a>

[ctx: shortcode simple login]
en: Password
fr_FR: Mot de passe

[ctx: shortcode simple login]
en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

[ctx: shortcode simple login]
en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

[ctx: shortcodes interface]
en: Id: %1$s - Name: %2$s - Slug: %3$s
fr_FR: Id : %1$s - Nom : %2$s - Identifiant : %3$s

[ctx: shortcodes interface]
en: Id: %1$s - Title: %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: side
fr_FR: côté

en: side line
fr_FR: ligne latérale

en: span
fr_FR: spanb

en: submit
fr_FR: envoyer

[ctx: team link]
en: Personal blog / website
fr_FR: Blog perso / Site web

[ctx: the7 shortcode]
en: Read more
fr_FR: Lire la suite

[ctx: theme options]
en: Button title
fr_FR: Titre de bouton

[ctx: theme options]
en: Color
fr_FR: Couleur

[ctx: theme options]
en: Default
fr_FR: Par défaut

[ctx: theme options]
en: Drag and drop desired share buttons from right (inactive) to left (active) pane.
fr_FR: Glissez / déposez les boutons de partage voulus de la droite (inactifs) vers la gauche (actifs)

[ctx: theme options]
en: Share this image
fr_FR: Partager cette image

[ctx: theme options]
en: Share this page
fr_FR: Partager cette page

[ctx: theme options]
en: Share this post
fr_FR: Partager cet article

[ctx: theme options]
en: Share this product
fr_FR: Partager ce produit

[ctx: theme-options]
en: "Close menu" button
fr_FR: Bouton "Fermer le menu"

[ctx: theme-options]
en: "Fixed" setting isn't compatible with "overlapping" title area style.
fr_FR: Le réglage "Fixé" n’est pas compatible avec le style de zone de titre "superposé".

[ctx: theme-options]
en: "Opacity" isn't compatible with slide-out footer
fr_FR: L’opacité n'est pas compatible avec le pied glissant

[ctx: theme-options]
en: "Open menu" button
fr_FR: Bouton "Ouvrir le menu"

[ctx: theme-options]
en: "Slide-out mode" isn't compatible with transparent/semitransparent content area background.
fr_FR: "Slide-out mode" non compatible avec l'option fond de contenu transparent/semi-transparent

[ctx: theme-options]
en: 'Add to cart' button
fr_FR: Bouton "Ajouter au panier"

[ctx: theme-options]
en: 'Add to cart' button in related products
fr_FR: Bouton "Ajouter au panier" dans les produits similaires

[ctx: theme-options]
en: - 50ms can significantly improve google page speed score
    - 1000ms and beyond is aggressive setting for particularly heavy sites
    - for best visual results use in combination with <a href="%1$s">beautiful loading</a>
fr_FR: - 50 ms peuvent considérablement améliorer le score de vitesse de la page Google
    - 1000 ms et au-delà est un paramètre agressif pour les sites particulièrement lourds
    - pour de meilleurs résultats visuels, utilisez en combinaison avec un <a href="%1$s">beau chargement</a>

[ctx: theme-options]
en: 120x120 px (retina iPhone)
fr_FR: 120x120 px (iPhone retina)

[ctx: theme-options]
en: 152x152 px (retina iPad)
fr_FR: 152x152 px (iPad retina)

[ctx: theme-options]
en: 404 page
fr_FR: Page 404

[ctx: theme-options]
en: 404 page template
fr_FR: Modèle de page 404

[ctx: theme-options]
en: 60x60 px (old iPhone)
fr_FR: 60x60 pixels (ancien iPhone)

[ctx: theme-options]
en: 76x76 px (old iPad)
fr_FR: 76x76 pixels (ancien iPad)

[ctx: theme-options]
en: <strong>Attention!</strong> Changing skin will overwrite most of your settings.
    You may want to use <a href='%s'>Export/Import Options</a> interface to backup your current theme options.
fr_FR: <strong>Attention !</strong> Le changement de coloris va écraser certains de vos réglages.
    Vous pouvez utiliser les <a href='%s'>Options Exporter/Importer</a> pour sauvegarder vos options actuelles de thème.

[ctx: theme-options]
en: <strong>Attention!</strong> If you choose to "Start From a Scratch", Wizard will automatically calculate and overwrite most of your settings! You may want to use <a href="%s">Export/Import Options</a> interface to backup your current theme options state before proceeding.
fr_FR: <strong>Attention !</strong> Le changement de coloris va écraser certains de vos réglages.
    Vous pouvez utiliser les <a href='%s'>Options Exporter/Importer</a> pour sauvegarder vos options actuelles de thème.

[ctx: theme-options]
en: Accent
fr_FR: Accentuée

[ctx: theme-options]
en: Accent color
fr_FR: Couleur accentuée

[ctx: theme-options]
en: Active
fr_FR: Actif

[ctx: theme-options]
en: Active & hover font color
fr_FR: Couleur de police au survol & actif

[ctx: theme-options]
en: Active background color
fr_FR: Couleur de fond actif

[ctx: theme-options]
en: Active color
fr_FR: Couleur active

[ctx: theme-options]
en: Active line
fr_FR: Activer la ligne

[ctx: theme-options]
en: Active line color
fr_FR: Couleur de ligne active

[ctx: theme-options]
en: Active line opacity
fr_FR: Opacité des lignes actives

[ctx: theme-options]
en: Active opacity
fr_FR: Opacité actif

[ctx: theme-options]
en: Active style
fr_FR: Style actif

[ctx: theme-options]
en: Add background image
fr_FR: Ajouter image de fond

[ctx: theme-options]
en: Add new widget area
fr_FR: Ajouter nouvelle zone de widget

[ctx: theme-options]
en: Add to cart icon
fr_FR: Ajouter une icône au panier

[ctx: theme-options]
en: Advanced Settings
fr_FR: Réglages Avancés

[ctx: theme-options]
en: Affects menu color, microwidgets etc.
fr_FR: Affecte la couleur du menu, les microwidgets, etc.

[ctx: theme-options]
en: After
fr_FR: Après

[ctx: theme-options]
en: Alignment
fr_FR: Alignement

[ctx: theme-options]
en: All searchable post types
fr_FR: Tous les types de messages consultables

[ctx: theme-options]
en: Allways
fr_FR: Toujours

[ctx: theme-options]
en: Along the edges of menu
fr_FR: Le long des bords du menu

[ctx: theme-options]
en: Along the edges of navigation area
fr_FR: Le long des bords de la zone de navigation

[ctx: theme-options]
en: Also affects WooCommerce messages.
fr_FR: Affecte également les messages WooCommerce.

[ctx: theme-options]
en: Always
fr_FR: Toujours

[ctx: theme-options]
en: Always visible
fr_FR: Toujours visible

[ctx: theme-options]
en: Animation on opening
fr_FR: Animation à l'ouverture

[ctx: theme-options]
en: Appearance
fr_FR: Apparence

[ctx: theme-options]
en: Apply to all
fr_FR: Appliquer à tous

[ctx: theme-options]
en: Archive title
fr_FR: Titre archive

[ctx: theme-options]
en: Area below menu padding
fr_FR: Remplissage zone sous le menu

[ctx: theme-options]
en: Arrow size
fr_FR: Taille flèche

[ctx: theme-options]
en: Attention! By “Starting From a Scratch", you will reset most of your site appearance settings! Would you like to proceed?
fr_FR: Attention ! En "commençant à partir de zéro", vous réinitialiserez la plupart des réglages d'apparence de votre site ! Voulez-vous continuer ?

[ctx: theme-options]
en: Author
fr_FR: Auteur

[ctx: theme-options]
en: Author archive template
fr_FR: Modèle d’archive auteur

[ctx: theme-options]
en: Author info in posts
fr_FR: Info auteur dans les articles

[ctx: theme-options]
en: Available areas:
fr_FR: Zones disponibles :

[ctx: theme-options]
en: Back button
fr_FR: Bouton de retour

[ctx: theme-options]
en: Back button url
fr_FR: URL bouton retour

[ctx: theme-options]
en: Background
fr_FR: Fond

[ctx: theme-options]
en: Background & border
fr_FR: Fond & bordure

[ctx: theme-options]
en: Background / outline / line
fr_FR: Fond  / Ligne extérieure / Ligne

[ctx: theme-options]
en: Background Image
fr_FR: Image de fond

[ctx: theme-options]
en: Background behind each widget
fr_FR: Fond derrière chaque widget

[ctx: theme-options]
en: Background behind whole sidebar
fr_FR: Fond derrière la barre entière

[ctx: theme-options]
en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

[ctx: theme-options]
en: Background height
fr_FR: Hauteur du fond

[ctx: theme-options]
en: Background opacity
fr_FR: Opacité du fond

[ctx: theme-options]
en: Background under the box
fr_FR: Fond sous le cadre

[ctx: theme-options]
en: Background width
fr_FR: Largeur du fond

[ctx: theme-options]
en: Background width on click
fr_FR: Largeur du fond au clic

[ctx: theme-options]
en: Bars
fr_FR: Barres

[ctx: theme-options]
en: Basic font
fr_FR: Police basique

[ctx: theme-options]
en: Basic fonts
fr_FR: Police basique

[ctx: theme-options]
en: Beautiful loading
fr_FR: Joli chargement

[ctx: theme-options]
en: Before
fr_FR: Avant

[ctx: theme-options]
en: Behavior
fr_FR: Comportement

[ctx: theme-options]
en: Below menu
fr_FR: Sous le menu

[ctx: theme-options]
en: Big buttons
fr_FR: Gros boutons

[ctx: theme-options]
en: Blog archives
fr_FR: Archives du blog

[ctx: theme-options]
en: Blog category template
fr_FR: Modèle de catégorie de blog

[ctx: theme-options]
en: Blog tags template
fr_FR: Modèle d'étiquettes de blog

[ctx: theme-options]
en: Bold
fr_FR: Gras

[ctx: theme-options]
en: Bold Italic
fr_FR: Gras Italique

[ctx: theme-options]
en: Border
fr_FR: Bordure

[ctx: theme-options]
en: Border color
fr_FR: Couleur de bordure

[ctx: theme-options]
en: Border height
fr_FR: Hauteur de bordure

[ctx: theme-options]
en: Border hover color
fr_FR: Couleur de bordure active

[ctx: theme-options]
en: Border radius
fr_FR: Rayon de bordure

[ctx: theme-options]
en: Border style
fr_FR: Style de bordure

[ctx: theme-options]
en: Border width
fr_FR: Largeur de bordure

[ctx: theme-options]
en: Bottom
fr_FR: Bas

[ctx: theme-options]
en: Bottom Center
fr_FR: Bas QCentré

[ctx: theme-options]
en: Bottom Left
fr_FR: Bas Gauche

[ctx: theme-options]
en: Bottom Right
fr_FR: Bas Droite

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar
fr_FR: Barre du bas

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar background &amp; lines
fr_FR: Fond &amp; lignes de barre du bas

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar font color
fr_FR: Couleur de police de barre basse

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar layout
fr_FR: Disposition barre du bas

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar style
fr_FR: Style de barre basse

[ctx: theme-options]
en: Bottom margin (px)
fr_FR: Marge du bas (px)

[ctx: theme-options]
en: Bottom padding (px)
fr_FR: Remplissage bas (px)

[ctx: theme-options]
en: Box width
fr_FR: Largeur boîte

[ctx: theme-options]
en: Boxed
fr_FR: Encadré

[ctx: theme-options]
en: Branding
fr_FR: Image de marque

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane

[ctx: theme-options]
en: Breakpoint
fr_FR: Point de bascule

[ctx: theme-options]
en: Browser width based
fr_FR: Basé sur la largeur du navigateur

[ctx: theme-options]
en: Button
fr_FR: Bouton

[ctx: theme-options]
en: Button 1
fr_FR: Bouton 1

[ctx: theme-options]
en: Button 2
fr_FR: Bouton 2

[ctx: theme-options]
en: Button background color
fr_FR: Couleur bouton de fond

[ctx: theme-options]
en: Button name
fr_FR: Nom bouton

[ctx: theme-options]
en: Button settings
fr_FR: Réglages bouton

[ctx: theme-options]
en: Buttons
fr_FR: Boutons

[ctx: theme-options]
en: Buttons color
fr_FR: Couleur des boutons

[ctx: theme-options]
en: Buttons decoration
fr_FR: Décoration de boutons

[ctx: theme-options]
en: Buttons style
fr_FR: Style des boutons

[ctx: theme-options]
en: Can dramatically reduce page loading speed. Recommended.
fr_FR: Peut sensiblement diminuer le temps de chargement de page. Recommandé.

[ctx: theme-options]
en: Can improve scrolling performance on mobile devices
fr_FR: Peut améliorer les performances de défilement sur les appareils mobiles

[ctx: theme-options]
en: Can slightly reduce page load time.
fr_FR: Peut sensiblement diminuer le temps de chargement de la page.

[ctx: theme-options]
en: Caption
fr_FR: Légende

[ctx: theme-options]
en: Caption gap
fr_FR: Écart titre

[ctx: theme-options]
en: Cart
fr_FR: Panier

[ctx: theme-options]
en: Cart & Checkout
fr_FR: Panier & Commander

[ctx: theme-options]
en: Cart settings
fr_FR: Réglages du panier

[ctx: theme-options]
en: Categories
fr_FR: Catégories

[ctx: theme-options]
en: Categorization & sorting
fr_FR: Catégorisation et tri

[ctx: theme-options]
en: Center
fr_FR: Centre

[ctx: theme-options]
en: Centered
fr_FR: Centré

[ctx: theme-options]
en: Change image on hover
fr_FR: Changer l'image au survol

[ctx: theme-options]
en: Checkout steps
fr_FR: Étapes de commandes

[ctx: theme-options]
en: Choose a page to take settings and content from
fr_FR: Choisissez une page pour prendre les réglages et le contenu

[ctx: theme-options]
en: Choose basic font-family
fr_FR: Choix de famille de police basique

[ctx: theme-options]
en: Choose color
fr_FR: Choisir couleur

[ctx: theme-options]
en: Choose decoration
fr_FR: Choisissez la décoration

[ctx: theme-options]
en: Choose font-family for all headings at once.
fr_FR: Choisissez la famille de polices pour tous les titres à la fois.

[ctx: theme-options]
en: Choose icon
fr_FR: Choisir icône

[ctx: theme-options]
en: Choose layout
fr_FR: Choisir disposition

[ctx: theme-options]
en: Choose position
fr_FR: Choisir position

[ctx: theme-options]
en: Choose style
fr_FR: Choisir style

[ctx: theme-options]
en: Choose text transformation for all headings at once.
fr_FR: Choisissez la transformation de texte pour tous les titres à la fois.

[ctx: theme-options]
en: Circle
fr_FR: Cercle

[ctx: theme-options]
en: Classic
fr_FR: Classique

[ctx: theme-options]
en: Classic header layout settings
fr_FR: Réglages disposition en-tête classique

[ctx: theme-options]
en: Click
fr_FR: Cliquez

[ctx: theme-options]
en: Click "Save" and configure language switcher appearance %s
fr_FR: Cliquez sur "Enregistrer" et configurez l'apparence du commutateur de langue %s

[ctx: theme-options]
en: Click OK to restore default settings on this page!
fr_FR: Cliquez sur OK pour restaurer les réglages par défaut sur cette page !

[ctx: theme-options]
en: Collapse columns after
fr_FR: Réduire colonnes après

[ctx: theme-options]
en: Collapse sidebar filter on mobiles
fr_FR: Réduire filtre barre latérale sur mobiles

[ctx: theme-options]
en: Color
fr_FR: Couleur

[ctx: theme-options]
en: Color accent
fr_FR: Couleur accentuée

[ctx: theme-options]
en: Color scheme
fr_FR: Jeu de couleurs

[ctx: theme-options]
en: Column minimum width
fr_FR: Largeur minimale de colonne

[ctx: theme-options]
en: Comments
fr_FR: Commentaires

[ctx: theme-options]
en: Contact Form Appearance
fr_FR: Apparence formulaire de contact

[ctx: theme-options]
en: Contact form appearance
fr_FR: Apparence formulaire de contact

[ctx: theme-options]
en: Contact form messages
fr_FR: Messages formulaire de contact

[ctx: theme-options]
en: Contact form sends emails to
fr_FR: Le formulaire de contact envoie des e-mails à

[ctx: theme-options]
en: Content
fr_FR: Contenu

[ctx: theme-options]
en: Content boxes
fr_FR: Boîtes de contenu

[ctx: theme-options]
en: Content boxes background
fr_FR: Fond de la zone de contenu

[ctx: theme-options]
en: Content color
fr_FR: Couleur de contenu

[ctx: theme-options]
en: Content width
fr_FR: Largeur de contenu

[ctx: theme-options]
en: Content-width line
fr_FR: Largeur de contenu

[ctx: theme-options]
en: Copyright information
fr_FR: Information de Copyright

[ctx: theme-options]
en: Custom
fr_FR: Personnalisé

[ctx: theme-options]
en: Custom (in px)
fr_FR: Personnalisé (px)

[ctx: theme-options]
en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

[ctx: theme-options]
en: Custom JavaScript
fr_FR: JavaScript personnalisé

[ctx: theme-options]
en: Custom color
fr_FR: Couleur personnalisée

[ctx: theme-options]
en: Custom color outline
fr_FR: Couleur personnalisée de ligne extérieure

[ctx: theme-options]
en: Custom gradient
fr_FR: Dégradé personnalisé

[ctx: theme-options]
en: Custom logo
fr_FR: Logo personnalisé

[ctx: theme-options]
en: Custom margin
fr_FR: Marge personnalisée

[ctx: theme-options]
en: Custom menu mobile breakpoint
fr_FR: Point de bascule menu personnalisé mobile

[ctx: theme-options]
en: Customize Existing Design
fr_FR: Personnaliser le projet existant

[ctx: theme-options]
en: Dark
fr_FR: Foncé

[ctx: theme-options]
en: Dashed
fr_FR: Pointillé

[ctx: theme-options]
en: Date archive template
fr_FR: Modèle d’archive de date

[ctx: theme-options]
en: Decoration
fr_FR: Décoration

[ctx: theme-options]
en: Decoration outline color
fr_FR: Couleur de ligne extérieure de décoration

[ctx: theme-options]
en: Decoration outline opacity
fr_FR: Opacité de ligne extérieure de décoration

[ctx: theme-options]
en: Decoration styles for horizontal headers
fr_FR: Styles de décoration pour les en-tête horizontaux

[ctx: theme-options]
en: Decorative line
fr_FR: Ligne décorative

[ctx: theme-options]
en: Decorative line below background.
fr_FR: Ligne décorative sous le fond.

[ctx: theme-options]
en: Default
fr_FR: Par défaut

[ctx: theme-options]
en: Default Footer
fr_FR: Pied par défaut

[ctx: theme-options]
en: Default Sidebar
fr_FR: Barre par défaut

[ctx: theme-options]
en: Default font for bottom bar, breadcrumbs, some meta information etc. Can be chosen for some shortcodes.
fr_FR: Police par défaut pour la barre basse, le fil d’Ariane, certaines informations méta, etc. Peut être choisie pour certains codes courts.

[ctx: theme-options]
en: Default font for content area & most shortcodes.
fr_FR: Police par défaut pour la zone de contenu & certains codes courts.

[ctx: theme-options]
en: Default font for post titles in masonry, grid, list layouts and scrollers.
fr_FR: Police par défaut pour les titres d’articles dans la maçonnerie, la grille les dispositions de listes et le défilement.

[ctx: theme-options]
en: Default font for widgets in side bar & bottom bar. Can be chosen for some shortcodes.
fr_FR: Police par défaut pour les widgets dans la barre de côté. Peut être choisie pour certains codes courts.

[ctx: theme-options]
en: Default image hovers
fr_FR: Survols d’image par défaut

[ctx: theme-options]
en: Default layout
fr_FR: Disposition par défaut

[ctx: theme-options]
en: Default logo
fr_FR: Logo par défaut

[ctx: theme-options]
en: Default portfolio &amp; photo albums hovers
fr_FR: Portfolio par défaut et albums photo survolés

[ctx: theme-options]
en: Delay loading of merged scripts
fr_FR: Retarder le chargement des scripts fusionnés

[ctx: theme-options]
en: Description below mega menu items
fr_FR: Description dessous les éléments du Méga menu

[ctx: theme-options]
en: Description below menu items
fr_FR: Description sous les éléments de menu

[ctx: theme-options]
en: Description below submenu items
fr_FR: Description dessous les éléments du sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Desired columns number
fr_FR: Nombre de colonnes désiré

[ctx: theme-options]
en: Desktop
fr_FR: Bureau

[ctx: theme-options]
en: Desktop logo
fr_FR: Logo bureau

[ctx: theme-options]
en: Desktop menu style
fr_FR: Style de menu du bureau

[ctx: theme-options]
en: Details icon
fr_FR: Icône détails

[ctx: theme-options]
en: Disable breadcrumbs
fr_FR: Désactiver Fil d'Ariane

[ctx: theme-options]
en: Disabled
fr_FR: Désactivé

[ctx: theme-options]
en: Display messages
fr_FR: Afficher les messages

[ctx: theme-options]
en: Distance between 2 and 3 levels in mega menu
fr_FR: Distance entre niveaux 2 et 3 dans le méga menu

[ctx: theme-options]
en: Distance between content area & sidebar
fr_FR: Distance entre la zone de contenu et la barre latérale

[ctx: theme-options]
en: Divider length
fr_FR: Longueur séparteur

[ctx: theme-options]
en: Dividers
fr_FR: Séparateurs

[ctx: theme-options]
en: Dividers between widgets
fr_FR: Séparateurs entre les widgets

[ctx: theme-options]
en: Dividers color
fr_FR: Couleur séparateurs

[ctx: theme-options]
en: Don't show
fr_FR: Ne pas afficher

[ctx: theme-options]
en: Dotted
fr_FR: A point

[ctx: theme-options]
en: Downwards
fr_FR: Vers le bas

[ctx: theme-options]
en: Dropdown
fr_FR: Menu déroulant

[ctx: theme-options]
en: E.g. "1/4+1/4+1/2"
fr_FR: Ex : "1/4+1/4+1/2"

[ctx: theme-options]
en: E.g. '1/4+1/4+1/2'
fr_FR: Ex : "1/4+1/4+1/2"

[ctx: theme-options]
en: E.g. 20 pixel padding will give you 40 pixel gap between columns.
fr_FR: Ex : Un remplissage de 20 pixels vous donnera un écart de 40 pixels entre les colonnes.

[ctx: theme-options]
en: EDD Cart
fr_FR: Panier EDD

[ctx: theme-options]
en: EDD shopping cart
fr_FR: Panier d’achat EDD

[ctx: theme-options]
en: Effect
fr_FR: Effet

[ctx: theme-options]
en: Enable "scroll-behaviour: smooth" for next gen browsers
fr_FR: Activer le "défilement : doux" pour les navigateurs de dernière génération

[ctx: theme-options]
en: Enable <a href="%1$s" target="_blank">Fast Velocity Minify</a> plugin integration
fr_FR: Activer l&#39;intégration du plugin <a href="%1$s" target="_blank">Fast Velocity Minify</a>

[ctx: theme-options]
en: Enable color overlay
fr_FR: Activer la couleur de superposition

[ctx: theme-options]
en: Enable smooth scroll for anchor navigation
fr_FR: Activer le défilement fluide pour la navigation d'ancrage

[ctx: theme-options]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: theme-options]
en: Enter valid API keys below to enable Google ReCaptcha v2 (checkbox) on all The7 contact forms (widgets and shortcodes). %s.
fr_FR: Entrez les clés API valides ci-dessous pour activer Google ReCaptcha v2 (case à cocher) sur tous les formulaires de contact The7 (widgets et shortcodes). %s.

[ctx: theme-options]
en: Enter value between 0 to 1
fr_FR: Entrez une valeur entre 0 et 1

[ctx: theme-options]
en: Export/Import Options
fr_FR: Options Exporter/Importer

[ctx: theme-options]
en: Fade
fr_FR: Estompement

[ctx: theme-options]
en: Fade on scroll
fr_FR: Estomper au défilement

[ctx: theme-options]
en: Fancy date
fr_FR: Date fancy

[ctx: theme-options]
en: Fancy elements in posts
fr_FR: Éléments fancy dans les articles

[ctx: theme-options]
en: Featured image proportions
fr_FR: Proportions de l'image en vedette

[ctx: theme-options]
en: Featured image sizing
fr_FR: Taille d'image en vedette

[ctx: theme-options]
en: Field below contains your current theme options in encrypted format.
    You can copy and backup them in .txt file.
    To restore settings, copy them from backup .txt file, paste into field below and hit the "Save Options" button.
fr_FR: Le champ ci-dessous contient vos options actuelles de thème dans un format crypté.
    Vous pouvez les copier et les sauvegarder dans un fichier .txt.
    Pour restaurer les réglages copiez les à partir du fichier .txt, copiez les dans le champ ci-dessous et cliquez sur le bouton "Enregistrer les options".

[ctx: theme-options]
en: Field error message
fr_FR: Message d'erreur de champ

[ctx: theme-options]
en: First & last dividers
fr_FR: Premier et dernier séparateurs

[ctx: theme-options]
en: First header switch menu style
fr_FR: Style de menu premier commutateur d'en-tête

[ctx: theme-options]
en: First switch point (tablet)
fr_FR: Premier point de commutation (tablette)

[ctx: theme-options]
en: Fixed at it's position
fr_FR: Fixé à sa position

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
fr_FR: Fond fixe

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
fr_FR: Fond fixe

[ctx: theme-options]
en: Fixed in Place
fr_FR: Emplacement fixe

[ctx: theme-options]
en: Fixed width
fr_FR: Largeur fixe

[ctx: theme-options]
en: Flat
fr_FR: A plat

[ctx: theme-options]
en: Floating header
fr_FR: En-tête flottante

[ctx: theme-options]
en: Floating header menu font colors
fr_FR: Couleurs de police du menu d'en-tête flottante

[ctx: theme-options]
en: Floating header microwidgets colors
fr_FR: Couleurs de microwidgets d'en-tête flottant

[ctx: theme-options]
en: Floating line
fr_FR: Ligne flottante

[ctx: theme-options]
en: Floating logo
fr_FR: Logo flottant

[ctx: theme-options]
en: Floating menu button
fr_FR: Bouton menu flottant

[ctx: theme-options]
en: Floating menu button layout settings
fr_FR: Réglages disposition bouton menu flottant

[ctx: theme-options]
en: Floating mobile header
fr_FR: En-tête mobile flottante

[ctx: theme-options]
en: Floating navigation
fr_FR: Navigation flottante

[ctx: theme-options]
en: Floating top bar
fr_FR: Barre supérieure flottante

[ctx: theme-options]
en: Floating top line
fr_FR: Ligne supérieure flottante

[ctx: theme-options]
en: Font
fr_FR: Police

[ctx: theme-options]
en: Font & icon color
fr_FR: Couleur de police et d'icône

[ctx: theme-options]
en: Font color
fr_FR: Couleur de police

[ctx: theme-options]
en: Font colors
fr_FR: Couleurs de police

[ctx: theme-options]
en: Font family
fr_FR: Famille de polices

[ctx: theme-options]
en: Font settings
fr_FR: Réglages police

[ctx: theme-options]
en: Font size
fr_FR: Taille de police

[ctx: theme-options]
en: Font-family
fr_FR: Famille de police

[ctx: theme-options]
en: Footer
fr_FR: Pied

[ctx: theme-options]
en: Footer background &amp; lines
fr_FR: Fond de pied &amp; lignes

[ctx: theme-options]
en: Footer font color
fr_FR: Couleur de police du pied

[ctx: theme-options]
en: Footer layout
fr_FR: Disposition du pied

[ctx: theme-options]
en: Footer primary widget area
fr_FR: Zone de widget principale de pied

[ctx: theme-options]
en: Footer style
fr_FR: Style du pied

[ctx: theme-options]
en: For example: a value 10px will give you 20px gaps between posts
fr_FR: Remplissage d'articles (Ex : un remplissage de 5 pixels vous donnera un écart de 10 pixels entre les articles)

[ctx: theme-options]
en: For non fullwidth mega menu layouts
fr_FR: Disposition du menus méga pas en pleine largeur

[ctx: theme-options]
en: Form error message
fr_FR: Message d'erreur de formulaire

[ctx: theme-options]
en: Form success message
fr_FR: Message de réussite du formulaire

[ctx: theme-options]
en: From Theme Options
fr_FR: À partir des options du thème

[ctx: theme-options]
en: From center
fr_FR: À partir du centre

[ctx: theme-options]
en: Full height & full width links
fr_FR: Liens en pleine hauteur & pleine largeur

[ctx: theme-options]
en: Full width
fr_FR: Pleine largeur

[ctx: theme-options]
en: Full-width
fr_FR: Pleine-largeur

[ctx: theme-options]
en: Full-width line
fr_FR: Pleine largeur

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay color
fr_FR: Couleur de couverture plein écran

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay custom color
fr_FR: Couleur personnalisée de couverture en plein écran

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay custom gradient
fr_FR: Dégradé personnalisé de couverture en plein écran

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay opacity
fr_FR: Opacité de couverture en plein écran

[ctx: theme-options]
en: Gap
fr_FR: Écart

[ctx: theme-options]
en: Gap above description
fr_FR: Écart au-dessus description

[ctx: theme-options]
en: Gap above product 'Add to cart' button
fr_FR: Écart au-dessus du bouton produit "Ajouter au panier"

[ctx: theme-options]
en: Gap above product price
fr_FR: Écart au dessus du prix du produit

[ctx: theme-options]
en: Gap above product rating
fr_FR: Écart au-dessus de la note du produit

[ctx: theme-options]
en: Gap above product title in masonry/grid
fr_FR: Espace au-dessus du titre du produit dans la maçonnerie / grille

[ctx: theme-options]
en: Gap below categorization & before pagination
fr_FR: Écart sous la catégorisation et avant la pagination

[ctx: theme-options]
en: Gap below widget title
fr_FR: Écart sous le titre du widget

[ctx: theme-options]
en: Gap between columns
fr_FR: Écart entre les colonnes

[ctx: theme-options]
en: Gap between icons
fr_FR: Écart entre les icônes

[ctx: theme-options]
en: General
fr_FR: Général

[ctx: theme-options]
en: General Appearance
fr_FR: Apparence Général

[ctx: theme-options]
en: Give credits to Dream-Theme
fr_FR: Mettre le lien uc

[ctx: theme-options]
en: Google ReCaptcha v2 secret key
fr_FR: Clé secrète Google ReCaptcha v2

[ctx: theme-options]
en: Google ReCaptcha v2 site key
fr_FR: Clé site Google ReCaptcha v2

[ctx: theme-options]
en: Gradient
fr_FR: Dégradé

[ctx: theme-options]
en: Graphic icon
fr_FR: Icône graphique

[ctx: theme-options]
en: Graphic icon for dropdown style
fr_FR: Icône graphique pour le style déroulant

[ctx: theme-options]
en: Grayscale
fr_FR: Noir et blanc

[ctx: theme-options]
en: Grayscale with color hovers
fr_FR: Noir et blanc avec colorisation au survol

[ctx: theme-options]
en: Grid
fr_FR: Grille

[ctx: theme-options]
en: Hamburger menu appearance
fr_FR: Apparence du menu hamburger

[ctx: theme-options]
en: Header
fr_FR: En-tête

[ctx: theme-options]
en: Header background
fr_FR: Fond d’en-tête

[ctx: theme-options]
en: Header below slideshow
fr_FR: En-tête sous le diaporama

[ctx: theme-options]
en: Header height
fr_FR: Hauteur en-tête

[ctx: theme-options]
en: Header layout
fr_FR: Disposition en-tête

[ctx: theme-options]
en: Header paddings
fr_FR: Remplissage en-tête

[ctx: theme-options]
en: Header position
fr_FR: Position d'en-tête

[ctx: theme-options]
en: Header style
fr_FR: Style d'en-tête

[ctx: theme-options]
en: Header width
fr_FR: Largeur en-tête

[ctx: theme-options]
en: Headings
fr_FR: En-têtes

[ctx: theme-options]
en: Headings color
fr_FR: Couleur des en-têtes

[ctx: theme-options]
en: Headings font family
fr_FR: Famille de polices d'en-tête

[ctx: theme-options]
en: Headings fonts
fr_FR: Polices d'en-tête

[ctx: theme-options]
en: Height
fr_FR: Hauteur

[ctx: theme-options]
en: Hide
fr_FR: Masquer

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (32x32 px)
fr_FR: High-DPI (32x32 pixels)

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (retina) logo
fr_FR: Logo High-DPI (retina)

[ctx: theme-options]
en: Horizontal Tablet
fr_FR: Tablette horizontale

[ctx: theme-options]
en: Hover
fr_FR: Survol

[ctx: theme-options]
en: Hover background color
fr_FR: Couleur de fond aux survols

[ctx: theme-options]
en: Hover color
fr_FR: Couleur au survol

[ctx: theme-options]
en: Hover line
fr_FR: Sur la ligne

[ctx: theme-options]
en: Hover line color
fr_FR: Couleur de ligne au survol

[ctx: theme-options]
en: Hover line opacity
fr_FR: Opacité de ligne au survol

[ctx: theme-options]
en: Hover opacity
fr_FR: Opacité du fond

[ctx: theme-options]
en: Hover state
fr_FR: État survol

[ctx: theme-options]
en: Hover style
fr_FR: Style de survol

[ctx: theme-options]
en: Hovers background color
fr_FR: Couleur de fond aux survols

[ctx: theme-options]
en: Hovers background opacity
fr_FR: Opacité de fond des survols

[ctx: theme-options]
en: Icon
fr_FR: Icône

[ctx: theme-options]
en: Icon alignment
fr_FR: Alignement icône

[ctx: theme-options]
en: Icon color
fr_FR: Couleur d’icône

[ctx: theme-options]
en: Icon gap
fr_FR: Écart icône

[ctx: theme-options]
en: Icon settings
fr_FR: Réglages icône

[ctx: theme-options]
en: Icon size
fr_FR: Taille d'icône

[ctx: theme-options]
en: Icons are always visible if parent menu items are clickable (for side and overlay headers).
fr_FR: Les icônes sont toujours visibles si les éléments de menu parent sont cliquables (pour les en-têtes de côté et de couverture).

[ctx: theme-options]
en: Icons background size
fr_FR: Taille fond d'icône

[ctx: theme-options]
en: Icons border radius
fr_FR: Rayon de bordure des icônes

[ctx: theme-options]
en: Icons border width
fr_FR: Largeur de bordure des icônes

[ctx: theme-options]
en: Icons color
fr_FR: Couleur des icônes

[ctx: theme-options]
en: Icons for handheld devices
fr_FR: Icônes pour les appareils portables

[ctx: theme-options]
en: Icons hover
fr_FR: Icônes au survol

[ctx: theme-options]
en: Icons margins
fr_FR: Marges des icônes

[ctx: theme-options]
en: Icons size
fr_FR: Taille des icônes

[ctx: theme-options]
en: If default page title is hidden
fr_FR: Si le titre de la page par défaut est masqué

[ctx: theme-options]
en: If not empty
fr_FR: Si n'est pas vide

[ctx: theme-options]
en: If this option is disabled, the static part of the title, f.e. “Archives:”, will be hidden.
fr_FR: Si cette option est désactivée, la partie statique du titre, ex: "Archives :", sera masqué.

[ctx: theme-options]
en: Image &amp; hover effects
fr_FR: Effets d'image et de survol

[ctx: theme-options]
en: Image width
fr_FR: Largeur image

[ctx: theme-options]
en: Image zoom on hover
fr_FR: Zoom image au survol

[ctx: theme-options]
en: Images Styling &amp; Hovers
fr_FR: Styles des images &amp; Survols

[ctx: theme-options]
en: Images fast resize
fr_FR: Redimensionnement rapide des images

[ctx: theme-options]
en: Images lazy loading
fr_FR: Chargement différé des images

[ctx: theme-options]
en: Inactive elements
fr_FR: Éléments inactifs

[ctx: theme-options]
en: Inactive microwidgets
fr_FR: Microwidgets inactifs

[ctx: theme-options]
en: Inline
fr_FR: En ligne

[ctx: theme-options]
en: Inline header layout settings
fr_FR: Réglages disposition en-tête en ligne

[ctx: theme-options]
en: Input background settings
fr_FR: Entrer les réglages d'arrière-plan

[ctx: theme-options]
en: Input border radius
fr_FR: Rayon de bordure champ

[ctx: theme-options]
en: Input caption
fr_FR: Légende de champ

[ctx: theme-options]
en: Input font & icon settings
fr_FR: Réglages police de champ et d'icône

[ctx: theme-options]
en: Input font color
fr_FR: Couleur de police des champs

[ctx: theme-options]
en: Input height
fr_FR: Hauteur de champ

[ctx: theme-options]
en: Input paddings
fr_FR: Remplissages de champ

[ctx: theme-options]
en: Input with changing width
fr_FR: Champ avec largeur variable

[ctx: theme-options]
en: Input with fixed width
fr_FR: Champ avec largeur fixe

[ctx: theme-options]
en: It can be safely disabled if any SEO plugin is used.
fr_FR: Il peut être désactivé en toute sécurité si un plugin SEO est utilisé.

[ctx: theme-options]
en: Italic
fr_FR: Italique

[ctx: theme-options]
en: Justified
fr_FR: Justifié

[ctx: theme-options]
en: Large font size
fr_FR: Taille police large

[ctx: theme-options]
en: Large line-height
fr_FR: Hauteur de ligne grande

[ctx: theme-options]
en: Layout
fr_FR: Disposition

[ctx: theme-options]
en: Layout switcher
fr_FR: Bascule de disposition WPML

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to remove caption.
fr_FR: Laissez vide pour supprimer la légende.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to show default message.
fr_FR: Laissez vide pour afficher le message par défaut.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur accentué.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur accentué.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color. Also affects WooCommerce messages.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur accentué. Affecte également les messages WooCommerce.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use admin e-mail.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser l'e-mail administrateur.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use default accent color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur accentué par défaut.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use font color.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la couleur de la police.

[ctx: theme-options]
en: Left
fr_FR: Gauche

[ctx: theme-options]
en: Left button + centered logo
fr_FR: Bouton à gauche + logo centré

[ctx: theme-options]
en: Left button + right logo
fr_FR: Bouton à gauche  + logo à droite

[ctx: theme-options]
en: Left margin (px)
fr_FR: Marge de gauche (px)

[ctx: theme-options]
en: Left menu + centered logo
fr_FR: Menu à gauche + logo centré

[ctx: theme-options]
en: Left menu + right logo
fr_FR: Menu à gauche + logo à droite

[ctx: theme-options]
en: Left microwidgets area paddings
fr_FR: Remplissages de la zone microwidgets à gauche

[ctx: theme-options]
en: Left padding (px)
fr_FR: Remplissage gauche (px)

[ctx: theme-options]
en: Left title + right breadcrumbs
fr_FR: Titre gauche + fil d'Ariane droite

[ctx: theme-options]
en: Left to right
fr_FR: De gauche à droite

[ctx: theme-options]
en: Left with menu item only
fr_FR: Gauche avec élément de menu uniquement

[ctx: theme-options]
en: Length
fr_FR: Longueur

[ctx: theme-options]
en: Light
fr_FR: Clair

[ctx: theme-options]
en: Lightbox overlay opacity
fr_FR: Opacité de la superposition de la lightbox

[ctx: theme-options]
en: Line
fr_FR: Ligne

[ctx: theme-options]
en: Line color
fr_FR: Couleur de ligne

[ctx: theme-options]
en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

[ctx: theme-options]
en: Line size
fr_FR: Taille de ligne

[ctx: theme-options]
en: Line style
fr_FR: Style de ligne

[ctx: theme-options]
en: Link
fr_FR: Lien

[ctx: theme-options]
en: Links color
fr_FR: Couleur de ligne

[ctx: theme-options]
en: List
fr_FR: Liste

[ctx: theme-options]
en: Loader style
fr_FR: Style du loader

[ctx: theme-options]
en: Loading effect
fr_FR: Effet de chargement

[ctx: theme-options]
en: Login
fr_FR: Connexion

[ctx: theme-options]
en: Login caption
fr_FR: Légende de connexion

[ctx: theme-options]
en: Logo & menu button position
fr_FR: Logo et position des boutons de menu

[ctx: theme-options]
en: Logo and microwidgets position
fr_FR: Position du logo et des microwidgets

[ctx: theme-options]
en: Logo padding
fr_FR: Remplissage haut

[ctx: theme-options]
en: Logo position
fr_FR: Position de logo

[ctx: theme-options]
en: Logout
fr_FR: Déconnexion

[ctx: theme-options]
en: Logout caption
fr_FR: Légende de déconnexion

[ctx: theme-options]
en: Logout link
fr_FR: Lien de déconnexion

[ctx: theme-options]
en: Main
fr_FR: Principal

[ctx: theme-options]
en: Main area (content & sidebar)
fr_FR: Zone principale (contenu et barre latérale)

[ctx: theme-options]
en: Main logo
fr_FR: Logo principal

[ctx: theme-options]
en: Make parent menu items clickable
fr_FR: Rendre les éléments de menu parents cliquables

[ctx: theme-options]
en: Margin
fr_FR: Marge

[ctx: theme-options]
en: Margins
fr_FR: Marges

[ctx: theme-options]
en: Masonry
fr_FR: Maçonnerie

[ctx: theme-options]
en: Masonry & Grid
fr_FR: Maçonnerie et grille

[ctx: theme-options]
en: Masonry/Grid
fr_FR: Maçonnerie/Grille

[ctx: theme-options]
en: Maximum background width
fr_FR: Largeur maximum fond

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related posts
fr_FR: Nombre maximum d'articles similaires

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related products
fr_FR: Nombre maximum d’articles similaires

[ctx: theme-options]
en: May not have effect on some portfolio, photo albums and shortcodes image hovers.
fr_FR: Peut ne pas avoir d’effet sur certains portfolios, albums photos, etc

[ctx: theme-options]
en: Medium buttons
fr_FR: Boutons intermédiaire

[ctx: theme-options]
en: Medium font size
fr_FR: Taille de police moyenne

[ctx: theme-options]
en: Medium line-height
fr_FR: Hauteur de ligne moyenne

[ctx: theme-options]
en: Mega menu background paddings
fr_FR: Remplissages fond Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu background settings
fr_FR: Réglages fond Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu column paddings
fr_FR: Remplissage colonnes Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu column width
fr_FR: Largeur de colonne Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu font & icon colors
fr_FR: Couleurs polices et icônes du Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu font & icon size
fr_FR: Taille polices et icônes du Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu items
fr_FR: Éléments de Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu items padding
fr_FR: Remplissage éléments Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Mega menu widgets
fr_FR: Widgets Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Menu & microwidgets position
fr_FR: Position menu & microwidgets

[ctx: theme-options]
en: Menu background
fr_FR: Fond du menu

[ctx: theme-options]
en: Menu background / line
fr_FR: Fond/ligne menu

[ctx: theme-options]
en: Menu background for "Classic" header
fr_FR: Fond menu pour l’en-tête "Classique"

[ctx: theme-options]
en: Menu dividers
fr_FR: Séparateurs menu

[ctx: theme-options]
en: Menu font
fr_FR: Police de menu

[ctx: theme-options]
en: Menu font color
fr_FR: Couleur de police du menu

[ctx: theme-options]
en: Menu icon / top line / side line
fr_FR: Icône de menu / ligne du haut / ligne de côté

[ctx: theme-options]
en: Menu inside, microwidgets inside
fr_FR: Menu et microwidgets à l’intérieur

[ctx: theme-options]
en: Menu inside, microwidgets outside
fr_FR: Menu et microwidgets à l’extérieur

[ctx: theme-options]
en: Menu items alignment
fr_FR: Alignement des éléments de menu

[ctx: theme-options]
en: Menu items link area
fr_FR: Zone de lien d’élément de menu

[ctx: theme-options]
en: Menu items margin & padding
fr_FR: Marge et remplissage des éléments de menu

[ctx: theme-options]
en: Menu margin
fr_FR: Remplissage menu

[ctx: theme-options]
en: Menu outside, microwidgets outside
fr_FR: Menu et microwidgets à l’extérieur

[ctx: theme-options]
en: Menu position
fr_FR: Position du menu

[ctx: theme-options]
en: Menu settings
fr_FR: Réglages menu

[ctx: theme-options]
en: Message background color
fr_FR: Couleur de fond message

[ctx: theme-options]
en: Message font color
fr_FR: Couleur de police message

[ctx: theme-options]
en: Meta information
fr_FR: Information Meta

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets area paddings
fr_FR: Remplissages de la zone microwidgets

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in mobile header
fr_FR: Microwidgets dans l'en-tête mobile

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in mobile menu
fr_FR: Microwidgets dans le menu mobile

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area
fr_FR: Microwidgets dans la zone de navigation

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area (left)
fr_FR: Microwidgets dans la zone de navigation (à gauche)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area (right)
fr_FR: Microwidgets dans la zone de navigation (à droite)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar
fr_FR: Microwidgets dans la barre supérieure

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar (left)
fr_FR: Microwidgets dans la barre supérieure (gauche)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar (right)
fr_FR: Microwidgets dans la barre supérieure (droite)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line
fr_FR: Microwidgets dans la ligne supérieur

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line (left)
fr_FR: Microwidgets dans la ligne supérieur (gauche)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line (right)
fr_FR: Microwidgets dans la ligne supérieur (droite)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets layout
fr_FR: Disposition  microwidgets

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo
fr_FR: Microwidgets près du logo

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo (left)
fr_FR: Microwidgets près du logo (gauche)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo (right)
fr_FR: Microwidgets près du logo (droite)

[ctx: theme-options]
en: Middle Center
fr_FR: Centre milieu

[ctx: theme-options]
en: Middle Left
fr_FR: Gauche milieu

[ctx: theme-options]
en: Middle Right
fr_FR: Droite milieu

[ctx: theme-options]
en: Mobile Phone
fr_FR: Tel Mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile breakpoint
fr_FR: Point de bascule mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile header
fr_FR: En-tête pour mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile header logo
fr_FR: Logo en-tête mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu
fr_FR: Menu mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu slides from
fr_FR: Panneau de menu mobile à partir de

[ctx: theme-options]
en: Mobile navigation
fr_FR: Navigation mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile navigation area
fr_FR: Zone de navigation mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile paddings
fr_FR: Remplissage mobile

[ctx: theme-options]
en: Mono color
fr_FR: Couleur monochrome

[ctx: theme-options]
en: Move sidebar below content after
fr_FR: Déplacer la barre latérale sous le contenu après

[ctx: theme-options]
en: Move with the content
fr_FR: Déplacer avec le contenu

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 1
fr_FR: Polyvalent 1

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 2
fr_FR: Polyvalent 2

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 3
fr_FR: Polyvalent 3

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 4
fr_FR: Polyvalent 4

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 5
fr_FR: Polyvalent 5

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 6
fr_FR: Polyvalent 6

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 7
fr_FR: Polyvalent 7

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 8
fr_FR: Polyvalent 8

[ctx: theme-options]
en: Multipurpose 9
fr_FR: Polyvalent 9

[ctx: theme-options]
en: Navigation area appearance
fr_FR: Apparence de la zone de navigation

[ctx: theme-options]
en: Navigation area paddings
fr_FR: Remplissage zone de navigation

[ctx: theme-options]
en: Navigation area position
fr_FR: Position de la zone de navigation

[ctx: theme-options]
en: Navigation area settings
fr_FR: Réglages de la zone de navigation

[ctx: theme-options]
en: Navigation area width
fr_FR: Largeur de la zone de navigation

[ctx: theme-options]
en: Near logo
fr_FR: Près du logo

[ctx: theme-options]
en: Near navigation area
fr_FR: Zone près de la navigation

[ctx: theme-options]
en: Never
fr_FR: Jamais

[ctx: theme-options]
en: No
fr_FR: Non

[ctx: theme-options]
en: No change
fr_FR: Pas de changement

[ctx: theme-options]
en: No decoration
fr_FR: Pas de décoration

[ctx: theme-options]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: theme-options]
en: Normal font color
fr_FR: Couleur de police normale

[ctx: theme-options]
en: Normal state
fr_FR: État normal

[ctx: theme-options]
en: Normalize resize event on mobile devices
fr_FR: Normaliser l'événement de redimensionnement sur les appareils mobiles

[ctx: theme-options]
en: Number of columns
fr_FR: Nombre de colonnes

[ctx: theme-options]
en: On desktops
fr_FR: Sur les ordinateurs de bureau

[ctx: theme-options]
en: On only on pages with parallax
fr_FR: Activé seulement sur les pages avec parallax

[ctx: theme-options]
en: Opacity
fr_FR: Opacité

[ctx: theme-options]
en: Open link in a new tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

[ctx: theme-options]
en: Outline
fr_FR: Ligne extérieure

[ctx: theme-options]
en: Outlines
fr_FR: Lignes extérieures

[ctx: theme-options]
en: Outlines color
fr_FR: Couleur des lignes extérieures

[ctx: theme-options]
en: Outlines opacity
fr_FR: Opacité des lignes extérieures

[ctx: theme-options]
en: Outside
fr_FR: À l'Extérieur

[ctx: theme-options]
en: Overlapping
fr_FR: Superposition

[ctx: theme-options]
en: Overlay
fr_FR: Superposition

[ctx: theme-options]
en: Overlay color
fr_FR: Couleur de superposition

[ctx: theme-options]
en: Overlay navigation
fr_FR: Navigation en couverture

[ctx: theme-options]
en: Padding
fr_FR: Remplissage

[ctx: theme-options]
en: Padding between footer columns
fr_FR: Remplissage entre les colonnes de pied de page

[ctx: theme-options]
en: Paddings
fr_FR: Remplissages

[ctx: theme-options]
en: Page title
fr_FR: Titre de page

[ctx: theme-options]
en: Parallax speed
fr_FR: Vitesse de parallax

[ctx: theme-options]
en: Paste HTML code of your custom pre-loader image in the field below.
fr_FR: Collez le code HTML pour votre image de chargement personnalisée dans le champ ci-dessous.

[ctx: theme-options]
en: Phone breakpoint
fr_FR: Point de bascule téléphone

[ctx: theme-options]
en: Plain
fr_FR: Uni

[ctx: theme-options]
en: Please note there is an extra gap on the right for the menu scrolling.
fr_FR: Veuillez noter qu'il y a un espace supplémentaire sur la droite pour le défilement du menu.

[ctx: theme-options]
en: Position of header content
fr_FR: Position de contenu d'en-tête

[ctx: theme-options]
en: Post width based
fr_FR: Basé sur la largeur d'article

[ctx: theme-options]
en: Preserve images proportions
fr_FR: Préserver les proportions des images

[ctx: theme-options]
en: Preview
fr_FR: Aperçu

[ctx: theme-options]
en: Previous & next buttons
fr_FR: Boutons précédent &amp; suivant

[ctx: theme-options]
en: Primary text color
fr_FR: Couleur de texte principale

[ctx: theme-options]
en: Product image width
fr_FR: Largeur image du produit

[ctx: theme-options]
en: Product list
fr_FR: Liste produit

[ctx: theme-options]
en: Product page
fr_FR: Page produit

[ctx: theme-options]
en: Product price
fr_FR: Prix du produit

[ctx: theme-options]
en: Product rating
fr_FR: Note du produit

[ctx: theme-options]
en: Product settings
fr_FR: Réglages produit

[ctx: theme-options]
en: Product short description in list layout
fr_FR: Disposition description courte du produit dans la liste

[ctx: theme-options]
en: Product short description in masonry/grid layout
fr_FR: Disposition description courte du produit en maçonnerie/grille

[ctx: theme-options]
en: Product titles
fr_FR: Titres de produit

[ctx: theme-options]
en: Products counter background
fr_FR: Fond du compteur de produits

[ctx: theme-options]
en: Products counter font color
fr_FR: Couleur de police du compteur de produits

[ctx: theme-options]
en: Products counter size
fr_FR: Taille du compteur des produits

[ctx: theme-options]
en: Products counter style
fr_FR: Style du compteur de produits

[ctx: theme-options]
en: Proportional images
fr_FR: Images proportionnelles

[ctx: theme-options]
en: Rectangular
fr_FR: Rectangulaire

[ctx: theme-options]
en: Regular
fr_FR: Régulier

[ctx: theme-options]
en: Regular (16x16 px)
fr_FR: Régulier (16x16 px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts
fr_FR: Articles similaires

[ctx: theme-options]
en: Remove
fr_FR: Retirer

[ctx: theme-options]
en: Resize images
fr_FR: Redimensionner les images

[ctx: theme-options]
en: Responsive layout
fr_FR: Disposition réactive

[ctx: theme-options]
en: Responsive layout
fr_FR: Disposition réactive

[ctx: theme-options]
en: Responsive title area height
fr_FR: Hauteur de la zone de titre réactif

[ctx: theme-options]
en: Responsive title font size
fr_FR: Taille de police du titre réactif

[ctx: theme-options]
en: Responsive title line height
fr_FR: Hauteur de ligne de titre réactif

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness
fr_FR: Réactivité

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness mode
fr_FR: Mode réactif

[ctx: theme-options]
en: Right
fr_FR: Droite

[ctx: theme-options]
en: Right button + centered logo
fr_FR: Bouton à droite + logo centré

[ctx: theme-options]
en: Right button + left logo
fr_FR: Bouton à droite + logo à gauche

[ctx: theme-options]
en: Right margin (px)
fr_FR: Marge de droite (px)

[ctx: theme-options]
en: Right menu + centered logo
fr_FR: Menu à droite + logo centré

[ctx: theme-options]
en: Right menu + left logo
fr_FR: Menu à droite + Logo à gauche

[ctx: theme-options]
en: Right microwidgets area paddings
fr_FR: Remplissages de la zone microwidgets à droite

[ctx: theme-options]
en: Right padding (px)
fr_FR: Remplissage droit (px)

[ctx: theme-options]
en: Right title + left breadcrumbs
fr_FR: Titre droite + fil d'Ariane gauche

[ctx: theme-options]
en: Right with menu item only
fr_FR: Droite avec élément de menu uniquement

[ctx: theme-options]
en: Ring
fr_FR: Anneau

[ctx: theme-options]
en: Round
fr_FR: Arrondi

[ctx: theme-options]
en: Scroll Normally
fr_FR: Défilement normal

[ctx: theme-options]
en: Scroll effect
fr_FR: Effet de défilement

[ctx: theme-options]
en: Search
fr_FR: Recherche

[ctx: theme-options]
en: Search by
fr_FR: Rechercher par

[ctx: theme-options]
en: Search caption
fr_FR: Rechercher titre

[ctx: theme-options]
en: Search icon
fr_FR: Rechercher icône

[ctx: theme-options]
en: Search page
fr_FR: Page de recherche

[ctx: theme-options]
en: Search style
fr_FR: Rechercher style

[ctx: theme-options]
en: Second header switch menu style
fr_FR: Style de menu de la deuxième disposition d'en-tête

[ctx: theme-options]
en: Second switch point (phone)
fr_FR: Second point de commutation (téléphone)

[ctx: theme-options]
en: Secondary text color
fr_FR: Couleur de texte secondaire

[ctx: theme-options]
en: Security
fr_FR: Sécurité

[ctx: theme-options]
en: Security token
fr_FR: Jeton de sécurité

[ctx: theme-options]
en: Select icon
fr_FR: Sélectionner icône

[ctx: theme-options]
en: Settings bellow allow you to select pages to be used as templates for your 404, Archives and Search results. This includes header, footer, sidebar and <strong>content layout</strong> (beta feature).
    Note that Archives content and Search results appearance will be rendered in accordance with <strong>first</strong> <span class='of-tooltip'><strong>corresponding shortcode</strong><i class='tooltiptext'><b>Supported shortcodes:</b><br />%s</i></span> found on the page. Otherwise, it will default to masonry layout. Categorisation is always disabled and pagination defaults to the 'standard' mode.
fr_FR: Les réglages ci-dessous vous permettent de sélectionner les pages à utiliser comme modèles pour vos résultats 404, Archives et Recherche. Cela comprend l'en-tête, le pied de page, la barre latérale et la <strong>disposition du contenu</strong> (fonctionnalité bêta).
    Notez que le contenu des archives et l'apparence des résultats de recherche seront rendus conformément au <strong>premier</strong> <span class='of-tooltip'><strong>shortcode correspondant</strong><i class='tooltiptext'><b>Shortcodes pris en charge :</b><br />%s</i></span> trouvé sur la page. Sinon, il adoptera par défaut la disposition en maçonnerie. La catégorisation est toujours désactivée et la pagination revient par défaut au mode "standard".

[ctx: theme-options]
en: Settings below do not work with pages created with Elementor.
fr_FR: Les réglages ci-dessous ne fonctionnent pas avec les pages créées avec Elementor.

[ctx: theme-options]
en: Shadow
fr_FR: Ombre

[ctx: theme-options]
en: Share Buttons
fr_FR: Boutons de partage

[ctx: theme-options]
en: Share buttons appearance
fr_FR: Apparence des boutons de partage

[ctx: theme-options]
en: Show
fr_FR: Afficher

[ctx: theme-options]
en: Show after scrolling
fr_FR: Afficher après le défilement

[ctx: theme-options]
en: Show author info in blog posts
fr_FR: Afficher info de l’auteur dans les articles de blog

[ctx: theme-options]
en: Show cart subtotal
fr_FR: Voir le sous total du panier

[ctx: theme-options]
en: Show drop down cart
fr_FR: Afficher le panier en menu déroulant

[ctx: theme-options]
en: Show fancy categories
fr_FR: Afficher les catégories fancy

[ctx: theme-options]
en: Show fancy date
fr_FR: Afficher date fancy

[ctx: theme-options]
en: Show full content of author archive template
fr_FR: Afficher le contenu complet du modèle d'archive d'auteur

[ctx: theme-options]
en: Show full content of blog category template
fr_FR: Afficher le contenu complet du modèle de catégorie de blog

[ctx: theme-options]
en: Show full content of blog tags template
fr_FR: Afficher le contenu complet du modèle d'étiquettes de blog

[ctx: theme-options]
en: Show full content of date archive template
fr_FR: Afficher le contenu complet du modèle d'archive de date

[ctx: theme-options]
en: Show full content of search page template
fr_FR: Afficher le contenu complet du modèle de page de recherche

[ctx: theme-options]
en: Show icon
fr_FR: Afficher icône

[ctx: theme-options]
en: Show in blog posts
fr_FR: Afficher dans les articles de blog

[ctx: theme-options]
en: Show line in transparent headers
fr_FR: Afficher la ligne dans les en-têtes transparents

[ctx: theme-options]
en: Show logo
fr_FR: Afficher le logo

[ctx: theme-options]
en: Show next level indicator arrows
fr_FR: Afficher les flèches d'indicateur de niveau suivant

[ctx: theme-options]
en: Show on click
fr_FR: Afficher au clique

[ctx: theme-options]
en: Show on hover
fr_FR: Voir au survol

[ctx: theme-options]
en: Show product title
fr_FR: Afficher le titre du produit

[ctx: theme-options]
en: Show products counter
fr_FR: Voir le compteur de produits

[ctx: theme-options]
en: Show submenu on
fr_FR: Afficher le sous-menu sur

[ctx: theme-options]
en: Side
fr_FR: Côté

[ctx: theme-options]
en: Side column width
fr_FR: Largeur de colonne latérale

[ctx: theme-options]
en: Side header layout settings
fr_FR: Réglages de disposition de l'en-tête latéral

[ctx: theme-options]
en: Side line
fr_FR: Ligne de côté

[ctx: theme-options]
en: Side line layout settings
fr_FR: Réglages de disposition de la ligne latérale

[ctx: theme-options]
en: Side line width
fr_FR: Largeur de ligne latérale

[ctx: theme-options]
en: Side margin for first and last menu items
fr_FR: Marge latérale pour les premier et dernier éléments de menu

[ctx: theme-options]
en: Side navigation
fr_FR: Navigation latérale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar
fr_FR: Barre Latérale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar & Footer
fr_FR: Barre Latérale et Pied de Page

[ctx: theme-options]
en: Sidebar description (optional)
fr_FR: Description barre latérale (facultatif)

[ctx: theme-options]
en: Sidebar name
fr_FR: Nom barre latérale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar primary widget area
fr_FR: Zone de widget principale barre latérale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar settings
fr_FR: Réglages barre latérale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar style
fr_FR: Style barre latérale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar width
fr_FR: Largeur de la barre latérale

[ctx: theme-options]
en: Sideways
fr_FR: De côté

[ctx: theme-options]
en: Single post featured image
fr_FR: Image d'un seul post vedette

[ctx: theme-options]
en: Size
fr_FR: Taille

[ctx: theme-options]
en: Slide
fr_FR: Glisser

[ctx: theme-options]
en: Slide on scroll
fr_FR: Glisser sur défilement

[ctx: theme-options]
en: Slide-out mode
fr_FR: Mode coulissant

[ctx: theme-options]
en: Small buttons
fr_FR: Petit boutons

[ctx: theme-options]
en: Small font size
fr_FR: Taille de petite police

[ctx: theme-options]
en: Small line-height
fr_FR: Hauteur de petite ligne

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in blog posts
fr_FR: Boutons sociaux dans les articles de blog

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in media (photos and videos)
fr_FR: Boutons sociaux dans les médias (photos et vidéos)

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in portfolio projects
fr_FR: Boutons sociaux dans les projets portfolio

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in products
fr_FR: Boutons sociaux dans les produits

[ctx: theme-options]
en: Social buttons on pages and page templates
fr_FR: Boutons sociaux sur les pages et modèles de page

[ctx: theme-options]
en: Social icons
fr_FR: Icônes sociales

[ctx: theme-options]
en: Solid
fr_FR: Solide

[ctx: theme-options]
en: Solid background
fr_FR: Fond solide

[ctx: theme-options]
en: Solid color
fr_FR: Couleur solide

[ctx: theme-options]
en: Spinner color
fr_FR: Couleur Spinner

[ctx: theme-options]
en: Split
fr_FR: Séparé

[ctx: theme-options]
en: Split header layout settings
fr_FR: Réglages disposition de l'en-tête séparé

[ctx: theme-options]
en: Start From a Scratch
fr_FR: Partir de Zéro

[ctx: theme-options]
en: Sticky
fr_FR: Collant

[ctx: theme-options]
en: Sticky mobile header
fr_FR: En-tête mobile collant

[ctx: theme-options]
en: Sticky sidebar
fr_FR: Barre latérale collante

[ctx: theme-options]
en: Stripe 1
fr_FR: Rayure 1

[ctx: theme-options]
en: Stripe 2
fr_FR: Rayure 2

[ctx: theme-options]
en: Stripe 3
fr_FR: Rayure 3

[ctx: theme-options]
en: Stripes
fr_FR: Rayures

[ctx: theme-options]
en: Styling
fr_FR: Style

[ctx: theme-options]
en: Submenu
fr_FR: Sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu & mega menu background color
fr_FR: Couleur de fond du sous-menu & Mega menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu background color
fr_FR: Couleur fond du sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu background paddings
fr_FR: Remplissage fond du sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu background settings
fr_FR: Réglages fond du sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu background width
fr_FR: Largeur fond du sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu font
fr_FR: Police de sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu font & icon size
fr_FR: Taille police et icône du sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu font color
fr_FR: Couleur police sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu font, icons & descriptions colors
fr_FR: Couleurs de police du sous menu, icônes et des descriptions

[ctx: theme-options]
en: Submenu for side & overlay navigation
fr_FR: Sous-menu pour la navigation en  couverture et sur le côté

[ctx: theme-options]
en: Submenu items
fr_FR: Éléments de sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Submenu items hover & active background
fr_FR: Fond éléments du sous-menu au survol et actif

[ctx: theme-options]
en: Submenu items margin & padding
fr_FR: Marges & remplissage des éléments de sous-menu

[ctx: theme-options]
en: Switch after
fr_FR: Basculer après

[ctx: theme-options]
en: Switch to mobile layout after
fr_FR: Passer à la disposition mobile après

[ctx: theme-options]
en: Switch to one column layout after
fr_FR: Passer à une disposition de colonne après

[ctx: theme-options]
en: Switch to responsive layout after
fr_FR: Passer à la disposition réactive après

[ctx: theme-options]
en: Tablet breakpoint
fr_FR: Point de bascule tablette

[ctx: theme-options]
en: Tags
fr_FR: Étiquettes

[ctx: theme-options]
en: Text
fr_FR: Texte

[ctx: theme-options]
en: Text & button below image
fr_FR: Texte et bouton sous l'image

[ctx: theme-options]
en: Text & button position
fr_FR: Position texte et bouton

[ctx: theme-options]
en: Text & icon color
fr_FR: Couleur de texte et d'icône

[ctx: theme-options]
en: Text 1
fr_FR: Texte 1

[ctx: theme-options]
en: Text 2
fr_FR: Texte 2

[ctx: theme-options]
en: Text 3
fr_FR: Texte 3

[ctx: theme-options]
en: Text 4
fr_FR: Texte 4

[ctx: theme-options]
en: Text 5
fr_FR: Texte 5

[ctx: theme-options]
en: Text area
fr_FR: Zone de texte

[ctx: theme-options]
en: Text below image, button on image
fr_FR: Texte sous l'image, bouton sur l'image

[ctx: theme-options]
en: Text below image, button on image hover
fr_FR: Texte sous l'image, bouton sur l'image en survol

[ctx: theme-options]
en: Text color
fr_FR: Couleur de texte

[ctx: theme-options]
en: Text font family
fr_FR: Famille de police de texte

[ctx: theme-options]
en: Text hover color
fr_FR: Couleur de survol du texte

[ctx: theme-options]
en: Text transformation
fr_FR: Transformation de texte

[ctx: theme-options]
en: Text-width
fr_FR: Largeur-texte

[ctx: theme-options]
en: The application has encountered an unknown error.
fr_FR: L'application a rencontré une erreur inconnue.

[ctx: theme-options]
en: The7 OpenGraph tags
fr_FR: Étiquettes OpenGraph The7

[ctx: theme-options]
en: The7 archive title
fr_FR: Titre de l'archive The7

[ctx: theme-options]
en: Theme Options Wizard works in two modes: it allows to "Customize Existing Design" or "Start From a Scratch".
fr_FR:  L’assistant du thème fonctionne sous 2 modes: "Personnaliser le projet existant» ou «Démarrer d’un projet vide»

[ctx: theme-options]
en: There is an extra gap for the menu scrolling - you may want to set right padding smaller than the left one.
fr_FR: Il y a un espace supplémentaire pour le défilement du menu - vous pouvez définir un remplissage à droite plus petit que celui de gauche.

[ctx: theme-options]
en: Thickness
fr_FR: Épaisseur

[ctx: theme-options]
en: Title
fr_FR: Titre

[ctx: theme-options]
en: Title and breadcrumbs interposition
fr_FR: Position de titre et de fil d’Ariane

[ctx: theme-options]
en: Title area height
fr_FR: Hauteur zone de titre

[ctx: theme-options]
en: Title area layout
fr_FR: Disposition de la zone de titre

[ctx: theme-options]
en: Title area style
fr_FR: Style de zone de titre

[ctx: theme-options]
en: Titles color
fr_FR: Couleur de titre

[ctx: theme-options]
en: To display split menu You should <a href="%1$s">create</a> two separate custom menus and <a href="%2$s">assign</a> them to "Split Menu Left" and "Split Menu Right" locations.
fr_FR: Pour afficher le menu séparé, vous devez <a href="%1$s">créer</a> deux menus séparés et les <a href="%2$s">assigner</a> aux emplacements "Menu séparé de gauche" et "Menu séparé de droite".

[ctx: theme-options]
en: To skip this breakpoint, set it to 0.
fr_FR: Pour ignorer ce point de bascule, définissez-le sur 0.

[ctx: theme-options]
en: To skip this breakpoint, set the same value as in the phone breakpoint.
fr_FR: Pour ignorer ce point de bascule, définissez la même valeur que dans le point de bascule du téléphone.

[ctx: theme-options]
en: Top
fr_FR: Haut

[ctx: theme-options]
en: Top Bar & Header
fr_FR: Barre haute & En-tête

[ctx: theme-options]
en: Top Center
fr_FR: Haut Centre

[ctx: theme-options]
en: Top Left
fr_FR: Haut Gauche

[ctx: theme-options]
en: Top Right
fr_FR: Haut Droite

[ctx: theme-options]
en: Top aligned left
fr_FR: Haut aligné à gauche

[ctx: theme-options]
en: Top bar
fr_FR: Barre haute

[ctx: theme-options]
en: Top bar (left)
fr_FR: Barre haute (gauche)

[ctx: theme-options]
en: Top bar (right)
fr_FR: Barre haute (droite)

[ctx: theme-options]
en: Top bar height
fr_FR: Hauteur de la barre supérieure

[ctx: theme-options]
en: Top bar paddings
fr_FR: Remplissage barre haute

[ctx: theme-options]
en: Top centered
fr_FR: Haut centré

[ctx: theme-options]
en: Top line
fr_FR: Ligne haute

[ctx: theme-options]
en: Top line / Side line / Floating menu button
fr_FR: Ligne supérieure / Ligne latéral / Bouton menu flottant

[ctx: theme-options]
en: Top line height
fr_FR: Hauteur de la ligne supérieure

[ctx: theme-options]
en: Top line layout settings
fr_FR: Réglages de disposition de la ligne supérieure

[ctx: theme-options]
en: Top line or side line appearance
fr_FR: Apparence de la ligne supérieure ou de la ligne latérale

[ctx: theme-options]
en: Top line padding
fr_FR: Remplissage ligne du haut

[ctx: theme-options]
en: Top margin (px)
fr_FR: Marge du haut (px)

[ctx: theme-options]
en: Top padding (px)
fr_FR: Remplissage haut (px)

[ctx: theme-options]
en: Tracking code (e.g. Google analytics) or arbitrary JavaScript
fr_FR: Code de suivi (Ex : Google analytics) ou JavaScript arbitraire.

[ctx: theme-options]
en: Transparent header
fr_FR: En-tête transparent

[ctx: theme-options]
en: Transparent header logo
fr_FR: Logo d'en-tête transparent

[ctx: theme-options]
en: Transparent mobile header
fr_FR: En-tête mobile transparent

[ctx: theme-options]
en: Transparent top line
fr_FR: Ligne supérieure transparente

[ctx: theme-options]
en: Type and hit enter &hellip;
fr_FR: Écrivez puis appuyez sur Entrée ...

[ctx: theme-options]
en: Underline
fr_FR: Souligner

[ctx: theme-options]
en: Underline color
fr_FR: Couleur de soulignement

[ctx: theme-options]
en: Update
fr_FR: Mise à jour

[ctx: theme-options]
en: Upwards
fr_FR: Vers le haut

[ctx: theme-options]
en: Use 100% to place side column below checkout content
fr_FR: Utiliser 100% pour placer la colonne latérale sous le contenu de la caisse

[ctx: theme-options]
en: Use The7 skin for the language switcher
fr_FR: Utiliser le skin The7 pour le sélecteur de langue

[ctx: theme-options]
en: Use custom logout link
fr_FR: Utiliser un lien de déconnexion personnalisé

[ctx: theme-options]
en: Vertical Tablet
fr_FR: Tablette Verticale

[ctx: theme-options]
en: Vertical distance between widgets
fr_FR: Distance verticale entre les widgets

[ctx: theme-options]
en: Vertical divider
fr_FR: Séparateur vertical

[ctx: theme-options]
en: Vertical parallax on scroll
fr_FR: Parallaxe verticale sur défilement

[ctx: theme-options]
en: WPML Flags
fr_FR: Drapeaux WPML

[ctx: theme-options]
en: WPML lang.
fr_FR: Langue WPML

[ctx: theme-options]
en: WPML language switcher
fr_FR: Bascule de langue WPML

[ctx: theme-options]
en: Website overlay on mobile menu opening
fr_FR: Superposition du site Web lors de l'ouverture du menu mobile

[ctx: theme-options]
en: Website overlay on navigation opening
fr_FR: Superposition du site lors de l'ouverture de navigation

[ctx: theme-options]
en: Weight
fr_FR: Importance

[ctx: theme-options]
en: When enabled, microwidgets can  be rearranged below. You can set them up in dedicated "Microwidgets" tab.
fr_FR: Lorsqu'il est activé, les microwidgets peuvent être réorganisés ci-dessous. Vous pouvez les configurer dans l'onglet "Microwidgets" dédié.

[ctx: theme-options]
en: Wide
fr_FR: Large

[ctx: theme-options]
en: Widget Areas
fr_FR: Zones Widget

[ctx: theme-options]
en: Widget area padding
fr_FR: Remplissage zone widget

[ctx: theme-options]
en: Widget areas
fr_FR: Zones widget

[ctx: theme-options]
en: Widget content
fr_FR: Titre Widjet

[ctx: theme-options]
en: Widget fonts
fr_FR: Polices Widget

[ctx: theme-options]
en: Widget title
fr_FR: Titre Widjet

[ctx: theme-options]
en: Width
fr_FR: Largeur

[ctx: theme-options]
en: Width of header content
fr_FR: Largeur du contenu de l'en-tête

[ctx: theme-options]
en: Wizard
fr_FR: Assistant

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce products
fr_FR: Produits WooCommerce

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce shopping cart
fr_FR: Panier d’achat WooCommerce

[ctx: theme-options]
en: Works for top headers only
fr_FR: Ne fonctionee que pour les en-têtes haut

[ctx: theme-options]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: theme-options]
en: You can set up micro widgets layout and content <a href="%s">here</a>.
fr_FR: Vous pouvez définir la disposition des microwidgets et le contenu <a href="%s">ici</a>.

[ctx: theme-options]
en: You can use the [dt_year] shortcode to display the current year dynamically.
fr_FR: Vous pouvez utiliser le shortcode [dt_year] pour afficher dynamiquement l'année en cours.

[ctx: theme-options]
en: bottom
fr_FR: bas

[ctx: theme-options]
en: center
fr_FR: centre

[ctx: theme-options]
en: fill the viewport (crop)
fr_FR: remplir la fenêtre d’affichage (rognage)

[ctx: theme-options]
en: fit (preserve proportions)
fr_FR: adapter (préserver les proportions)

[ctx: theme-options]
en: here
fr_FR: ici

[ctx: theme-options]
en: left
fr_FR: gauche

[ctx: theme-options]
en: medium
fr_FR: moyen

[ctx: theme-options]
en: menu settings
fr_FR: réglages menu

[ctx: theme-options]
en: no repeat
fr_FR: Ne pas répéter

[ctx: theme-options]
en: repeat
fr_FR: Répétition

[ctx: theme-options]
en: repeat x
fr_FR: Répétition x

[ctx: theme-options]
en: repeat y
fr_FR: Répétition y

[ctx: theme-options]
en: right
fr_FR: droite

[ctx: theme-options]
en: small
fr_FR: petit

[ctx: theme-options]
en: top
fr_FR: haut

[ctx: theme-options]
en: Сolor
fr_FR: Couleur

en: tutorials
fr_FR: tutoriels

[ctx: vc inline dummy]
en: Before / After
fr_FR: Avant / Après

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Carousel
fr_FR: Blog Carrousel

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Masonry & Grid
fr_FR: Blog Maçonnerie & Grille

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Masonry & Grid (old)
fr_FR: Blog Maçonnerie & Grille (ancienne)

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Scroller (old)
fr_FR: Blog Défilant (ancien)

[ctx: vc inline dummy]
en: Display categories
fr_FR: Afficher les catégories

[ctx: vc inline dummy]
en: Media Gallery Carousel
fr_FR: Galerie Multimédia Carrousel

[ctx: vc inline dummy]
en: Media gallery masonry & grid
fr_FR: Galerie multimédia maçonnerie et grille

[ctx: vc inline dummy]
en: Products Carousel
fr_FR: Produits Carrousel

[ctx: vc inline dummy]
en: Products Masonry & Grid
fr_FR: Produits Maçonnerie & Grille

[ctx: vc inline dummy]
en: Slideshow mode
fr_FR: Mode diaporama

[ctx: widget]
en: Accordion
fr_FR: Accordéon

[ctx: widget]
en: Add
fr_FR: Ajouter

[ctx: widget]
en: All
fr_FR: Tous

[ctx: widget]
en: Ascending
fr_FR: Ascendant

[ctx: widget]
en: Blog posts
fr_FR: Articles de blog

[ctx: widget]
en: Bold text
fr_FR: Texte en gras

[ctx: widget]
en: By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.
fr_FR: En utilisant ce formulaire, vous acceptez le stockage et le traitement de vos données par ce site Web.

[ctx: widget]
en: Choose custom menu:
fr_FR: Choix du menu personnalisé

[ctx: widget]
en: Contact form
fr_FR: Formulaire de contact

[ctx: widget]
en: Contact info
fr_FR: Information de contact

[ctx: widget]
en: Content
fr_FR: Contenu

[ctx: widget]
en: Custom menu style 1
fr_FR: Menu personnalisé, style 1

[ctx: widget]
en: Custom menu style 2
fr_FR: Menu personnalisé, style 2

[ctx: widget]
en: Descending
fr_FR: Descendant

[ctx: widget]
en: Except
fr_FR: Excepté

[ctx: widget]
en: Featured images proportions:
fr_FR: Proportions images à la une :

[ctx: widget]
en: Fields:
fr_FR: Champs :

[ctx: widget]
en: Filter by tags (comma seperated):
fr_FR: Filtrer par étiquette (séparées par des virgules) :

[ctx: widget]
en: Flickr Latest RSS URL:
fr_FR: Dernière URL RSS Flickr :

[ctx: widget]
en: How many items?
fr_FR: Nombre à afficher ?

[ctx: widget]
en: Make images round
fr_FR: Arrondir les images

[ctx: widget]
en: Message field height (in lines)
fr_FR: Taille du champs message

[ctx: widget]
en: Number of posts:
fr_FR: Nombre d'articles :

[ctx: widget]
en: Only
fr_FR: Seulement

[ctx: widget]
en: Order by ID
fr_FR: Trier par ID

[ctx: widget]
en: Order by author
fr_FR: Trier  par auteur

[ctx: widget]
en: Order by date
fr_FR: Trier par date

[ctx: widget]
en: Order by menu
fr_FR: Trier par menu

[ctx: widget]
en: Order by modified
fr_FR: Trier par modification

[ctx: widget]
en: Order by rand
fr_FR: Trier par note

[ctx: widget]
en: Order by title
fr_FR: Trier par titre

[ctx: widget]
en: Percent
fr_FR: Pourcentage

[ctx: widget]
en: Privacy message:
fr_FR: Message de confidentialité :

[ctx: widget]
en: Progress bars
fr_FR: Barres de progression

[ctx: widget]
en: Random pick
fr_FR: Photos au hasard

[ctx: widget]
en: Send mail to:
fr_FR: Envoyer l’e-mail à :

[ctx: widget]
en: Show
fr_FR: Afficher

[ctx: widget]
en: Show decorative arrows
fr_FR: Afficher les flèches décorative

[ctx: widget]
en: Show dividers
fr_FR: Afficher les séparateurs

[ctx: widget]
en: Show excerpts
fr_FR: Afficher les extraits

[ctx: widget]
en: Show featured images
fr_FR: Voir image à la une

[ctx: widget]
en: Show privacy message
fr_FR: Afficher le message de confidentialité

[ctx: widget]
en: Social links:
fr_FR: Liens réseaux sociaux

[ctx: widget]
en: Sort by:
fr_FR: Trier par

[ctx: widget]
en: Text:
fr_FR: Texte

[ctx: widget]
en: Title
fr_FR: Titre

[ctx: widget]
en: Title:
fr_FR: Titre

[ctx: widget]
en: Update interval (in seconds):
fr_FR: Intervalle de mise à jour (en secondes) :

[ctx: widget]
en: in px
fr_FR: en px

[ctx: widget]
en: required
fr_FR: Obligatoire

[ctx: widget categories]
en: Feed for all posts filed under %s
fr_FR: Flux pour tous les articles relatifs à %s

[ctx: widget categories]
en: View all posts filed under %s
fr_FR: Voir tous les articles dans %s

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
fr_FR: mots
